Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
Na białym blacie leży makieta domu, kalkulator, dwie żarówki, kartka z wykresem przedstawiającym klasy energetyczne oraz długopis.

2000 kWh – rocznie zużycie prądu w domu jednorodzinnym

Ola Tomaszek / 2022-11-21 / Ze świata PV

Rosnące ceny energii, roczne zużycie prądu i „Tarcza Solidarnościowa” zaproponowana przez rząd. Jak to wygląda w praktyce?

Ostatnie podwyżki cen energii napawają przerażeniem zarówno przedsiębiorców, jak i odbiorców indywidualnych. Wiele osób martwi się o wysokość swoich rachunków podczas nadchodzącej zimy. Naprzeciw tym obawom wyszła propozycja rządu polegająca na zamrożeniu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, które zużyją jej mniej niż 2000 kWh rocznie. Czy faktycznie jest to atrakcyjna propozycja? Jakie jest średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym? Jak obniżyć tę wartość? Wyjaśniamy!


Tarcza Solidarnościowa – zamrożenie cen energii elektrycznej

15 września 2022 roku została ogłoszona tzw. Tarcza Solidarnościowa, która ma chronić obywateli przed podwyżkami cen prądu. Jest to bardzo istotne, ponieważ według prognoz podwyżki w przyszłym roku mogą dobić nawet do 300%. W ramach Tarczy ceny poboru energii elektrycznej zostaną zamrożone (zabezpieczone przed podwyżkami w 2023 roku), ale tylko jeśli roczne zużycie nie przekroczy:

  • 2000 kWh – w gospodarstwie domowym,
  • 2600 kWh – w gospodarstwie domowym, w którym mieszka osoba niepełnosprawna,
  • 30000 kWh – w gospodarstwie domowym, w którym jest co najmniej troje dzieci
  • 3000 kWh – w gospodarstwie rolnym.

Ostateczny kształt Tarczy spotkał się jednak ze sceptycznym przyjęciem – głównie dlatego, że roczne zużycie energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego jest zwykle znacznie wyższe od ustalonych przez rząd limitów. W związku z tym wiele osób zadaje sobie pytanie, ile prądu zużywa dom jednorodzinny i czy osiągnięcie wskazanego limitu w ogóle jest możliwe.


2000 kWh a roczne zużycie prądu w domu jednorodzinnym

Jakie są realia? Ile kW zużywa dom jednorodzinny w ciągu roku? Oczywiście jest to zależne od wielu czynników – przede wszystkim od wielkości nieruchomości, ilości mieszkających w niej osób oraz sposobu wykorzystania energii. Należy pamiętać, że na średnie zużycie energii elektrycznej w domu jednorodzinnym wpływają między innymi sposób jego ogrzewania czy rodzaj sprzętu używanego do gotowania. Oczywisty jest fakt, że w domach, w których korzysta się z kuchenek i piekarników elektrycznych oraz elektrycznego ogrzewania zużycie energii może być nawet kilkukrotnie większe niż tam, gdzie do gotowania czy ogrzewania używa się np. gazu. Dlatego nie da się jednoznacznie określić, ile prądu zużywa dom jednorodzinny. Poniżej znajdziesz jednak kilka danych na temat przeciętnego zapotrzebowania na energię elektryczną w polskich domostwach.

Zużycie prądu w domu jednorodzinnym w zależności od wielkości gospodarstwa

Jednym z kryteriów wpływających na średnie roczne zużycie prądu w domu jednorodzinnym jest liczba domowników. Przyjmuje się, że „widełki” dla gospodarstw domowych określonej wielkości wyglądają następująco:

  • gospodarstwo 1-osobowe: 800 – 1 600 kWh/rok,
  • 2-osobowe: 1 100 – 1 700 kWh/rok,
  • 3-osobowe: 1 400 – 2 100 kWh/rok,
  • 4-osobowe: 1 900 – 2 300 kWh/rok,
  • 5-osobowe: 2 200 – 2 700 kWh/rok.

Z kolei dane GUS sugerują, że począwszy od 2015 z każdym rokiem zużycie energii elektrycznej w przeliczeniu na jednego mieszkańca rośnie. W 2019 roku wartość ta osiągnęła niemal 800 kWh. Badania GUS pokazały jednak również, że zużycie energii w przeliczeniu na mieszkańca różni się dość znacząco w zależności od regionu. Najwięcej energii zużywają mieszkańcy Mazowsza, natomiast najmniej w woj. podkarpackim. Znacznie poniżej średniej plasują się też województwa świętokrzyskie i lubelskie.

