Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
Mężczyzna montuje instalację fotowoltaiczną na dachu. W tle góry.

10 korzyści wynikających z inwestycji w fotowoltaikę

Ola Tomaszek / 2022-12-05 / Ze świata PV

Czy warto inwestować w fotowoltaikę? Fakty mówią same za siebie. Sprawdź 10 najważniejszych korzyści tego rozwiązania!

1. Darmowa energia elektryczna

Pierwsza z korzyści z fotowoltaiki jest jednocześnie najważniejsza. To również jej najbardziej oczywista zaleta, która niestety dość często zanika w dyskusjach nad opłacalnością tego rozwiązania. Analizując parametry paneli, nasłonecznienie w Polsce czy system rozliczeń dla prosumentów, można zapomnieć, że fotowoltaika wytwarza zupełnie darmową energię elektryczną, używając do tego tylko zasobów, które daje nam natura – a mianowicie światła słonecznego. Inwestycja w montaż paneli jest jednorazowa – później nie ponosi się już w zasadzie żadnych kosztów eksploatacyjnych (z wyjątkiem okresowego czyszczenia paneli). Warto przy tym zaznaczyć, że produkcja energii z fotowoltaiki jest co prawda największa przy silnym nasłonecznieniu i promieniach padających na panele pod kątem prostym, ale prąd jest wytwarzany także zimą czy w pochmurne dni.


2. Szybki zwrot nakładów na inwestycję

Wśród zalet fotowoltaiki na pewno należy też wymienić szybki zwrot nakładów na inwestycję. Montaż systemu stanowi co prawda spory wydatek, ale ponosi się go jednorazowo. Następnie oszczędności na comiesięcznych rachunkach sprawiają, że fotowoltaika stopniowo „odpracowuje” całą kwotę. Inwestor wychodzi „na zero” już po kilku latach, a w następnych może tylko liczyć swoje zyski. Warto przy tym wspomnieć, że trwałość paneli fotowoltaicznych jest oceniana na co najmniej 25 lat. Możliwe, że montowane obecnie nowoczesne urządzenia będą w stanie efektywnie pracować jeszcze za 30, 40 czy nawet 50 lat!


3. Realne oszczędności przez długi czas

Jak już wspomniano, fotowoltaika pracuje przez cały rok. Co więcej, jej sprawność maleje w czasie tylko w niewielkim stopniu. Wszystkie wysokiej jakości panele są objęte gwarancją sprawności. Jest to potwierdzenie, że ten parametr nie spadnie poniżej określonego poziomu we wskazanych ramach czasowych (najczęściej jest to 25 lat). W związku z produkowaną energią elektryczną systemy fotowoltaiczne zapewniają oszczędności każdego dnia. Przez lata sumują się one w dziesiątki tysięcy złotych. Jeśli natomiast ceny energii pobieranej z sieci nadal będą wzrastać, oszczędności właścicieli systemów fotowoltaicznych staną się jeszcze większe!

Z opartych o siebie modułów fotowoltaicznych wylatują dolary.

4. Uniezależnienie od podwyżek cen prądu

W dzisiejszych czasach jedną z najważniejszych korzyści z fotowoltaiki jest zabezpieczenie na wypadek dalszych podwyżek cen prądu. Przy odpowiednim doborze parametrów systemu fotowoltaicznego zapotrzebowanie na energię pobieraną z sieci jest niewielkie. Tym samym podwyżki cen mają marginalny wpływ na budżet prosumenta. Co więcej, jak już wspomniano w poprzednim punkcie, wyższe ceny to realne większe oszczędności z każdą wyprodukowaną we własnym zakresie kilowatogodziną.


5. Wzrost wartości nieruchomości

Trzy zrobione ze złota domki, różnej wielkości oraz zielona strzałka symbolizująca wzrost ceny

Dość ciekawą zaletą fotowoltaiki jest też podwyższanie wartości nieruchomości. Jeśli właściciel systemu fotowoltaicznego zdecyduje się sprzedać swój dom (lub też gospodarstwo, czy siedzibę firmy, która korzysta z technologii PV), z całą pewnością będzie mógł zażądać wyższej ceny niż sąsiad, który nie ma paneli fotowoltaicznych. Co więcej, wartość systemów solarnych spada w czasie jedynie nieznacznie. Dlatego do ceny odsprzedaży nieruchomości można często doliczyć niemal taką samą kwotę, jaką zapłacono za zakup i montaż instalacji. Oznacza to, że można zainwestować w fotowoltaikę, cieszyć się niskimi rachunkami za prąd przez kilka lat, a następnie odzyskać niemal całą wartość pierwotnej inwestycji.


