Falowniki fotowoltaiczne
Rodzaje falowników do fotowoltaiki
Wybór falownika do instalacji fotowoltaicznej to bardzo ważny etap budowy efektywnej sieci fotowoltaicznej. Inwerter to centrum dowodzenia produkcją i konsumpcją energii elektrycznej produkowaną z paneli solarnych. Zastosowanie odpowiedniego urządzenia nie tylko pozwala na korzystanie z wytwarzanej energii we własnym zakresie, ale także na jej magazynowanie. Na rynku dostępne są różne rodzaje falowników. Inwestorzy mogą wybierać pomiędzy falownikami jednofazowymi, które pozwalają na budowę niewielkich i efektywnych instalacji domowych oraz urządzeniami trójfazowymi, które sprawdzą się w gospodarstwach korzystających z urządzeń zasilanych energią trójfazową oraz w zakładach przemysłowych i firmach.
Planując instalację fotowoltaiczną, większość użytkowników skupia się na tym, aby inwestycja zapewniła jak największy uzysk energii z zamontowanych paneli fotowoltaicznych. To przede wszystkim na tej podstawie dobiera się falownik do instalacji. Urządzenie musi mieć odpowiednią moc. Dostosowuje się ją na podstawie ilości łańcuchów i mocy paneli fotowoltaicznych, w które ma być wyposażona instalacja. W zależności od układu, w jakim skonfigurowana jest ekspozycja paneli, stosuje się odpowiednie przewymiarowanie na podstawie przeliczników. Przewymiarowanie falownika do fotowoltaiki gwarantuje optymalną wydajność produkcji energii z paneli zorientowanych w różnych kierunkach i pod różnym kątem. To technika optymalizacji sprzętowej, którą proponują praktycznie wszyscy doświadczeni instalatorzy.
Warto mieć świadomość, że instalacja fotowoltaiczna, która będzie rozbudowywana w trakcie jej eksploatacji, może wymagać wymiany lub montażu dodatkowego falownika. Wybierając falownik do fotowoltaiki, warto zdecydować się na urządzenie umożliwiające zarządzanie produkcją energii. Nie zaszkodzi pomyśleć o przyszłości i dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie oferuje falowniki oraz systemy różnych producentów. Większość instalacji może być bez problemu rozbudowywana, chociaż w trakcie tego procesu trzeba uwzględnić wytyczne lokalnego operatora energetycznego. Może się okazać, że wzrost mocy instalacji będzie powodować konieczność zastosowania falowników trójfazowych w instalacjach, do których pierwotnie wystarczał falownik jednofazowy. To może pociągać za sobą również konieczność zmiany parametrów przyłącza.
W innych przypadkach wystarczy po prostu zainstalować kolejny falownik do fotowoltaiki, który pozwoli na podpięcie dodatkowych łańcuchów z panelami fotowoltaicznymi. Ilość gniazd MPPT to ważny parametr, który określa ilość łańcuchów, z którymi może współpracować dany model falownika. Dziś standardem wydają się falowniki z dwoma gniazdami MPPT. Producenci oferują takie urządzenia do instalacji jednofazowych i trójfazowych. Mocniejsze trójfazowe falowniki mogą mieć więcej niż 10 gniazd MPPT. Warto pamiętać, że każde gniazdo może współpracować z dwoma łańcuchami odpowiednio usytuowanych i skonfigurowanych paneli fotowoltaicznych.
Falownik hybrydowy
Większość budowanych do tej pory instalacji była konfigurowana w taki sposób, aby zapewnić optymalny uzysk energii i redukcję rachunków za kupowaną energię – przez zwrot większej części wytworzonego prądu do sieci operatora. W tym celu stosuje się tzw. falowniki solarne, które mają ograniczone możliwości zarządzania konsumpcją wyprodukowanej energii we własnym zakresie. Nowsze urządzenia, tzw. falowniki hybrydowe, mogą być wyposażone w szereg funkcjonalności umożliwiających zasilanie wybranych odbiorników nadwyżką produkowanej energii.
W zależności od wybranego modelu i potrzeb wynikających z konfiguracji domowej czy przemysłowej sieci elektrycznej i zastosowanych w niej urządzeń można dobrać odpowiedni inwerter z funkcjonalnością zasilania nadwyżką wyprodukowanej energii np. pompy ciepła, grzałki, akumulatora do magazynowania energii lub innych urządzeń. Dzięki akcesoriom dodatkowym falownik może zasilać odbiorniki prądu stałego lub odbiorniki zasilane jedno- lub trójfazowym prądem sieciowym.
Falownik do pompy ciepła
Zasilanie pompy ciepła falownikiem instalacji fotowoltaicznej to jeden z lepszych sposobów na ograniczenie zużycia energii sieciowej. Wybierając falownik do zasilania pompy ciepła, trzeba dobrać model, który będzie mógł zasilić urządzenie odpowiednim prądem. W przypadku niektórych systemów wyprodukowaną energię można uzyskać przez montaż odpowiednich akcesoriów. Falownik do pompy ciepła powinno się doposażyć w inteligentny licznik, który umożliwi pomiar zużycia energii z paneli.
Dobrym sposobem podczas zasilania urządzeń peryferyjnych energią wytworzoną przez własną instalację fotowoltaiczną jest wykorzystanie pompy głębinowej z falownika. Dzięki odpowiednio dobranemu falownikowi hybrydowemu pompa głębinowa będzie cały czas utrzymywać odpowiedni poziom ciśnienia w układzie, bez zużywania drogiej energii sieciowej. To szeroko stosowane rozwiązanie w wielu gałęziach przemysłu, w których korzysta się z ujęć, z których czerpie się wodę za pomocą pompy głębinowej. W ten sposób nawadnia się np.uprawy. Rolnicy często stosują pompy głębinowe zasilane niewielkimi falownikami z konstrukcją na kilka paneli. Taki układ zapewnia wydajną pracę pompy głębinowej nawet tam, gdzie nie ma dostępu do sieciowej energii elektrycznej.