Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
Niebieski, rysunkowy panel fotowoltaiczny, z nim bryzgająca woda

Grzanie wody z paneli fotowoltaicznych – jak to zrobić?

Ola Tomaszek / 2022-09-26 / Ze świata PV

Panele fotowoltaiczne z powodzeniem mogą być wykorzystane do grzania wody użytkowej. Dowiedz się więcej o wykorzystaniu instalacji do tego celu.

Zalety grzania wody fotowoltaiką – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Ogrzewanie wody użytkowej przy pomocy paneli to rozwiązanie, które przede wszystkim wiąże się z niższymi kosztami eksploatacyjnymi. Powinny zdecydować się na nie głównie osoby, które do podgrzewania wody używają energii elektrycznej. Możliwość pozyskania ciepła z promieniowania słonecznego sprawia, że wydatki związane ze zużyciem prądu stają się zdecydowanie niższe. Inne zalety, które sprawiają, że warto wybrać panele do grzania wody to przede wszystkim:

  • niskie koszty użytkowania,
  • bezproblemowy montaż instalacji,
  • bezawaryjność paneli,
  • dostęp do ciepłej wody przez cały rok,
  • brak konieczności częstej konserwacji instalacji.

Ogrzewanie wody fotowoltaiką to proces praktycznie bezkosztowy, gdyż energia pozyskiwana ze słońca jest darmowa. Jedyny wydatek, jaki trzeba ponieść, to koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych oraz komponentów niezbędnych do podgrzewania wody. Instalacja ta, w przeciwieństwie do tradycyjnych pieców, działa bezobsługowo, co zapewnia domownikom ogromną wygodę.

Fotowoltaika do grzania wody – co trzeba wiedzieć na ten temat?

Aby można było wykorzystać panele fotowoltaiczne do grzania wody, niezbędny jest zakup specjalnego zestawu. Zasada jego działania jest taka sama jak w przypadku paneli słonecznych wykorzystywanych do produkcji prądu. Moduły pochłaniają promienie słoneczne, a następnie przetwarzają je na prąd. Następnie jest on transportowany przewodami do przetwornicy, a dalej do grzałki bojlera. Urządzenie to odpowiedzialne jest za proces podgrzewania wody użytkowej. Jest ona przechowywana w zbiorniku i gotowa do użycia.

Jeśli chodzi o zakup fotowoltaiki do grzania wody,ogromne znaczenie ma wybór bojlera. Musi on mieć odpowiednią pojemność, która będzie kompatybilna z zestawem fotowoltaicznym, a jednocześnie spełni oczekiwania osób mieszkających w danym budynku. Jeśli zbiornik będzie zbyt mały, korzystanie z niego okaże się niekomfortowe. Podgrzana woda będzie zużywała się zbyt szybko, nie pokrywając zapotrzebowania. Z kolei jeśli bojler będzie zbyt duży w stosunku do mocy instalacji, woda nie będzie podgrzewała się efektywnie. Nie uda się osiągnąć optymalnej temperatury, gdyż zestaw nie poradzi sobie z tym zadaniem. Bojler musi być także wyposażony w termostat, który zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się wody. Jest to szczególnie ważne podczas gorących, letnich dni.

Kobieta w koszuli myje ręce pod kranem, w tle mydło w czarnym opakowaniu z pompką.

Jak wybrać odpowiednie panele słoneczne do grzania wody?

Panele słoneczne dostępne na rynku mogą działać w systemie on-grid lub off-grid. W pierwszym przypadku instalacja podłączona jest do publicznej sieci i to do niej oddaje nadwyżki wyprodukowanego prądu. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to również z niej pobiera prąd niezbędny do prawidłowego funkcjonowania urządzeń. W systemie off-grid, w którym najczęściej działają panele fotowoltaiczne do grzania wody,panele nie są bezpośrednio podłączone do sieci elektrycznej.

