Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
biały dom z instalacją fotowoltaiczną na dachu pokrytym ciemna dachówką.

Fotowoltaika na starych zasadach do 2023? Tak, ale pod pewnymi warunkami!

Ola Tomaszek / 2022-11-07 / Słoneczne newsy

Czy możliwe jest zainstalowanie fotowoltaiki na starych zasadach? Jak to zrobić? Jakie warunki należy spełnić?

Fotowoltaika – zmiany w sposobie rozliczania prosumentów

Przypomnijmy – zgodnie ze zmianą ustawy o OZE, która zaczęła obowiązywać w dniu 1 kwietnia 2022, dotychczasowy bardzo korzystny dla prosumentów net-metering został zastąpiony net-billingiem. O konieczności tego rodzaju modyfikacji mówiło się już od dawna, zapewniając jednocześnie dotychczasowych prosumentów, że będą mogli korzystać ze starych zasad przez kolejne 15 lat.

Net-billing faktycznie nieco utrudnia uzyskanie wysokiego progu oszczędności z tytułu korzystania z fotowoltaiki, ale na pewno tego nie uniemożliwia. W jego ramach zrezygnowano z naliczania kilowatogodzin oddanych przez prosumenta do sieci i zapewniania mu możliwości ich późniejszego odebrania w 70 lub 80% (w zależności od wielkości mikroinstalacji). W zamian wartość energii oddanej do sieci jest obliczana na podstawie stawek rynkowych (początkowo aktualizowanych co miesiąc, docelowo co godzinę) i zapisywana w postaci salda, które zmniejsza wysokość rachunków za prąd. Przy poborze energii z sieci prosument płaci standardową stawkę.

Te zmiany w fotowoltaice są uważane za niekorzystne głównie ze względu na dość duże różnice pomiędzy ceną sprzedaży i odkupu energii. W praktyce nowy system pozwala odzyskać oddaną energię jedynie w ok. 50%, nie uwzględniając zmian w cenach energii. Nie musi to jednak zmniejszać znacząco uzyskiwanych oszczędności. Co więcej, modyfikując nieco sposób wykorzystania energii z fotowoltaiki (a w szczególności zwiększając autokonsumpcję), można zminimalizować wpływ nowych zasad na rachunki prosumenta. Wówczas czas zwrotu nakładów na inwestycję wydłuża się jedynie nieznacznie.

Niebo na tafli paneli fotowoltaicznych w piękny słoneczny dzień.

Nowe zasady fotowoltaiki – 2023 rok ostatnim momentem na rozliczenia na starych zasadach?

Przyjęte poprawki zakładają, że niektórzy prosumenci będą mogli „załapać się” na stary system rozliczeń (system opustów) aż do 31 grudnia 2023 roku, a tym samym rozliczać się w ten sposób przez kolejne 15 lat. Jest to jednak przywilej dostępny tylko dla osób, które

  • zawarły w terminie do 31 marca 2022 roku umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem, który realizuje projekt dofinansowany w ramach regionalnego programu operacyjnego;
  • złożyły prawidłowo wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 grudnia 2023.

W odróżnieniu od wcześniejszego brzmienia nowelizacji nie jest wymagane ukończenie i uruchomienie instalacji przed 1 kwietnia 2022. W ten sposób samorządy uzyskały ułatwienie w realizacji prowadzonych programów promujących instalacje fotowoltaiczne. Aby skorzystać z tej swoistej luki w przepisach, trzeba jedynie złożyć pisemne oświadczenie sprzedawcy, że umowa na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji przez samorząd lub inny uprawniony podmiot była zawarta w terminie do 31 marca 2022. Tym samym fotowoltaika na starych zasadach do 2023 roku jest dostępna dla niektórych „nowych” prosumentów.


