Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
Monety ułożone w słupki na modułach fotowoltaicznych, od których odbijają się promienie słoneczne.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Ola Tomaszek / 2022-11-03 / Ze świata PV

Z jednej strony rosnące ceny energii, z drugiej zmiany w rządowych programach dofinansowania… Czy fotowoltaika nadal się opłaca?

Coraz więcej osób prywatnych i firm z przerażeniem patrzy na rosnące ceny energii. W związku z tym nawet ci, którzy dotychczas byli sceptyczni wobec alternatywnych rozwiązań, zaczynają rozważać montaż systemu fotowoltaicznego. Nadal pozostaje jednak kluczowe pytanie: czy fotowoltaika się opłaca, szczególnie po zmianach prawnych, które zaczęły obowiązywać w kwietniu 2022 roku? Sprawdź wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.


Fotowoltaika w Polsce

Rynek fotowoltaiczny w Polsce w ostatnich latach prawdziwie „wystrzelił”. W 2022 roku liczba prosumentów przekroczyła milion. Tymczasem jeszcze w 2015 r. funkcjonowało ich zaledwie 4 tys. Tylko w 2021 r. do sieci zostało podłączonych 400 tys. nowych mikroinstalacji. Można więc bez wahania stwierdzić, że Polacy pokochali fotowoltaikę na niespotykaną dotąd skalę.

Dla wielu osób katalizatorem do założenia instalacji fotowoltaicznej przed 2022 rokiem była zapowiedź zmian w prawie. Ich dokładny kształt nie był znany w zasadzie do momentu uchwalenia, ale jedno było jasne – nowe zasady będą mniej korzystne dla prosumentów. Trzeba przy tym zaznaczyć, że do kwietnia 2022 system rozliczeń z firmami energetycznymi był wyjątkowo atrakcyjny. Podpisując umowę prosumencką, można było oddawać wszelkie nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci, a następnie odbierać je w dowolnym terminie. W ten sposób za każdą oddaną 1 kWh można było odebrać 0,7 lub nawet 0,8 kWh (w zależności od wielkości instalacji). W praktyce właściwie gwarantowało to każdemu prosumentowi z odpowiednio dobraną instalacją rachunki za prąd niższe o 90% oraz bardzo szybki zwrot nakładów na inwestycję (nawet już w 5-6 lat). Obecnie nie ma już możliwości tego typu rozliczenia prosumenckiego, ale osoby, które zdążyły zainwestować w fotowoltaikę przed wprowadzeniem zmian w prawie, będą mogły z nich korzystać przez kolejne 15 lat.


Zmiany w prawie z kwietnia 2022 a opłacalność fotowoltaiki

1 kwietnia 2002 roku weszły w życie długo oczekiwane zmiany dotyczące rozliczeń nadwyżek energetycznych wytwarzanych przez prosumentów. Zmiany te nie biorą się znikąd. Rosnąca liczba instalacji wpływała na coraz poważniejsze obciążenie krajowej sieci energetycznej i problemy z utrzymaniem jej stabilności – kluczowej dla poprawnego działania i unikania awarii. Nowe przepisy zbliżyły zasady panujące w Polsce do tych stosowanych w krajach Europy Zachodniej. To ważny argument, ponieważ w Niemczech czy Wielkiej Brytanii instalacje fotowoltaiczne są bardzo popularne, i to od wielu lat. Co więcej, mimo braku tak atrakcyjnych warunków rozliczeń nadwyżek, z jakich mogli jeszcze do niedawna korzystać Polacy, w tych krajach raczej nikt nie ma wątpliwości, czy warto zakładać fotowoltaikę. Systemy PV pomagają obniżać koszty utrzymania zachodnioeuropejskich domów czy firm już od dawna i są uważane za opłacalne oraz bezpieczne.

Na czym polegają nowe zasady rozliczania nadwyżek z fotowoltaiki?

