Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 

Ile prądu produkują panele fotowoltaiczne zimą?

2022-08-02 / Ze świata PV

Masz wątpliwości, czy panele fotowoltaiczne sprawdzą się zimą? Zobacz, jak warunki pogodowe wpływają na ich wydajność oraz dowiedz się, jak należy o nie dbać o tej porze roku.

Panele fotowoltaiczne pochłaniają promienie słoneczne i za pomocą inwertera zamieniają je w prąd. Na wydajność instalacji ma wpływ wiele czynników:

 • odpowiednia lokalizacja paneli fotowoltaicznych,
 • ekspozycja na promieniowanie słoneczne,
 • odpowiednie nachylenie, najlepiej 30-40 stopni,
 • możliwość stałego chłodzenia modułów,
 • pora roku.

Sprawność paneli fotowoltaicznych uzależniona jest od stopnia naświetlenia słońcem. W Polsce najwyższa wydajność będzie latem. Wiosną i jesienią jest mniej słońca, więc panele fotowoltaiczne wyprodukują niewiele prądu. Zima w Polsce to zazwyczaj czas, kiedy słońca jest mało. Świcie rzadziej i mniej intensywniej niż latem. Dlatego warto zdać sobie sprawę z tego, że wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie jest mniejsza, ale też nie zerowa.

Panele fotowoltaiczne nie produkują energii nocą oraz gdy są przykryte śniegiem. Promienie słoneczne docierają do modułów nawet podczas pochmurnych dni, przenikając przez chmury. Natężenie świecenia jest wówczas znacznie mniejsze niż w dni bezchmurne. To, ile prądu wyprodukują panele fotowoltaiczne zimą, zależy od łącznej mocy instalacji i wydajności. O tej porze roku moduły generują mniej energii.


Fotowoltaika zimą a odporność na śnieg

W Polsce śnieg pada najczęściej w grudniu, styczniu i lutym. Wówczas produkcja energii elektrycznej z fotowoltaiki jest na najniższym poziomie. Opady śniegu nie zagrażają instalacji. Moduły wykonane w wysokiej klasy materiałów są odporne na śnieg. Zwykle na dachu montuje się ogniwa pod kątem 30-40 stopni. Umożliwia to zsuwanie się z nich śniegu, który topnieje szybko na panelach.

Nieumiejętne czyszczenie paneli ze śniegu może spowodować ich uszkodzenie. Gwarancja producenta nie obejmuje szkód mechanicznych. Istnieje więc ryzyko poniesienia wysokich kosztów związanych z wymianą modułów, które mogą zostać zepsute podczas usuwania z nich śniegu. Wystarczy zadbać o to, aby panele fotowoltaiczne zostały profesjonalnie zamontowane. Jeżeli istnieje konieczność odśnieżania modułów z zalegającego śniegu, to należy to zrobić delikatnie, za pomocą odpowiedniej szczotki, aby nie zarysować powierzchni. Akcesoria do odśnieżania fotowoltaiki nie mogą być wykonane z materiałów przewodzących prąd. Najlepiej sprawdzą się produkty wykonane z tworzyw sztucznych. Umieszczone na dachu ogniwa pod odpowiednim kątem będą produkowały energię elektryczną w zimowe dni. Jeżeli konieczne jest zwiększenie zalecanego kąta nachylenia instalacji, to należy pamiętać również o zwiększeniu odległości między modułami. W przeciwnym wypadku będą one rzucać na siebie cień.

Panele fotowoltaiczne na dachu pokryte warstwą śniegu
Nieprawidłowe czyszczenie usuwanie śniegu z paneli może spowodować ich uszkodzenie.


