Login Zaloguj
Suggest
Zapomniałeś hasła?
y Nie używaj tej funkcji podczas logowania się na komputerze publicznym.
Rejestracja
Basket
Suggest
Koszyk jest pusty
Suggest
Dodano
Menu Menu Close

Fotowoltaika u mechanika

Dominika Witynska / 2022-07-07 / Ze świata PV

Wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej coraz bardziej opłaca się inwestować w panele fotowoltaiczne w warsztatach samochodowych. Co na to prawo?

Wpływ niekorzystnych działań człowieka na środowisko jest zauważalny od lat. Należy podejmować kroki mające na celu jego ochronę poprzez ekologiczny styl życia. Ciągle rozwijająca się technologia pozwala wprowadzać wiele rozwiązań, które zmniejszają udział szkodliwych substancji emitowanych do środowiska. Wiele przedsiębiorstw zużywa ogromne ilości energii elektrycznej. Dzięki zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych mogą zmniejszyć zużycie prądu z sieci na rzecz energii odnawialnej.

Warsztaty samochodowe zużywają dużo energii elektrycznej, więc płacą wysokie rachunki za prąd. Wraz z ciągłym wzrostem cen energii elektrycznej coraz bardziej opłaca się inwestować w panele fotowoltaiczne w warsztatach samochodowych.


Fotowoltaika u mechanika – sposób na oszczędność

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorcy są takimi samymi prosumentami energii odnawialnej jak posiadacze instalacji fotowoltaicznych w domach jednorodzinnych. Właściciele firm mogą także korzystać z akumulatorów gromadzących energię wytworzoną przez słońce lub sprzedawać jej nadmiar do zakładu energetycznego.

Wskutek niepewnej sytuacji geopolitycznej oraz szeregu innych czynników nie jest możliwe ustalenie dokładnej prognozy długoterminowej dla cen energii elektrycznej. Fotowoltaika rozwiązuje częściowo ten problem, ponieważ przewidywanie produkcji prądu z paneli fotowoltaicznych nie stanowi większego problemu. Energia odnawialna jest dostępna dla wszystkich przedsiębiorstw. Panele mogą wytwarzać prąd nieprzerwanie przez kilkadziesiąt lat.


Zalety fotowoltaiki u mechanika

Panele fotowoltaiczne zainstalowane w warsztacie samochodowym mają wiele zalet:

  • stanowią ekologiczne i odnawialne źródło energii,
  • obniżają rachunki za energię elektryczną,
  • inwestycja zwraca się w przeciągu kilku lat,
  • są promocją warsztatu – klienci postrzegają firmę wyposażoną w odnawialne źródła energii jako nowoczesną, inwestującą w swój rozwój,
  • dają możliwość ładowania aut elektrycznych.

Fotowoltaika w warsztacie samochodowym może też być sposobem na ogrzewanie budynku. Podejmując decyzję o założeniu instalacji fotowoltaicznej, warto zastanowić się nad tą możliwością Dostosowanie instalacji wymaga dokładnych obliczeń. Zapasy nagromadzonego prądu można wykorzystać na elektryczne ogrzewanie warsztatu samochodowego.

Warsztat samochodowy generuje wysokie rachunki za prąd. Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej jest więc uzasadnione. Przy dużym zapotrzebowaniu i zużyciu energii elektrycznej, inwestycja w fotowoltaikę dla mechanika szybko się zwróci. Żywotność paneli oceniana jest na 20-25 lat. Jeżeli warsztat samochodowy mieści się w we własnym budynku i właściciel nie zamierza zmieniać miejsca prowadzenia działalności, inwestycja w fotowoltaikę jest jak najbardziej wskazana.


Fotowoltaika w warsztacie a prawo

Warsztaty samochodowe mogą korzystać z własnej, małej elektrowni, czyli fotowoltaiki o łącznej mocy paneli od ponad 50 kW do 1 MW. Instalacje o mocy do 500 kW są zwolnione z konieczności uwzględnienia w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz w miejscowych planach. Dla elektrowni wybudowanych na gruncie klasy piątej i szóstej próg ten wynosi 1 MW. Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej przez firmy o większych potrzebach energetycznych wymaga wpisu do rejestru wytwórców energii w małej instalacji oraz prowadzenia dokumentacji związanej z OZE.

Mechanik pochyla się nad otwartą maską samochodu. W jednej ręce trzyma dokumenty, w drugiej okulary.
Panele fotowoltaiczne w warsztacie samochodowym mogą znacznie obniżyć rachunki za prąd.

