Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
Panel fotowoltaiczny zamontowany na balkonie

Fotowoltaika na balkonie

Ola Tomaszek / 2022-08-16 / Ze świata PV

Fotowoltaika kojarzy nam się raczej z instalacją umieszczoną na dachach domów jednorodzinnych. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy bloków mieszkalnych, kamienic czy apartamentowców zostali tej możliwości całkowicie pozbawieni. Sprawdź wady i zalety tej koncepcji!

Szukając ekologicznych rozwiązań, spowalniających niekorzystne zmiany w środowisku, należy pomyśleć o instalacjach fotowoltaicznych. W budownictwie wielorodzinnym montowane są one zazwyczaj na dachach budynków. Okazuje się, że panele można umieścić także na balkonie. Temat ten jest coraz częściej omawiany wśród mieszkańców nieruchomości wielorodzinnych. Dzięki nowym możliwościom montażu modułów fotowoltaika na balkonach budynków jest wybierana niezwykle chętnie.

Trzeba pamiętać, że panele fotowoltaiczne w bloku są mniej wydajne od tych montowanych na całej powierzchni dachu, pozwalają jednak na ograniczenie kosztów związanych z wykorzystaniem prądu w mieszkaniu. Zanim jednak zamontujesz fotowoltaikę w bloku, pamiętaj o kilku zasadach.


Fotowoltaika na balkonach a prawo

Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie w obiekcie wielorodzinnym wymaga przeprowadzenia kilku procedur. Zewnętrzny element balkonu jest częścią wspólną budynku – mowa tu o barierce  w sposób istotny kształtującej wygląd całego bloku. Nie jest to więc część nieruchomości służąca do własnego użytku właściciela mieszkania.

Montaż fotowoltaiki na balkonie w bloku stanowi ingerencję w prawo własności ogółu mieszkańców. Właściciel mieszkania przed dokonaniem modernizacji musi spytać wspólnotę o zgodę oraz uzyskać większościową uchwałę mieszkańców. Po otrzymaniu zgody można zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną. Jest to zestaw urządzeń o niewielkiej mocy, nieprzekraczającej 40 kW. Taka instalacja nie wymaga specjalnych pozwoleń, poza zgodą wspólnoty mieszkaniowej.

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej na balkonie nie odbiega znacząco od typowej pracy paneli zainstalowanych na dachu budynku. Kilka modułów fotowoltaicznych, połączonych szeregowo do falownika, przesyła wytworzoną energię do zakładu energetycznego lub bezpośrednio na zużycie własne. Taka mikroinstalacja musi być odpowiednio zabezpieczona oraz zgłoszona do lokalnego zakładu energetycznego.


Opłacalność fotowoltaiki na balkonie

Właściciel mieszkania w budynku wielorodzinnym po otrzymaniu zgody wspólnoty mieszkaniowej może zamontować panele na balkonie. Taka inwestycja jest opłacalna, ale tylko przy zachowaniu kilku ważnych warunków:

  • należy sprawdzić plan zagospodarowania okolicy, czy balkon nie będzie w przyszłości zacieniony przez inne budynki lub nasadzenia drzew,
  • najlepszym miejscem dla fotowoltaiki na balkonie jest jego usytuowanie od południowej części budynku, co zwiększa efektywność instalacji.

Ryzyko związane z fotowoltaiką na balkonie w bloku

Może się zdarzyć, że zarządca bloku nie zgodzi się na zamontowanie fotowoltaiki na balkonie budynku. Problemem może też być zebranie podpisów większości mieszkańców. Przed przystąpieniem do realizacji inwestycji konieczne jest zbadanie trwałości konstrukcji balkonu oraz jego zacienienia.

Wspólnota mieszkaniowa może zamontować panele na balkonach nieruchomości. Konieczna jest wówczas uchwała ogółu mieszkańców, wchodzących w skład tej wspólnoty, zapadająca większością głosów. Do zamontowania paneli słonecznych na balkonach w bloku nie jest więc wymagana zgoda wszystkich mieszkańców nieruchomości.


Moc paneli fotowoltaicznych na balkonie

Na rynku pojawia się coraz więcej możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na balkonach budynków wielorodzinnych. Producenci zaczęli dostrzegać konieczność opracowania systemów nadających się do montażu instalacji dla wspólnot mieszkaniowych. Do konstrukcji balkonu można zamocować akcesoria nośne, które podtrzymują panele fotowoltaiczne. Mieszkańcy bloków nie dysponują zbyt dużą powierzchnią balkonu. Balustrada ma zazwyczaj kilka metrów długości. Mogą się tam zmieścić maksymalnie 2-4 panele. Ogranicza to moc instalacji. Dlatego fotowoltaikę na balkonie należy traktować jako sposób na zmniejszenie zapotrzebowania na prąd z sieci, a nie jako całkowite jego pokrycie.

Trzeba jednak pamiętać, że montaż paneli słonecznych na balkonie pod kątem prostym nie przyniesie dużych, oczekiwanych zysków. Moduły skierowane idealnie na południe, zamontowane pod kątem 90 stopni, osiągają maksymalnie 71% swojej wydajności. Odchylenia w kierunku zachodnim lub wschodnim skutkują jeszcze większym spadkiem możliwości produkowania prądu. Wydłuża to czas zwrotu kosztów całej inwestycji.