Działanie fotowoltaiki zimą

Najmniejszą ilość prądu instalacja fotowoltaiczna wytwarza w grudniu i styczniu. W tym okresie dni są krótkie, a więc światła słonecznego jest mniej. Wraz z obniżeniem temperatury spada efektywność modułów fotowoltaicznych. W przypadku większości paneli fotowoltaicznych dopuszczalny zakres temperatur, w których mogą prawidłowo pracować, jest szeroki. Wynosi od około -40 do +85 stopni Celsjusza. Po przekroczeniu tych wartości granicznych moduły mogą ulec uszkodzeniu. Niższe temperatury, charakterystyczne dla okresu zimowego, są zdecydowanie lepsze dla instalacji fotowoltaicznej niż te wysokie. Każdy stopień powyżej 25 stopni Celsjusza nadmiernie nagrzewa instalację fotowoltaiczną i obniża jej wydajność o około 0,3-0,5%. Wysoka temperatura wywołuje drgania w strukturze kryształów krzemu, co zaburza przepływ elektronów, a więc generowanie energii elektrycznej. Fotowoltaika zimą nie przegrzewa się. Ruch elektronów jest więc sprawniejszy. Dzięki temu spadki produkcji prądu spowodowane mniejszą ilością promieniowania zimą są równoważone wyższą wydajnością modułów fotowoltaicznych o tej porze roku. Zimą można więc liczyć na dobre warunki do produkcji prądu z promieniowania słonecznego. Szansa ta pojawia się w słoneczne i bezchmurne dni, z niską temperaturą. Połączenie wysokiego nasłonecznienia i ujemnej temperatury powietrza jest bardzo korzystne dla instalacji fotowoltaicznej.

Wiosną oraz latem panele fotowoltaiczne produkują dużo energii elektrycznej. Zazwyczaj nie wykorzystuje się jej na pokrycie tylko bieżących potrzeb. Zachowanie rocznego bilansu produkcji prądu możliwe jest dzięki magazynowaniu energii. Nadwyżki prądu wygenerowane w ciepłe letnie i wiosenne dni można zmagazynować i odebrać zimą. Istnieje też możliwość przekazywania nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci publicznej. W kolejnych miesiącach, gdy pojawi się taka potrzeba, można ją odebrać. W ten sposób właściciel instalacji fotowoltaicznej staje się jednocześnie producentem i konsumentem energii. Energia wraca w stosunku 1:0,8 lub 1:0,7, do wykorzystania w ciągu 365 dni. Wyprodukowany latem prąd można odebrać zimą, zaspokajając w pełni swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną.


Sposoby na ograniczenie zużycia prądu zimą

Panele fotowoltaiczne zimą pracują słabiej, ponieważ mają ograniczony dostęp do promieni słonecznych. W chłodne miesiące wykorzystuje się więcej energii elektrycznej niż latem, kiedy fotowoltaika produkuje więcej prądu. Mając to na uwadze, należy oszczędzać energię zimą, poprzez:

 • wymianę energochłonnych, starych sprzętów elektrycznych na nowsze modele, z lepszą klasą energetyczną,
 • wyłączanie urządzeń, gdy nie są potrzebne,
 • dobór odpowiedniego oświetlenia z technologią LED, dzięki której zużywa się mniej energii,
 • rozsądne korzystanie z ogrzewania, zainstalowanie inteligentnych termostatów, które ustawiają odpowiednią temperaturę w zależności od panujących warunków,
 • dbanie o szczelność okien,
 • utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach.

Za pomocą nieskomplikowanych metod można skutecznie obniżyć rachunki za energię elektryczną zimą, której zużycia nie jest w stanie zabezpieczyć instalacja fotowoltaiczna.

Ilość prądu, jaką produkuje jeden panel fotowoltaiczny zimą, zależy od rozmiaru modułu, sprawności ogniw zamontowanych w panelu oraz od ilości promieniowania słonecznego. Im więcej ogniw fotowoltaicznych znajdujących się w panelu, tym wydajniejsza produkcja energii elektrycznej. Łącząc sprawność ogniw z wielkością panelu, uzyskuje się wartość zwaną mocą minimalną. Ilość energii elektrycznej uzyskiwana z fotowoltaiki jest zależna od średniego natężenia promieniowania słonecznego w skali roku.