Na czym dokładnie polegają nowe zasady rozliczenia prosumenckiego? Przepisy w miejsce net-meteringu wprowadzają tzw. net-billing, który bazuje na średnich cenach rynkowych energii. Oznacza to, że:

  • nadwyżki produkcyjne można sprzedawać dostawcy energii zgodnie ze średnią ceną rynkową (początkowo będą brane pod uwagę średnie ceny miesięczne, docelowo będą natomiast aktualizowane co godzinę);
  • należność za sprzedaną dostawcy energię będzie tworzyć tzw. depozyt prosumencki zapisany na specjalnym koncie i pomniejszana o wartość energii pobranej z sieci;
  • prosument będzie pobierać energię z sieci po standardowej stawce określonej w umowie ze sprzedawcą;
  • wartość energii oddanej nie będzie objęta podatkiem VAT ani PIT;
  • depozyt prosumencki będzie ważny przez 12 miesięcy, licząc od daty jego „zaksięgowania” na koncie.

Warto przy tym zaznaczyć, że rynkowa cena energii elektrycznej stanowi jedynie około połowę ceny płaconej przez konsumentów przy poborze. Mają na to wpływ dodatkowe opłaty składające się na koszt poboru każdej kilowatogodziny – m.in. opłata systemowa, opłata sieciowa, podatki, marża i inne opłaty stałe oraz zmienne. Ponadto ceny energii podlegają sporym wahaniom. Dlatego dokładne przewidzenie, ile dokładnie zyska się w związku z oddanymi do sieci nadwyżkami, jest niemożliwe. Opinie wśród konsumentów na temat opłacalności fotowoltaiki są obecnie podzielone, ale zdaniem ekspertów korzystanie z instalacji solarnej to wciąż spore oszczędności dla budżetu domowego.


Fotowoltaika – czy to się opłaca? Jak zwiększyć zyski z fotowoltaiki?

Zmiany w przepisach dotyczących prosumentów mogą na pierwszy rzut oka wyglądać niekorzystnie. Tak naprawdę jednak nie wpłyną one znacząco na to, czy warto montować panele fotowoltaiczne. Eksperci są zgodni – nowe zasady są nieco mniej przychylne prosumentem, ale przy odpowiednio dobranych parametrach instalacji wpływa to jedynie nieznacznie na uzyskiwane dzięki niej oszczędności. Istnieją również sposoby na zmaksymalizowanie zysków z instalacji fotowoltaicznej.

1.      Odpowiednie parametry instalacji fotowoltaicznej

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej w znacznej mierze zależy od jej parametrów – to znaczy przede wszystkim mocy, a także usytuowania czy ustawienia paneli.

  • Zbyt mała lub źle ustawiona instalacja to produkcja, która nie pokryje potrzeb użytkownika. Tym samym oszczędności uzyskiwane dzięki fotowoltaice będą znikome, a zwrot nakładów na inwestycję będzie trwał dłużej.
  • Panele o zbyt dużej mocy generują natomiast za dużo nadwyżek, w związku z czym wykorzystanie wszystkich środków pochodzących z ich sprzedaży staje się niemożliwe. Prosumenci nie mają bowiem możliwości wypłacenia ekwiwalentu za przekazaną do sieci energię.

Dlatego też tak istotne jest dokonanie solidnej analizy zapotrzebowania danego użytkownika oraz warunków montażu paneli. Warto również dobrze rozważyć sposób, w jaki będzie zamontowana fotowoltaika. Opłacalność systemu obecnie bardziej niż wcześniej polega bowiem na zwiększaniu autokonsumpcji (bieżącego wykorzystania produkowanej energii). Dlatego w wielu przypadkach korzystniejsze od ustawienia na południe (które gwarantuje największy uzysk energii) może być umieszczenie paneli na osi wschód-zachód.

2.      Zwiększanie autokonsumpcji

Wspomniana autokonsumpcja to według większości specjalistów klucz do tego, czy i komu opłaca się fotowoltaika. Dzięki maksymalnemu zwiększeniu zużycia produkowanej energii na bieżące potrzeby zmniejsza się niepewność związaną z jej sprzedażą, a następnie odkupem od dostawcy oraz wahaniami cen na rynku. Im mniejsza skala rozliczeń z zakładem energetycznym, tym mniejszy wpływ na budżet użytkownika mają ceny rynkowe.

