Login Zaloguj
Suggest
Zapomniałeś hasła?
y Nie używaj tej funkcji podczas logowania się na komputerze publicznym.
Rejestracja
Basket
Suggest
Koszyk jest pusty
Suggest
Dodano
Menu Menu Close
Płaski dach dużego zakładu z zamontowaną instalacją fotowoltaiczną.

Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu – czy jest możliwy?

Ola Tomaszek / 2022-09-19 / Ze świata PV

Moduły najczęściej montuje się na dachu. Co jednak, gdy jest on płaski? Sprawdź o czym należy pamiętać podczas montażu instalacji na tym typie dachu.

Fotowoltaika na płaskim dachu – z jakimi wyzwaniami się wiąże?

Fotowoltaika na płaskim dachu jest rozwiązaniem, które cieszy się ogromną popularnością. Ponieważ przy coraz większej liczbie projektów domów rezygnuje się z tradycyjnych dwuspadowych dachów na rzecz prezentujących się dużo nowocześniej płaskich powierzchni, konieczne było opracowanie metody instalacji paneli także na nich. Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu, trzeba mieć na uwadze to, że muszą one być umieszczone na specjalnej konstrukcji o optymalnym kącie nachylenia. Dzięki temu moduły mają lepszy dostęp do promieniowania słonecznego.

Montaż fotowoltaiki na dachu płaskim i dwuspadowym – co je łączy?

Zarówno panele fotowoltaiczne na płaskim,jak i dwuspadowym dachu muszą być skierowane w odpowiednią stronę. Dzięki temu pada na nie więcej słońca, co jest niezbędne do wytworzenia energii elektrycznej. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest obrócenie paneli w kierunku południowym lub ewentualnie na wschód i zachód. Dzięki temu fotowoltaika na dachu płaskim przez większą część dnia będzie miała dostęp do promieni słonecznych.

Podobieństwo między panelami instalowanymi na dachu płaskim a dwuspadowym dotyczy również tego, że w obu przypadkach moduły PV można zamontować na dowolnym rodzaju powierzchni. Nie ma więc znaczenia, czy dach jest pokryty blachodachówką, papą czy gontem. Montaż paneli fotowoltaicznych na każdym z tych poszyć jest jak najbardziej możliwy.

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim i dwuspadowym – różnice

Między montażem fotowoltaiki na dachu płaskim a instalowaniem jej na dachu dwuspadowym istnieje kilka znaczących różnic. Najważniejszą z nich jest sam sposób montażu paneli. Dach dwuspadowy jest nachylony pod kątem, dlatego moduły można zamontować bezpośrednio na poszyciu, bez konieczności stosowania specjalnych konstrukcji. W przypadku poziomej powierzchni wymaga to nieco więcej pracy. Potrzebna jest bowiem odpowiednia konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dach płaski. Zapewnia ona odpowiedni kąt nachylenia paneli, dzięki czemu mogą one w optymalny sposób wykorzystywać promieniowanie słoneczne. Zapewnia również odpowiednią wentylację modułów, dzięki temu, że między dachem a panelami tworzy się wolna przestrzeń.

Zalety montażu paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu

Instalacje fotowoltaiczne przynoszą wiele korzyści, co wpływa na ich ogromną popularność. Przede wszystkim pozwalają skutecznie uniezależnić się od dostawców prądu, a tym samym uniknąć podwyżek cen energii elektrycznej. Korzystanie z odnawialnego źródła energii, jakim jest promieniowanie słoneczne, ma korzystny wpływ także na środowisko naturalne. Podczas pracy moduły PV nie wytwarzają bowiem żadnych zanieczyszczeń.

Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu także ma wiele zalet. Do najważniejszych z nich zaliczyć można:

  • maksymalne wykorzystanie powierzchni dachu,
  • większą estetykę, gdyż panele nie rzucają się w oczy,
  • bezpieczeństwo użytkowania,
  • łatwiejszy dostęp do modułów,
  • bezproblemowy montaż na specjalnej konstrukcji.

Wszystkie te zalety sprawiają, że mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim staje się coraz bardziej powszechne.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim z papy – o czym warto pamiętać?

Fotowoltaika na dachu płaskim może zostać zamontowana bez względu na to, jakim materiałem jest on pokryty. Panele bez przeszkód można umieścić zarówno na blachodachówce, dachówce ceramicznej, goncie, jak i na papie. W tym ostatnim przypadku niezwykle ważne jest to, aby między modułami a dachem zachowana była odpowiednia odległość. Bez tego niemożliwa będzie wentylacja – papa jest bowiem materiałem, który mocno się nagrzewa pod wpływem promieni słonecznych, a panele fotowoltaiczne również mogą osiągać dość wysokie temperatury. Aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom i zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa, niezbędne jest zapewnienie dobrego przepływu powietrza. Doskonale sprawdzi się tu system montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim novotegra. Konstrukcja ta zapewnia doskonałą stabilność modułów, a jednocześnie efektywną wentylację przestrzeni między nimi a dachem z papy.

Jak zamontować fotowoltaikę na płaskim dachu?