Badania GUS przeprowadzone w 2018 r. starały się też dowieść, ile kWh zużywa dom jednorodzinny. Zgodnie z nimi w ok. 20% domostw roczne zużycie energii wynosiło 1500-2000 kWh, a dla kolejnych 17% 1001-1500 kWh. Łącznie zapotrzebowaniem poniżej 2000 kWh charakteryzowało się ok. 50% domostw. Trzeba jednak zaznaczyć, że w badaniu brano pod uwagę mieszkańców zarówno domów jednorodzinnych, jak i mieszkań. Ponadto są to dane z 2018 roku, a od tego czasu średnie zużycie energii wzrosło. Potwierdzają to zresztą komentarze po ogłoszeniu przez rząd progu, do którego będą zamrożone ceny energii. Wiele osób wskazywało, że ich roczne zapotrzebowanie na energię jest nawet kilkakrotnie wyższe od tego limitu.

Średnie roczne zużycie prądu w domu jednorodzinnym w zależności od używanych systemów i urządzeń

Ogromny wpływ na średnie roczne zużycie prądu w domu jednorodzinnym mają też użytkowane systemy i urządzenia. Wygląda to następująco:

  • kuchenka elektryczna zużywa średnio ok. 2000 kWh rocznie,
  • bojler elektryczny 120l – ok. 1080 kWh rocznie,
  • płyta indukcyjna – ok. 748 kWh rocznie,
  • klimatyzacja – ok. 300 kWh rocznie,
  • piec grzewczy jednofunkcyjny na gaz lub olej opałowy – ok. 280 kWh rocznie,
  • wentylacja mechaniczna – ok.  219 kWh rocznie,
  • czajnik elektryczny – ok. 240 kWh rocznie,
  • zmywarka do naczyń – ok. 200-240 kWh rocznie,
  • lodówka – ok. 200-300 kWh rocznie,
  • piekarnik elektryczny – ok. 490 kWh rocznie,
  • pralka – ok. 143 kWh rocznie.

Trzeba jednak pamiętać, że są to wartości uśrednione. W rzeczywistości w każdym domostwie są zamontowane inne urządzenia, które mogą się różnić klasą energetyczną, a tym samym poborem energii. Ponadto duży wpływ na roczne, miesięczne czy dzienne zużycie prądu w domu jednorodzinnym ma wpływ częstotliwość i intensywność korzystania z tych urządzeń.


Jak sprawdzić, ile kWh zużywa dom?

Na szczęście chcąc sprawdzić, ile kw zużywa dom jednorodzinny, zazwyczaj nie trzeba przesadnie się wysilać. Wystarczy zajrzeć do swoich rachunków za prąd. W rozliczeniu zawsze wskazana jest ilość zużytej energii. Mając dostęp do comiesięcznych rachunków, wystarczy dodać wartości z ostatnich 12, aby uzyskać końcową sumę. średnie zużycie energii elektrycznej w domu jednorodzinnym można wywnioskować nawet z jednego rachunku, ale będzie to jedynie wartość przybliżona. Trzeba bowiem pamiętać, że pobór energii zwykle różni się w zależności od pory roku i innych okoliczności.

Istnieje także coraz więcej możliwości sprawdzania zużycia energii w domu na bieżąco. Klasyczną metodą jest kontrola stanu liczników. Można sprawdzać ich stan codziennie o tej samej porze przez kilka kolejnych typowych dni, by ustalić, jakie jest standardowe zapotrzebowanie na energię dla domostwa. Dostawcy energii coraz częściej proponują swoim klientom możliwość kontroli zużycia za pomocą specjalnej strony internetowej lub aplikacji mobilnej.


Jak obniżyć miesięczne zużycie prądu w domu jednorodzinnym?

Nie da się zaprzeczyć, że roczne zużycie prądu w domu jednorodzinnym poniżej 2000 kWh będzie trudnym pułapem do osiągnięcia dla wielu rodzin. W obliczu rosnących cen i ograniczonej dostępności energii elektrycznej na pewno warto jednak popracować nad jej oszczędzaniem. Istnieje co najmniej kilka sposobów na ograniczenie zapotrzebowania na prąd, a wiele z nich opiera się na codziennych nawykach. Czasami dokonanie kilku prostych zmian może pomóc w ograniczeniu zużycia prądu w domu jednorodzinnym nawet o 20%. Co warto zmienić w swoim codziennym funkcjonowaniu?