Jak zwiększać autokonsumpcję? Jednym z lepszych sposobów jest przejście na system ogrzewania zasilanego energię elektryczną, a w szczególności pompy ciepła. Potrzebują one znacznie mniej prądu niż tradycyjne piece elektryczne, ponieważ jest ona potrzebna jedynie do pobierania naturalnej energii cieplnej z otoczenia. Pompę ciepła można zasilać energią fotowoltaiki przez cały rok – zimą zapewnia ogrzewanie, a latem działa jak klimatyzacja. Innym sposobem jest zmodyfikowanie sposobu wykorzystania sprzętów domowych czy też urządzeń w firmie – tak, aby zapotrzebowanie na prąd było największe w ciągu dnia, czyli wtedy, gdy fotowoltaika produkuje najwięcej energii. W zwiększeniu autokonsumpcji może pomóc także wykorzystanie magazynu energii.

3.      Magazyny energii

Specjaliści prognozują, że popularność magazynów energii w Polsce będzie się zwiększać – ponieważ znakomicie współpracują one z fotowoltaiką. Czy warto inwestować w magazyn energii? Z całą pewnością jest to ciekawe rozwiązanie pozwalające zwiększyć autokonsumpcję i nie tylko.

Magazyn energii jest rodzajem akumulatora, który można ładować nadwyżkami prądu pochodzącymi z instalacji fotowoltaicznej. Taką energię można wykorzystać w dowolnym momencie – np. po zmroku, gdy fotowoltaika przestaje pracować. Co istotne, nowoczesne, wysokiej jakości magazyny energii pozwalają ją odzyskać w niemal 100%. W ten sposób opłacalność fotowoltaiki zdecydowanie się zwiększa. Ich dodatkowym ogromnym atutem jest możliwość wykorzystania w formie zasilania awaryjnego. Magazyn energii może zapewnić zasilanie na kilka lub nawet kilkadziesiąt godzin podczas awarii czy innego rodzaju przerwie w dostawach z sieci.

Dwa magazyny energii firmy BYD.

4.      Wykorzystanie dotacji

Wartym podkreślenia sposobem na zwiększenie opłacalności fotowoltaiki oraz przyspieszenie zwrotu kosztów związanych z jej montażem jest wykorzystanie wszelkich dostępnych dopłat i ulg. Obecnie działają programy dotacji kierowane zarówno do użytkowników indywidualnych (w tym najpopularniejsze Mój Prąd oraz Czyste Powietrze), jak i do przedsiębiorców oraz właścicieli gospodarstw rolnych. Dopłaty pozwalają znacząco obniżyć koszt inwestycji w fotowoltaikę. Czy to się opłaca? Bez wątpienia! Dotacje to bowiem „darmowe pieniądze” do wykorzystania na zakup i montaż instalacji.

Godna uwagi z całą pewnością jest też ulga termomodernizacyjna. Zapewnia ona osobom fizycznym możliwość odpisania kosztów poniesionych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej od podstawy opodatkowania. Tym samym można zyskać dalsze kilka tysięcy złotych.


Fotowoltaika – czy to się opłaca? Najważniejsze korzyści

Pytanie „czy fotowoltaika się opłaca” najczęściej utożsamiane jest wyłącznie z wymiernymi korzyściami finansowymi w formie zredukowanych rachunków za prąd. Tak naprawdę korzyści z instalacji fotowoltaicznych można szukać jednak również w innych obszarach. Dlaczego warto inwestować w systemy PV? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych powodów.

Mężczyzna w garniturze trzyma wyciągnięte przed siebie dłonie. Nad nimi ikony przedstawiające korzyści płynące z fotowoltaiki.
  • Oszczędności na energii elektrycznej

To korzyść oczywista i powód, dla którego montuje się instalacje PV. Dotyczy ona każdego właściciela paneli, niezależnie od tego, czy jest to osoba prywatna, czy też przedsiębiorstwo. Wytwarzana we własnym zakresie energia jest całkowicie darmowa i może być wykorzystana do dowolnych celów. Tym samym nawet niewielka instalacja zapewnia oszczędności w postaci zmniejszenia wysokości rachunków za prąd. Przy odpowiednio dobranych parametrach można je natomiast zmniejszyć nawet o 90%. Im większe zużycie energii przez danego konsumenta, tym większe oszczędności zapewni mu fotowoltaika.

