Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
Męskie dłonie w roboczych rękawiczkach podłączają dachówkę solarną

Czym jest dachówka fotowoltaiczna?

Ola Tomaszek / 2022-08-29 / Ze świata PV

Stosowanie paneli fotowoltaicznych jest obecnie powszechne – coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie. Alternatywą dla tradycyjnych instalacji są dachówki fotowoltaiczne. Jest to nadal nowość na rynku, ale zainteresowanie tymi innowacyjnymi produktami nieustannie rośnie. Czym są dachówki fotowoltaiczne i jakie korzyści daje ich stosowanie?

Dachówka fotowoltaiczna swoim wyglądem zewnętrznym do złudzenia przypomina tradycyjną dachówkę, którą pokrywa się dach. Ma taki sam kształt i rozmiar, dlatego na pierwszy rzut oka trudno jest je odróżnić. Dodatkowym podobieństwem jest również to, że obie są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Dzięki temu można dobrać taki odcień, który będzie pasował do wyglądu całego budynku. Układa się je w taki sam sposób. Dachówki solarne muszą być jednak połączone ze sobą w odpowiedni sposób kablem, aby mogły pełnić swoje zadanie.

Różnice między panelem a dachówką fotowoltaiczną

Zdecydowanie najważniejszą różnicą między panelami a dachówkami fotowoltaicznymi jest ich wygląd, a także rozmiar. Panele to duże elementy, które po umieszczeniu ich na dachu lub specjalnej konstrukcji na gruncie, są doskonale widoczne. Natomiast dachówki mają zdecydowanie mniejsze wymiary, a po pokryciu nimi dachu można je łatwo pomylić z tradycyjnymi dachówkami. Są to zaawansowane technologicznie urządzenia, które przetwarzają promienie słoneczne w energię elektryczną. Proces ten zachodzi w każdej dachówce z osobna, a następnie wyprodukowany w ten sposób prąd stały dachówki przesyłają dalej do falownika.

Każda z dachówek jest oddzielnym modułem fotowoltaicznym i muszą być one odpowiednio ze sobą połączone. Podobnie jak tradycyjne panele, tak i dachówki fotowoltaiczne mogą działać w trybie on-grid oraz off-grid. W pierwszym przypadku muszą być one podłączone do komercyjnej sieci elektrycznej, aby mogły do niej oddawać nadwyżkę wyprodukowanej energii. Tryb off-grid oznacza, że cała instalacja musi być podpięta do specjalnych akumulatorów, czyli magazynów energii. Przechowują one nadwyżkę prądu, którą następnie można wykorzystać np. w nocy.

Z jakich materiałów wytwarzana jest blachodachówka fotowoltaiczna?

Blachodachówka fotowoltaiczna jest produkowana z krzemu, tak samo, jak tradycyjne panele solarne. Do tego, aby mogła ona działać bez zarzutu, niezbędny jest dostęp do promieni słonecznych. Można więc umieścić ją na dachu skierowanym w odpowiednią stronę. Podobnie, jak standardowe panele fotowoltaiczne, tak i dachówka musi być skierowana w stronę południową, południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią. Tylko w takich warunkach możliwe jest optymalne pozyskanie promieni słonecznych i wyprodukowanie z nich prądu.

Bryła krzemu na białym tle
Krzem stanowi ponad 90% rynku ogniw PV.

Dlaczego warto zdecydować się na nowoczesną dachówkę solarną?

Dachówki solarne są przede wszystkim sposobem na to, aby skutecznie wyróżnić swój dom czy inny budynek na tle sąsiednich. Tradycyjne panele można obecnie spotkać praktycznie na każdym kroku, a ich widok na dachu nie jest już niczym nadzwyczajnym. Natomiast dachówki fotowoltaiczne to nowość, która dopiero powoli wchodzi na rynek odnawialnych źródeł energii. Umieszczenie ich w swojej ofercie to doskonały sposób na wyprzedzenie konkurencji i możliwość zaproponowania swoim klientom innowacyjnego rozwiązania.

Dachówki pełniące funkcję paneli fotowoltaicznych sprawiają, że budynek, na którym są one umieszczone, prezentuje się bardzo nowocześnie. Przypominają one dachówki ceramiczne, dlatego nie rzucają się w oczy, ale umożliwiają korzystanie z odnawialnego źródła energii. Jest to doskonała propozycja dla każdego, kto jeszcze nie zdecydował się na panele fotowoltaiczne ze względu na ich mało estetyczny wygląd. Alternatywą dla nich są nowoczesne dachówki fotowoltaiczne.

Inną zaletą, którą również warto podkreślić, jest to, że tego typu dachówki można idealnie dopasować do powierzchni dachu. Dzięki temu nie wystają one poza jego obrys, jak bardzo często ma to miejsce w przypadku tradycyjnych paneli. Można więc zamontować je nawet na dachach o nieregularnym kształcie.