O czym pamiętać, decydując się na fotowoltaikę u mechanika?

Przed zamontowaniem paneli w warsztacie samochodowym należy określić wydajność instalacji fotowoltaicznej. Ważne jest nachylenie dachu budynku, jego zacienienie oraz skierowanie na południe, wschód lub zachód. Jeżeli dach nie jest odpowiednim miejscem do zamontowania konstrukcji pod panele, fotowoltaikę można umieścić na ziemi. Z uwagi na powierzchnię, jaką może zająć instalacja fotowoltaiczna, jest to mniej opłacalna opcja. Do warsztatu samochodowego przyjeżdża dużo samochodów, dla których potrzebne są miejsca parkingowe. Wykonanie instalacji fotowoltaicznej na gruncie zajmie powierzchnię postojową dla pojazdów klientów.

Dobrze skonfigurowana fotowoltaika to ograniczenie kosztów energii elektrycznej nawet do 90%. Jest to duża oszczędność dla właściciela warsztatu samochodowego. Profesjonalnie zamontowany system, wykonany z wysokiej klasy materiałów, potrafi działać 25 lat bez konieczności napraw.

Instalacja fotowoltaiczna to ukłon w stronę środowiska. Energia z promieni słonecznych jest ekologiczna, w przeciwieństwie do prądu pozyskiwanego ze spalania węgla, gazu lub ropy.


Fotowoltaika w warsztacie samochodowym a auta elektryczne

Warsztat samochodowy, który posiada instalację fotowoltaiczną, skusi swoją ofertą właścicieli pojazdów elektrycznych. Samochód taki magazynuje energię w swoich akumulatorach o odpowiedniej pojemności, dopasowanych do każdego modelu auta. Dzięki panelom fotowoltaicznym u mechanika samochód w każdej chwili może być naładowany bez dodatkowych kosztów. Na wyposażeniu warsztatu często są różne auta. Właściciel może zainwestować w pojazd elektryczny, który będzie zasilany energią z instalacji fotowoltaicznej, zamontowanej na budynku warsztatu samochodowego. Ograniczone więc będą koszty eksploatacji auta. Pojazd ładowany w ciągu dnia wypracuje duże oszczędności.


Dofinansowania do fotowoltaiki u mechanika

Właściciel warsztatu samochodowego może skorzystać z proponowanych na rynku form dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej. Program Energia Plus jest skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw. Jego celem jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania firm na środowisko i poprawa powietrza. Przedsiębiorca może uzyskać pożyczkę w wysokości do 85% kosztów kwalifikowanych, ze spłatą rozłożoną na maksymalnie 20 lat. Środki na ten cel przydziela Narodowy Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie jest zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym, a VAT wynosi 8%. Jest to program ogólnokrajowy. Oprócz niego dostępne są też różnego rodzaju regionalne dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych. W wielu miejscach Polski na 2022 rok przewidziane są programy dla małych i średnich przedsiębiorstw. W zależności od lokalizacji warsztatu samochodowego jego właściciel może skorzystać z korzystnego źródła pomocy do wykonania inwestycji. Dostępność regionalnych programów dofinansowania fotowoltaiki można sprawdzić w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska.

Przedsiębiorca, czyli właściciel warsztatu samochodowego, może odliczyć należny podatek VAT po wykonaniu inwestycji związanej z założeniem instalacji fotowoltaicznej. Inną metodą optymalizacji podatkowej związanej z fotowoltaiką jest skorzystanie z zasad amortyzacji. Instalacja fotowoltaiczna zwiększa wartość budynku i może być amortyzowana razem z nim.

Inną formą finansowania inwestycji dla przedsiębiorstwa jest leasing na fotowoltaikę. Skorzystanie z leasingu finansowego daje właścicielowi warsztatu samochodowego możliwość odpisów amortyzacyjnych.


Czy warto postawić na panele fotowoltaiczne u mechanika?

Ekologiczny trend w postaci instalacji fotowoltaicznej oraz oszczędności finansowe związane z poborem prądu z sieci są dobrym rozwiązaniem dla każdego warsztatu samochodowego. Własna elektrownia fotowoltaiczna to spore oszczędności. Firma nie kupuje prądu od zakładu energetycznego, a rosnące ceny energii jej nie dotyczą. Dzięki nowoczesnej formie poboru prądu, jakim jest instalacja fotowoltaiczna, podnosi się prestiż przedsiębiorstwa. Warsztat samochodowy jest postrzegany jako nowoczesny i odpowiedzialny społecznie.

Share This:

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 888 332 750

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]

Adres magazynu
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00