Czy fotowoltaika się opłaca – 2023 i kolejne lata

Mimo wprowadzonych w ostatniej chwili korekt w nowych przepisach w 2022 roku widać spadek zainteresowania montażem fotowoltaiki. Wynika to przede wszystkim z lęku o jej niewielką opłacalność, choć nie ma to pokrycia w rzeczywistości. Osoby prywatne i właściciele firm często zadają sobie pytanie, czy fotowoltaika się opłaca.

Męska dłoń w garniturze rysuje wykres z napisem "profit".

W 2023 roku i później nowe zasady rozliczenia będą obowiązywać już wszystkich nowych prosumentów. Budzi to pewne obawy. Nowy system jest nieco bardziej skomplikowany i niesie za sobą więcej niewiadomych. Trudniej jest też obliczyć prognozowany czas zwrotu nakładów na inwestycję. Nie oznacza to jednak, że fotowoltaika w 2023 roku nie będzie się opłacać! Co warto wiedzieć na ten temat?

  • System fotowoltaiczny to jednorazowa inwestycja, która zwraca się po kilku latach. Tymczasem trwałość paneli fotowoltaicznych to co najmniej 25 lat (na tyle zazwyczaj opiewa gwarancja).
  • Fotowoltaika pozwala generować darmową, ekologiczną energię elektryczną beż żadnych kosztów eksploatacyjnych. Dlatego zawsze przynosi oszczędności!
  • Montaż paneli fotowoltaicznych w znacznym stopniu uniezależnia prosumenta od podwyżek cen elektryczności, ponieważ jego pobór z sieci przy odpowiednio dobranych parametrach systemu jest niewielki.
  • Zwiększając autokonsumpcję (zużycie energii produkowanej przez fotowoltaikę „na bieżąco”) można zwiększyć opłacalność instalacji i przyspieszyć zwrot nakładów na inwestycję. Można to osiągnąć na przykład poprzez montaż pompy ciepła jako źródła ogrzewania lub dostosowanie schematu wykorzystania urządzeń elektrycznych w domu czy w firmie.
  • W zwiększaniu opłacalności instalacji fotowoltaicznych w kolejnych latach pomogą też magazyny energii. Są to akumulatory, które można ładować nadwyżkami produkcyjnymi z fotowoltaiki w celu ich wykorzystania w późniejszym terminie. Magazyny energii pozwalają również korzystać z elektryczności w razie awarii sieci!

Trudno zatem wątpić w to, czy fotowoltaika w 2023 roku nadal będzie się opłacać. Warto zwrócić również uwagę na dodatkowe korzyści, jakie zawsze oferuje. Chodzi tu na przykład o zwiększenie wartości nieruchomości. Ponadto dla firm i instytucji inwestycja w fotowoltaikę może stanowić ważny krok wizerunkowy, a tym samym przyczynić się do zdobycia nowych klientów i zwiększenia zysków.


Fotowoltaika 2023 – zmiany nie tak straszne, jak mogłoby się wydawać

Najnowsze zmiany w fotowoltaice sprawiły, że polskie przepisy są teraz bardziej zbliżone do tych obowiązujących w krajach Europy Zachodniej. Net-billing nie jest niczym wyjątkowym i, mimo iż charakteryzuje się nieco większym poziomem skomplikowania niż net-metering, nie ujmuje niczego systemom fotowoltaicznym. Branża odczuła pewien kryzys wraz z wprowadzeniem nowych przepisów, ale eksperci przewidują, że był on chwilowy. W obliczu stale rosnących cen energii fotowoltaika wydaje się bowiem jedyną słuszną metodą obrony.

Nowe zasady fotowoltaiki od 2023 roku prawdopodobnie spowolnią nieco rozwój tej technologii w Polsce. Z całą pewnością nadal będą jednak powstawać nowe instalacje. Nie ma bowiem wątpliwości, że odnawialne źródła energii to przyszłość – zwłaszcza że obecnie występują duże problemy z dostępnością węgla czy gazu. W związku z tym odpowiedź na pytanie, czy fotowoltaika się opłaca w 2023 roku i później, jest tylko jedna – jak najbardziej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 888 332 750

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]

Adres magazynu
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00