  • Większa niezależność od podwyżek cen

Własna produkcja energii sprawia również, że zmiany na rynku nie są tak odczuwalne. Rosnące koszty poboru nie wpływają znacząco na budżet prosumenta. Jeśli ceny energii na rynku nadal będą się zwiększać, zwiększą się również oszczędności wszystkich osób, które zdecydowały się na panele fotowoltaiczne. Czy zatem opłaca się je montować? Jak najbardziej! Warto również zaznaczyć, że obecnie zakup odpowiednio dobranej instalacji PV zwraca się już po kilku latach. Tymczasem jej trwałość określana jest na co najmniej 25 lat – po tym czasie moduły fotowoltaiczne nadal będą pracować, z lekko jedynie zmniejszoną efektywnością.

  • Zabezpieczenie na wypadek przerw w dostawach energii

Obecnie przerwy lub ograniczenia w dostawach energii stają się coraz większym zagrożeniem. Jest to znaczące przede wszystkim dla przedsiębiorstw, które w znacznej mierze bez prądu nie są w stanie podtrzymać funkcjonowania. Instalacja fotowoltaiczna z odpowiednio dopasowanym magazynem energii pomoże jednak przetrwać sytuację kryzysową. Magazyn można bowiem wykorzystać jako zasilanie awaryjne, podtrzymując pracę firmy. Jednocześnie można odłączyć fotowoltaikę od sieci i nadal produkować za jej pomocą energię (wszystkie instalacje PV podłączone do sieci ze względów bezpieczeństwa nie mogą pracować podczas awarii).

  • Wzrost wartości nieruchomości

Wzrost wartości nieruchomości to dodatkowa korzyść, jaką zapewnia fotowoltaika. Opłacalność inwestycji jest w tym kontekście spora, ponieważ instalacje PV z czasem tracą na wartości jedynie w niewielkim stopniu. Przykładowo osoba prywatna, która zamontuje na dachu swojego domu panele fotowoltaiczne za 10 tys. zł, przy odsprzedaży nieruchomości, nawet po kilku latach, z całą pewnością będzie mogła doliczyć 10 tys. zł do ceny ofertowej. Podobnie wygląda to w przypadku budynków firmowych i gospodarskich.

  • Korzyści wizerunkowe

Ostatnia korzyści dotyczy przede wszystkim przedsiębiorstw i innych organizacji. Nie jest tajemnicą, że coraz większa liczba konsumentów stara się dbać o ekologię i wybiera rozwiązania, które w mniejszym stopniu obciążają planetę. Postawieni przed takim wyborem, konsumenci częściej wybiorą współpracę z organizacją, która aktywnie dba o środowisko, niż z taką, która nic nie robi w tym kierunku (zakładając, że mają one podobną ofertę). W związku z tym inwestycja w fotowoltaikę może stać się istotnym krokiem wizerunkowym, szczególnie jeśli idzie w parze z innymi krokami mającymi na celu zmniejszyć negatywny wpływ działalności organizacji na środowisko i klimat. To z kolei może przyczynić się do pozyskania nowych klientów i zwiększenia zysku. Tym samym pytanie, czy fotowoltaika się opłaca, nabiera zupełnie nowego wymiaru!


Opłacalność fotowoltaiki – podsumowanie

Podsumowując – czy warto zakładać fotowoltaikę w domu, firmie, gospodarstwie? W zdecydowanej większości przypadków odpowiedź brzmi „tak”. Panele fotowoltaiczne zawsze zapewniają oszczędności w zakresie rachunków za prąd – jedynie wysokość tych oszczędności jest determinowana przez indywidualne czynniki. Odpowiednio dobrana instalacja może jednak pomóc obniżyć rachunki w znacznym stopniu, a sama inwestycja zwraca się już po kilku latach. Ponadto fotowoltaika to mniejszy lęk w związku z dalszymi podwyżkami cen na rynku czy przerwami w dostawach energii z sieci. Problemu nie stanowią nawet nowe zasady rozliczeń dla prosumentów – wcześniejszy system był po prostu niezwykle korzystny, przez co nowe zasady wydają się gorsze. Z podobnych systemów korzystają już jednak prosumenci w wielu krajach Europy, w których fotowoltaika jest postrzegana jako opłacalna inwestycja. Warto jedynie zadbać o odpowiedni dobór parametrów instalacji oraz jej komponentów, stawiając na wysoką jakość i nowoczesność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 888 332 750

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]

Adres magazynu
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00