Monety ułożone w coraz niższe wieże, przed nimi zielona wtyczka
  • Wyłączanie światła w tych pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, zdecydowanie jest wartościowym nawykiem. Jest to czyste marnotrawstwo, które może niepotrzebnie podnosić Twoje rachunki za prąd. Wszystkie żarówki w domu warto też wymienić na ledowe – sama ta zamiana może znacząco obniżyć comiesięczne wydatki na prąd. Technologia LED jest nie tylko znacznie bardziej ekonomiczna, ale również dużo trwalsza, dlatego inwestując w nowoczesne żarówki, zyskujesz podwójnie. W niektórych miejscach (szczególnie na zewnątrz domu, np. na ganku czy podjeździe, ale też w korytarzu czy na schodach) warto zastosować światło na czujnik ruchu. Na zewnątrz można też zamontować oświetlenie solarne, którego eksploatacja jest darmowa.
  • Aby zaoszczędzić przy gotowaniu, wystarczy pamiętać o stosowaniu przykrywek na garnki. Pomaga to w zaoszczędzeniu nawet 30% energii, ponieważ ciepło z naczynia nie ucieka wraz z parą. Podczas pieczenia należy unikać otwierania drzwiczek piekarnika. Każde ich uchylenie zmniejsza bowiem temperaturę wewnątrz o ok. 25°C. Tym samym urządzenie musi pracować intensywniej (czyli zużywać więcej prądu), aby ponownie nagrzać komorę do określonego poziomu. Piekarnik można też wyłączyć kilka minut przed planowanym końcem pieczenia – temperatura wewnątrz nadal pozostanie wysoka, a więc potrawa na pewno się dopiecze.
  • Warto też zwracać uwagę na stan czajnika. Gdy jest pokryty grubą warstwą kamienia, zużywa nawet o kilkadziesiąt procent energii więcej. Dlatego należy regularnie go czyścić lub zainwestować w system filtrujący wodę i ograniczający osadzanie się kamienia.
  • Pomocne może być też zwiększenie temperatury w lodówce. Powinno w niej być ok. 6-8°C – niższa temperatura jest zbędna. W zamrażarce potrzebna jest natomiast temperatura -18°C. Bardzo ważny jest również sposób użytkowania lodówki – warto na to uczulić domowników. Należy ja otwierać jak najrzadziej i na jak najkrócej – tylko na tyle, aby wyjąć potrzebne produkty. Umiejscowienie tego sprzętu również może mieć znaczenie. Należy unikać stawiania lodówki w pobliżu kaloryfera, piekarnika, kuchenki gazowej czy nawet nasłonecznionych miejsc. Pozwoli to na jej oszczędniejszą pracę. W obniżeniu zużycia energii pomaga też regularne czyszczenie z kurzu instalacji, która znajduje się na jej tylnej ścianie. Jeśli Twój sprzęt nie ma opcji automatycznego rozmrażania, pamiętaj również o tej czynności!
  • Optymalizacja wykorzystania pralki polega przede wszystkim na nastawianiu prania dopiero wtedy, gdy bęben jest pełny i na zmniejszeniu temperatury. Współczesne pralki i detergenty są skuteczne nawet w niskich temperaturach! Warto też ograniczyć użytkowanie suszarki bębnowej, która zużywa dużo energii.
  • Zmywarki same w sobie są urządzeniami pozwalającymi oszczędzać prąd i wodę. Warto jednak wybierać program ekonomiczny – dzięki temu ich użytkowanie będzie możliwie najtańsze.
  • Dobrym pomysłem może być też rezygnacja z tzw. trybu czuwania i wyciąganie z gniazdek ładowarek zawsze wtedy, gdy nie są używane. Zapewnia to niewielkie oszczędności energii, które jednak w ciągu roku mogą dawać wyraźne oszczędności.

Warto też przyjrzeć się domowym sprzętom pod kątem zużycia energii. Czasami niewielka inwestycja w nowe urządzenie o znacznie lepszej klasie energetycznej może być bardzo opłacalna w dłuższej perspektywie.

Dobrym sposobem na optymalizację zużycia energii elektrycznej w domu jednorodzinnym może być także system smart home. Tego typu urządzenia pozwalają na zaprogramowanie działania poszczególnych systemów i urządzeń. Dzięki niemu można m.in. zdalnie wyłączać światło lub ustawić ogrzewanie w taki sposób, by włączało się dopiero chwilę przed powrotem domowników. Specjalne gniazdka smart ułatwiają też odłączanie nieużywanego sprzętu czy ładowarek.


Zmniejsz roczne zużycie energii w domu jednorodzinnym dzięki energii odnawialnej

Dom z instalacją fotowoltaicznąna dachu.

Bez wątpienia skuteczną metodą na zmniejszenie rocznego zużycia energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego jest wykorzystanie naturalnej energii odnawialnej. Chodzi tu na przykład o montaż paneli fotowoltaicznych. Systemy fotowoltaiczne produkują i dostarczają do domu całkowicie darmową energię elektryczną ze słońca. Dzięki temu pobór z sieci zdecydowanie się zmniejsza, a wszelkie podwyżki cen znacznie słabiej wpływają na budżet domowy.

Fotowoltaika wymaga oczywiście pewnych inwestycji, jednak są one jednorazowe. Tego typu systemy najczęściej mają gwarancję na co najmniej 25 lat, a ich zakup zwraca się już po kilku latach. Później właściciel paneli fotowoltaicznych odnotowuje już tylko czysty zysk! To również niezastąpiony sposób na to, aby trwale zmniejszyć średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym. Do ogrzewania warto natomiast rozważyć pompę ciepła, która zużywa jedynie niewielkie ilości energii elektrycznej do pobierania naturalnego ciepła z otoczenia. To rozwiązania ekonomiczne, a jednocześnie przyjazne środowisku i pomagające poprawić jakość powietrza!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 888 332 750

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]

Adres magazynu
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00