Panele do podgrzewania wody działające w systemie off-grid to rozwiązanie wygodne, a także bardzo praktyczne. Wybierając taki właśnie zestaw, nie trzeba zgłaszać faktu podłączenia go do sieci w zakładzie energetycznym. Jego koszty są także o wiele niższe. Instalacja off-grid doskonale sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy panele słoneczne mają służyć jedynie do podgrzewania wody.

Wybierając podgrzewanie wody fotowoltaiką działająca w systemie off-grid, trzeba pamiętać o tym, że niezbędne jest zakupienie dodatkowych akumulatorów. To w nich magazynowana będzie energia, którą następnie instalacja wykorzysta do podgrzania wody w chwili, gdy nie będzie miała dostępu do promieniowania słonecznego. Dzięki temu można korzystać z ciepłej wody bez względu na porę dnia czy stopień nasłonecznienia.

Z czego składa się zestaw fotowoltaiczny do podgrzewania wody?

Głównym elementem takiego zestawu są oczywiście panele fotowoltaiczne, które montuje się najczęściej na dachu. Możliwy jest również ich montaż na specjalnych stelażach na gruncie. Wszystko zależy od warunków, jakie występują na danym obszarze. Panele do ogrzewania wody mogą mieć różną moc, która zależy głównie od indywidualnego zapotrzebowania. Istnieją dwa typy paneli słonecznych, które różnią się od siebie budową oraz funkcjonalnością. Są to moduły monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Ten drugi rodzaj cieszy się nieco większą popularnością – głównie ze względu na wysoką wydajność, a także nieco niższą cenę.

Innym bardzo ważnym urządzeniem, w które musi być wyposażony każdy zestaw do podgrzewania wody, jest inwerter. Przetwarza on wyprodukowany przez panele słoneczne prąd stały w zmienny, który następnie może być użyty do zasilania grzałki bojlera. Niektóre z inwerterów dostępnych na rynku umożliwiają jednoczesne podłączenie nawet dwóch urządzeń. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy panele do grzania wody obsługują w tym samym czasie dwa bojlery. Taki inwerter znacząco przyspieszy i usprawni cały proces.

Wybierając zestaw do fotowoltaicznego ogrzewania wody, należy zwrócić uwagę, czy wchodzący w jego skład inwerter wyposażony jest w funkcję MPPT. Umożliwia ona bowiem automatyczne dostosowanie pracy urządzenia do parametrów grzałki w taki sposób, aby cała instalacja funkcjonowała jeszcze bardziej efektywnie. Bardzo istotne jest także to, aby właściwie dobrać inwerter do mocy grzałki bojlera.

Zbliżenie na niebieski panel fotowoltaiczny

Panele do grzania wody użytkowej – jaka powinna być moc instalacji?

Grzanie wody fotowoltaiką wymaga jedynie zasilania grzałki, dlatego moc takiej instalacji nie musi być bardzo duża. Najczęściej do tego celu stosuje się maksymalnie cztery moduły, a moc takiego zestawu zazwyczaj nie przekracza 3 kW. Jest ona wystarczająca do tego, aby przy pomocy paneli słonecznych grzać wodę. Jeśli w przyszłości zwiększy się zapotrzebowanie energetyczne, a wytworzony ze słońca prąd będzie miał zasilać także inne urządzenia, to bez problemu można rozbudować instalację o dodatkowe moduły i tym samym znacząco zwiększyć jej moc.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne do grzania wody?

Ze względu na niewielką moc fotowoltaiki do grzania wody,a co za tym idzie – małą liczbę paneli, wybór miejsca ich montażu nie powinien sprawiać większego problemu. Zdecydowanie najczęściej wybierany jest dach budynku, jeśli jest on skierowany w stronę południową. Panele fotowoltaiczne do grzania wody można bez przeszkód zmieścić także na dachu domku letniskowego.

Jeśli z jakichś przyczyn montaż paneli na dachu jest niemożliwy, alternatywą jest specjalna konstrukcja, którą montuje się na gruncie. Nie zajmuje ona dużo miejsca, dlatego zmieści się nawet na niewielkich działkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 888 332 750

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]

Adres magazynu
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00