Fotowoltaika na balkonie produkuje zbyt mało prądu, żeby opłacalne było podpięcie jej do publicznej sieci energetycznej. Opłacalna jest instalacja OFF-Grid. Wytwarza ona prąd wyłącznie na potrzeby mieszkania w bloku i całość energii zużywana jest na bieżąco przez mieszkańców budynku. Dzięki wyposażeniu instalacji w akumulatory energii pojawia się możliwość magazynowania wyprodukowanej w nadmiarze energii. Zaletą takiej instalacji jest uniezależnienie się od sieci dystrybucyjnej prądu. W razie awariii i przerw w dostawach prądu można czerpać energię z akumulatorów.

Monter fotowoltaiki kuca na dachu pomiędzy panelami fotowoltaicznymi. Sprawdza dane w komputerze, w lewej ręce ma kartkę.
Ilość zamontowanych paneli oraz ich kąt nachylenia to kluczowe czynniki wpływające na poziom wytwarzania energii

Dostępne panele fotowoltaiczne na balkon

Niektórzy producenci oferują gotowe balustrady, z zespolonymi modułami, które są traktowane jak typowy, mały system fotowoltaiki. Balustrady fotowoltaiczne mają zalaminowane między dwoma warstwami szkła ogniwa. Stanowią one przeszklenie balkonu, zabezpieczające przed wypadnięciem, zgodnie ze wszystkimi wymaganymi przepisami. Wykonywane są w różnych rozmiarach i kolorystyce.

Balkonowe moduły fotowoltaiczne są niezwykle efektywne, szczególnie korzystnie współgrają z nowoczesnymi elewacjami. W połączeniu z elementami szklanymi, stalowymi lub z aluminium stanowią ciekawe rozwiązanie wizualne. Do budowy balustrady fotowoltaicznej używa się specjalnego laminatu, który jednocześnie stwarza nieograniczone możliwości aranżacyjne. Jest to ponadczasowe rozwiązanie dla osób ceniących nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Technicznie możliwa jest już budowa bloku, który nie będzie wymagał podłączenia do sieci elektrycznej, a cała zużywana energia będzie pochodzić ze słońca. Nadwyżka energii może być magazynowana w bateriach. Taki budynek wymaga odpowiedniego zaprojektowania instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika w mieszkaniu w bloku nie zajmuje zbyt wiele miejsca, więc balkon nadal jest użyteczny. Zamiast donic z kwiatami znajdują się tam moduły fotowoltaiczne, które wytwarzają prąd z promieni słonecznych. Nie zajmują dodatkowej powierzchni.


Wydajność paneli fotowoltaicznych na balkonie w bloku

Własna fotowoltaika na balkonie daje możliwość wyprodukowania rocznie około 500-600 kWh. W przeliczeniu jest to około 400 złotych. Koszt całej inwestycji zwraca się po kilku latach. Wiele zależy od gabarytów balkonu oraz sposobu korzystania z energii elektrycznej w mieszkaniu. Dzięki modułom fotowoltaicznym zainstalowanym na balkonie w budynku wielorodzinnym każdy mieszkaniec bloku może samodzielnie wyprodukować energię ze słońca.

Ochrona środowiska to kluczowy argument przemawiający za wykonaniem fotowoltaiki. Korzystając z paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na budynku, każdy mieszkaniec może mieć realny wpływ na poprawę jakości powietrza. Instalacja fotowoltaiczna jest tym bardziej rentowna, im więcej energii produkuje. Fotowoltaika na balkonie w bloku ma ograniczoną przestrzeń i dlatego wyprodukuje mniej niezbędnej energii. Jednak pozwoli to obniżyć rachunki za prąd o kilkadziesiąt procent. Wraz ze wzrostem cen energii oszczędności będą wyższe. Panele będą działać przez 25 lat z wydajnością równą 90%. Mieszkanie po zamontowaniu fotowoltaiki na balkonie w bloku może stać się atrakcyjniejsze dla potencjalnego nabywcy, ponieważ panele słoneczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem i realnie obniżają wydatki na prąd. Mieszkanie wyposażone w taką instalację łatwiej będzie sprzedać.

Paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na balkonie nie trzeba specjalnie kontrolować. Jeżeli zostały zamontowane przez profesjonalną firmę, zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, to są niemal całkowicie bezawaryjne i bezobsługowe. Serwisowanie fotowoltaiki na balkonie ogranicza się często tylko do czyszczenia modułów raz lub dwa razy w roku.

Wykonanie fotowoltaiki na balkonie nie jest zbyt drogą inwestycją. Jednak nie każdy mieszkaniec bloku może sobie pozwolić na wydatki związane z jej zakupem i montażem. Większość programów na dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej opiera się na minimalnej mocy niezbędnej do otrzymania dotacji. Jednak są inne rozwiązania. Banki proponują kredyty za zakup i montaż modułów fotowoltaicznych. Różnią się one od zwykłych kredytów niższym oprocentowaniem. Innym rozwiązaniem jest abonament na fotowoltaikę. Ten rodzaj finansowania proponują niektóre firmy fotowoltaiczne. Koszty inwestycji rozkłada się na miesięczne raty, dopasowując je do oszczędności wynikających z zastosowania paneli słonecznych na balkonie w bloku. Dzięki temu mieszkaniec nie płaci za wykonaną instalację jednorazowo.

Wspólnoty mieszkaniowe lub spółdzielnie mieszkaniowe mogą zlecić wykonanie instalacji fotowoltaicznej dzielonej. Część należy wówczas zainstalować na dachu budynku, a część na balkonach. Instalację wykonaną na balkonie bloku łatwiej jest podłączyć do sieci w mieszkaniu.

Kommentare

  1. Jestem zainteresowany zamontowaniem fotowoltaiki na balkonie. Czy mógłbym prosić o wycenę i doradztwo przez specjalistę po obejrzeniu balkonu i otoczenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 888 332 750

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]

Adres magazynu
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00