Cena dachówki fotowoltaicznej – ile trzeba za nią zapłacić?

Cena dachówki fotowoltaicznej to kwestia, która może nieco zniechęcić inwestorów zainteresowanych jej zakupem i montażem. Rynek tego rodzaju produktów nie jest jeszcze w Polsce rozwinięty, dlatego wybór dachówki solarnej jest dość mały. Wpływa to także na cenę, jaką trzeba za nią zapłacić. Koszt jednej dachówki o standardowych wymiarach 120×40 cm to około 600 zł. Może być on oczywiście znacznie wyższy, jeśli będzie to model o zdecydowanie większej mocy. W przypadku nowoczesnego rozwiązania, jakim jest dachówka fotowoltaiczna, cena za m² może przewyższać tradycyjną instalację składającą się z paneli nawet o połowę.

Oprócz ceny samej dachówki pod uwagę należy wziąć również koszt jej montażu. Położenie zwykłej dachówki jest dość drogie, a w tym przypadku dochodzi jeszcze konieczność połączenia poszczególnych elementów ze sobą i stworzenia z nich całej instalacji.

Zielony dom z instalacją fotowoltaiczną na dachu, obok diagram.
Na końcową cenę instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników.

Nowoczesne dachówki fotowoltaiczne – jaka jest ich żywotność?

Wysoką cenę dachówek fotowoltaicznych rekompensuje natomiast ich żywotność i niezawodne działanie. Do ich wytwarzania stosuje się nowoczesną i zdecydowanie bardziej zaawansowaną technologię niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych paneli. W praktyce może to oznaczać, że będą one w stanie pracować efektywnie przez zdecydowanie dłuższy czas. Najlepsi producenci, którzy oferują dachówki solarne, zapewniają, że są one trwalsze i bardziej odporne na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Pokrycie nimi dachu nie tylko zapewni dostęp do prądu wytwarzanego z odnawialnych źródeł energii, ale i sprawi, że budynek będzie lepiej chroniony.

Analizując efektywność działania tradycyjnych paneli i dachówek, trzeba wziąć pod uwagę to, że mimo zdecydowanie mniejszych rozmiarów, ich wydajność z takiego samego fragmentu dachu będzie zbliżona. Dachówki nie pokrywają go w całości, ale jedynie w 60–80%. Pozostała część to imitacja, dzięki czemu cały dach wygląda tak samo. Zbliżona efektywność, a zdecydowanie większa żywotność i nowoczesny wygląd przemawiają więc na korzyść innowacyjnych dachówek solarnych.

Zalety i wady dachówek fotowoltaicznych

Blachodachówka fotowoltaiczna jest produktem wciąż nowym, ale zyskującym swoich zwolenników. Wynika to głównie z faktu, że ma ona wiele zalet, a do najważniejszych z nich zaliczyć można przede wszystkim:

  • wysoką trwałość, która zapewnia jej odporność na uszkodzenia mechaniczne;
  • możliwość wyboru odpowiedniego kształtu, koloru, a także mocy;
  • większą estetykę, gdyż nie rzuca się w oczy, jak tradycyjne panele;
  • możliwość montażu na różnego rodzaju dachach;
  • niższą wagę pojedynczego elementu.

Zalety te sprawiają, że nowoczesna dachówka solarna może stopniowo zastępować klasyczne moduły PV. Nie jest to jednak produkt pozbawiony wad. Jedną z nich jest brak możliwości kąta nachylenia, przez co nie można ustawić jej w taki sposób, aby mogła jak najlepiej wykorzystywać promieniowanie słoneczne. Problemem jest z pewnością również wysoka cena dachówki fotowoltaicznej. Jej montaż musi zostać przeprowadzony przez specjalistów, którzy mają niezbędne umiejętności oraz fachową wiedzę na ten temat.

W jaki sposób montuje się dachówki solarne?

Przed montażem pojedynczych dachówek niezbędne jest właściwe rozłożenie przewodów, które przeprowadza się przez membranę dachową. Bardzo ważne jest, aby miejsca te dokładnie zabezpieczyć, co zapobiegnie przeciekaniu. Następnie każdą dachówkę mocuje się do dachu i podłącza do zainstalowanych wcześniej przewodów. Jest to dość czasochłonne zajęcie, które wymaga sporo pracy. Najlepiej jest powierzyć montaż profesjonalnej firmie, która dysponuje nie tylko odpowiednią wiedzą, ale i niezbędnymi umiejętnościami. Daje to gwarancję, że cała instalacja zostanie zamontowana oraz zabezpieczona w odpowiedni sposób. Minimalizuje też ryzyko wystąpienia usterek w trakcie jej użytkowania.

Jedną z firm, które wprowadziły na rynek dachówki solarne, jest Europejska firma — Meyer Burger. Ich premiera odbyła się na targach Intersolar w październiku 2021 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 888 332 750

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]

Adres magazynu
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00