Jak zwiększyć wydajność fotowoltaiki zimą?

Problem związany z mniejszym zyskiem energii elektrycznej z fotowoltaiki zimą można rozwiązać, korzystając z systemów nadążnych, czyli trackerów solarnych. Są to urządzenia, które za pomocą czujników lub modułów GPS ustalają optymalną pozycję instalacji fotowoltaicznej w stosunku do padania promieni słonecznych i ustawiają ją zgodnie z koordynatami. Systemy te są w stanie znaleźć optymalne położenie nawet przy dużym zachmurzeniu. Zwiększają uzysk energii z fotowoltaiki średnio o około 30%. Podnoszą też wydajność pracy inwerterów, które działają najlepiej przy najwyższym obciążeniu. Instalacja na trackerach jest opłacalna, ale wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Trackery mają elementy ruchome, które niosą za sobą spore ryzyko występowania awarii. System ten pobiera energię elektryczną, więc zwiększa się zużycie prądu.


Planowanie fotowoltaiki zimą

Zimą fotowoltaika działa mniej wydajnie, ale można w tym okresie montować nowe instalacje fotowoltaiczne. W branży fotowoltaicznej ruch rozpoczyna się od wiosny. Zimą jest więc szanasa na sprawniejsza obsługę, wycenę i montaż paneli fotowoltaicznych. Inwestycja w fotowoltaikę to wieloetapowe przedsięwzięcie, wymagające czasu. Znalezienie odpowiedniego wykonawcy, przeprowadzenie audytu, przygotowanie projektu, prace montażowe i uruchomienie fotowoltaiki zajmuje sporo czasu. Zaczynając inwestycję zimą, nie ryzykuje się straty najwydajniejszych miesięcy. W okresie zimowym sporo producentów fotowoltaiki przygotowuje specjalnie oferty, chcąc przyciągnąć do siebie klientów w tym okresie. Można więc kupić i zamontować panele fotowoltaiczne taniej, ze specjalnymi zimowymi bonusami. Zimą monterzy instalacji nie są tak bardzo obłożeni pracą. Dzięki temu można zamontować panele szybciej. Zależy to od warunków atmosferycznych panujących w okresie zimowym. Wówczas instalatorzy muszą bowiem uważać na kwestie bezpieczeństwa, związane z montażem fotowoltaiki na dachu.


Czy fotowoltaika zimą się opłaca?

Panele fotowoltaiczne latem produkują najwięcej energii elektrycznej. Zimą wartość ta spada trzykrotnie. Najmniej energii fotowoltaika wytwarza w grudniu i w styczniu. Wpływ na te wartości ma głównie nasłonecznienie. Zimą jest ono od 6 do 8 razy mniejsze niż latem. Energia elektryczna wyprodukowana w okresie zimowym stanowi od kilku do kilkunastu procent energii wytworzonej w ciągu roku. Na okres wiosenno-letni przypada 75% całorocznego uzysku energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. Praca paneli nie zatrzymuje się wtedy, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze. Instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok, dając wymierne korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 12 397 82 00 [email protected]

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]
Adresy magazynów KRAKÓW
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00ul. Komandosów 1/4 32-085 Modlniczka Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek, 6:00-12:00 i 16:00-19:00. Osoby kontaktowe: Maciej Grysak (Administrator Magazynu) tel. +48 784 962 375 Arkadiusz Jankowski (Administrator Magazynu) tel. +48 664 385 414 Daniel Jachimowicz (Administrator Magazynu) tel. +48 784 369 452 Krzysztof Staszkiewicz (Administrator Magazynu) tel. +48 538 379 512 [email protected]GDAŃSK

ul. Józefa Dambka 10 80-601 Gdańsk Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek: 07:00-13:00 Godziny otwarcia magazynu:

poniedziałek - piątek: 06:00-14:00 Osoby kontaktowe: Wojciech Krupa (Kierownik Magazynu w Gdańsku) tel. +48 668 875 267 [email protected]