Aby mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim było trwałe, należy do tego wykorzystać specjalne systemy montażowe. Bez wątpienia najczęściej wybieranym oraz najbardziej polecanym, zarówno przez instalatorów, jak i użytkowników, jest system novotegra. Sprawdzi się on niezależnie od rodzaju poszycia dachu. System novotegra to balastowa konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dach płaski, która może być skierowana na wschód i zachód lub na południe.

Na jakich budynkach z płaskim dachem najlepiej sprawdzi się instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika na płaskim dachu to rozwiązanie, na które mogą zdecydować się przede wszystkim odbiorcy indywidualni, którzy poszukują skutecznego sposobu na uniezależnienie się od dostawców prądu. Taka instalacja doskonale sprawdzi się nie tylko na domach jednorodzinnych, ale również na kamienicach, blokach wielorodzinnych, a nawet na nowoczesnych wieżowcach.

Odnawialne źródła energii coraz częściej wykorzystywane są również przez osoby prowadzące gospodarstwa rolne. Różnego rodzaju urządzenia, które są niezbędne do ich prawidłowej pracy, zużywają duże ilości prądu, co wiąże się z kolei z wysokimi rachunkami za energię elektryczną. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach, które znajdują się w gospodarstwie. Jeśli mają one płaskie dachy, to dzięki wykorzystaniu odpowiednich systemów montażowych, instalacja paneli fotowoltaicznych będzie jak najbardziej możliwa.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim to także doskonały pomysł w przypadku budynków przemysłowych oraz w takich miejsc, jak szpitale czy urzędy. Korzystanie z darmowej energii pozyskiwanej z promieniowania słonecznego pozwala skutecznie obniżyć koszty eksploatacyjne. Fotowoltaikę można więc zastosować na każdym budynku, który ma zarówno dwuspadowy, jak i zupełnie płaski dach.

System montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim – z czego się składa?

Zestaw ten składa się z kilku elementów. Pierwszym z nich jest szyna profilowa, którą mocuje się bezpośrednio do poszycia dachowego. Szyny są na tyle szerokie, aby zapewniać stabilność panelom fotowoltaicznym montowanym na płaskim dachu,a także by równomiernie rozkładać nacisk na całą jego powierzchnię.

Kolejnym elementem takiego zestawu jest podpora, którą mocuje się bezpośrednio do szyny. Jej głównym zadaniem jest podtrzymywanie modułów słonecznych, a także zapewnienie im optymalnego kąta nachylenia. O ile w przypadku dachów dwuspadowych nie trzeba zwracać aż tak dużej uwagi na kąt nachylenia, ze względu na jego specyficzną konstrukcję, o tyle dach płaski tego wymaga. Dzięki podporom montaż fotowoltaiki na dachu płaskim pod optymalnym kątem jest możliwy.

Ostatnim elementem zestawu są mocowania modułów. Zapewniają one stabilne i pewne połączenie paneli z konstrukcją. Jest to bardzo ważne, gdyż bez nich konstrukcja nie byłaby wystarczająco odporna np. na podmuchy silnego wiatru. Jeśli podczas montażu paneli na dachu konkretnego budynku konieczne okaże się zastosowanie dodatkowego balastu, można zdecydować się na dodatkową szynę, która go zapewni.

Monter w odblaskowej kamizelce i białym kasku, przy pomocy wkrętarki, instaluje konstrukcję novotegra na dachu.

Montaż paneli fotowoltaicznych z systemem novotegra – dlaczego warto się na niego zdecydować?

System montażowy paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim novotegra to doskonałe rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwia nie tylko proces montażu, ale i pozytywnie wpływa na komfort użytkowania paneli. Można zastosować go na dachach krytych zarówno dachówką, blachą trapezową, jak i płytą warstwową lub blachą falistą. Jest to więc idealne rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku każdego dachu – nawet tego najbardziej wymagającego, o płaskiej konstrukcji.

Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim novotegra to rozwiązanie, które testowane jest w kanale aerodynamicznym. Pozwoliło to opracować niezwykle trwały system o odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji. Zapewnia ona nie tylko maksymalne wykorzystanie promieniowania słonecznego, ale także chroni fotowoltaikę na płaskim dachu przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

System novotegra jest szczególnie doceniany przez instalatorów ze względu na prosty i bezproblemowy montaż. Na cały system składa się niewielka liczba komponentów, dlatego instalacja fotowoltaiki na dachu płaskim przebiega niezwykle szybko i sprawnie. Poszczególne elementy łączy się ze sobą na zasadzie klik-klik, dzięki czemu nie ma konieczności naruszania poszycia dachowego. W przypadku dachu o płaskiej konstrukcji ma to kluczowe znaczenie, gdyż zabezpiecza przed ryzykiem przeciekania.

Ta konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dach płaski dostępna jest w kilku wersjach – zarówno z balastem, jak i bez niego. W zależności od konkretnego zestawu oraz tego, w którą stronę panele mają być skierowane, ustawiane są na dachu pod kątem 5 lub 13 stopni.

System montażowy novotegra to nowoczesne rozwiązanie, które jest chętnie wybierane przez doświadczonych instalatorów paneli fotowoltaicznych. Niesie ono za sobą wiele korzyści, które sprawiają, że montaż modułów możliwy jest również na budynkach z płaskimi dachami.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 888 332 750

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]

Adres magazynu
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00