6. Wiele możliwości zagospodarowania nadwyżek energii

Instalacje fotowoltaiczne dają też ich właścicielom sporo swobody w zakresie zagospodarowania wyprodukowanych nadwyżek energii. Występują one wtedy, gdy bieżąca produkcja prądu przekracza aktualne zapotrzebowanie. Dochodzi do tego najczęściej latem, podczas długich, słonecznych dni. Najprostszym sposobem na zagospodarowanie nadwyżek jest oddanie ich do sieci elektroenergetycznej. Obecnie obowiązuje nowy system rozliczenia (net-billing), który przelicza wartość oddanej energii na pieniądze. Uzyskane w ten sposób saldo obniża następnie koszt poboru energii z sieci. Jeśli natomiast wartość energii oddanej będzie wyższa niż wartość energii pobranej, nadwyżki mogą być zwrócone jako nadpłata (choć tylko do określonej wielkości). Istnieje jednak również możliwość magazynowania nadwyżek we własnym zakresie (za pomocą magazynów energii, czyli specjalnych akumulatorów) lub np. ładowania samochodów elektrycznych.

Dwa magazyny energii - marki BYD i BMZ

7. Możliwość korzystania z prądu podczas awarii sieci (zasilanie awaryjne)

Wspomniane powyżej magazyny energii pozwalają nie tylko przechowywać wyprodukowany prąd „na później”, ale również uzyskać prawdziwą niezależność energetyczną. Mogą być bowiem użytkowane nawet podczas przerw w dostawach z sieci w formie zasilania awaryjnego. W tym przypadku uszkodzenie sieci czy prace modernizacyjne przestają mieć wpływ na funkcjonowanie właściciela systemu fotowoltaicznego, ponieważ może on korzystać z własnej energii zgromadzonej w akumulatorze i dalej używać fotowoltaiki w celu uzupełnienia zapasów. Ma to szczególne znaczenie dla firm i instytucji, w których zachowanie ciągłości dostaw prądu jest kluczowe dla funkcjonowania.


8. Dbałość o czystość powietrza i stan planety

Dłoń na której znajduje się roślinka

Wymieniając zalety energii słonecznej i fotowoltaiki, oczywiście nie można pominąć też tych dotyczących środowiska naturalnego. Wykorzystanie systemów fotowoltaicznych umożliwia pozyskanie energii z odnawialnych i całkowicie „czystych” źródeł. Tym sposobem można przyczynić się do zmniejszenia spalania węgla, gazu itp. oraz uwalniania szkodliwych substancji do atmosfery. Więcej instalacji fotowoltaicznej to zatem czystsze powietrze, a także spowolnione procesy degradacji klimatu i całej planety.


9. Możliwość skorzystania z dotacji i ulg podatkowych

Istnieje także więcej korzyści finansowych, jakie zapewnia fotowoltaika. Zaletą inwestycji w tego typu systemy na pewno jest również możliwość skorzystania z dotacji. Bezzwrotne dopłaty to nic innego jak „darmowe pieniądze”, które pomagają zmniejszyć początkowe koszty inwestycji i przyspieszyć zwrot środków. Obecnie z dofinansowania mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i właściciele firm czy gospodarstw rolnych. Wśród najpopularniejszych programów wymienia się:

  • Mój Prąd,
  • Czyste Powietrze,
  • AgroEnergia,
  • Energia Plus,
  • Dotacje w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Zdarza się, że pokrywają one nawet niemal połowę kosztów montażu instalacji! Dodatkowym sposobem na oszczędności jest natomiast ulga termomodernizacyjna. Umożliwia ona odliczenie od podstawy opodatkowania całej kwoty wydanej na zakup i montaż instalacji PV (do 53 tys. zł). Daje to nawet kilkanaście tys. zł, które wracają do prosumenta!


10. Możliwość korzystania z darmowego ogrzewania

Ostatnia korzyść z fotowoltaiki jest poniekąd „ukryta”, ponieważ wymaga dodatkowej inwestycji. Zapewnia jednak ogromne oszczędności i możliwość zredukowania kosztów utrzymania budynku niemal do zera. Mowa tu o współpracy paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła.

Pompa ciepła firmy Stiebel Eltron

Pompa ciepłą jest nowoczesnym, ekologicznym urządzeniem grzewczym, która może ogrzewać budynek lub ciepłą wodę użytkową przy pomocy naturalnej energii cieplnej pobranej z otoczenia (z powietrza, wody lub gruntu). Pompa ciepła do pracy potrzebuje energii elektrycznej, choć zużywa jej znacznie mniej niż np. klasyczny piec na prąd. Łącząc ją z fotowoltaiką, która produkuje przecież darmową elektryczność, można więc uzyskać darmowe ogrzewanie i/lub CWU. Całe koszty związane z pracą pompy ciepła są bowiem zredukowane do zera dzięki wykorzystaniu energii z instalacji PV.

To oczywiście tylko najważniejsze i najbardziej przemawiające do wyobraźni korzyści z fotowoltaiki, jednak z całą pewnością dają one do myślenia. Nie ma wątpliwości, że inwestycje w tego typu systemy są słuszne i mają mnóstwo zalet!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 888 332 750

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]

Adres magazynu
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00