Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu przedsiębiorstwa

Fotowotaika dla firm – rozliczenie

Ola Tomaszek / 2023-05-23 / Ze świata PV

Zaczynając od finansowej korzyści, przez pozytywny PR czy realne wsparcie środowiska, długo można by wymieniać powody, dla których firmy decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznych. Niemniej rozważając taką opcję, warto zapoznać się z zasadami rozliczania fotowoltaiki dla firm.

Rozliczenie energii z fotowoltaiki i energii z sieci

Fotowoltaika daje możliwość zaspokojenia większości potrzeb energetycznych użytkownika. Niemniej w nocy czy też w pochmurne dni energia nie jest produkowana. Co zrobić w takiej sytuacji? Można zdecydować się na magazyn energii i przechowywanie w nim nadwyżek energii do wykorzystania w dowolnym momencie. Niemniej wymaga to sporej inwestycji, przez co wielu użytkowników, zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw, decyduje się na podłączenie instalacji do sieci energetycznej. Rozwiązanie to polega na odprowadzaniu nadwyżek do operatora energetycznego i odbieraniu ich w momencie zapotrzebowania na energię. Oczywiście odbywa się to pewnym kosztem dla użytkownika. W dalszej części tekstu przedstawiamy zasady rozliczania fotowoltaiki dla firm.


Fotowoltaika dla firm ze statusem prosumenta

Od 2019 roku wiele firm może rozliczać się z siecią na tych samych zasadach, co osoby prywatne. Wynika to z faktu nadania im statusu prosumenta, czyli użytkownika energii słonecznej na własny użytek. Aby uzyskać taki status, zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna dla firmy nie może mieć więcej mocy niż 50kW. Jednakże co właściwie wynika z faktu, że fotowoltaika dla firmy może być postrzegana jak fotowoltaika prosumencka? Otóż oznacza to, że stosowane dla fotowoltaiki dla firm rozliczenia mogą być takie same, jak w przypadku gospodarstw domowych korzystających z paneli solarnych. Istnieją 2 systemy rozliczeń dla prosumentów:

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dachu przedsiębiorstwa
  • Net-metering – z tej metody rozliczenia energii z fotowoltaiki do 2037 roku mogą korzystać prosumenci, którzy zamontowali instalację przed 1 kwietnia 2022 roku. W tym przypadku obowiązuje upust, czyli możliwość odebrania 80% nadwyżek bez ponoszenia opłat.
  • Net-billing – nowy system dotyczy wszystkich instalacji fotowoltaicznych dla firm i każdego innego prosumenta, który zamontował instalację po 1 kwietnia 2022 roku lub zdecydował się na zmianę sposobu rozliczenia energii z fotowoltaiki. Net-billing oznacza  rezygnację z upustu i sprzedaż oraz odkupywanie energii według cen rynkowych, co zwykle stanowi mniej opłacalne rozwiązanie niż net-metering.

Fotowoltaika dla przedsiębiorstw bez statusu prosumenta

Fotowoltaika dla przedsiębiorców korzystających z instalacji fotowoltaicznych o mocy przekraczającej 50 kW nie jest uznawana za fotowoltaikę prosumencką, co oznacza utratę możliwości rozliczania się na tych samych zasadach, co gospodarstwa domowe. Również firmy posiadające takie prawo, mogą zdecydować się korzystanie z odmiennych zasad rozliczania fotowoltaiki. Jakich konkretnie? Otóż poza rozliczeniem na zasadach prosumentów, jeśli chodzi o fotowoltaikę dla firm, rozliczenia mogą być przeprowadzane również w 2 innych wariantach.

  • Indywidualna umowa z dostawcą energii – przedsiębiorcy mają możliwość porozumienia się z dostawcą i stworzenia niemalże dowolnych ustaleń w zakresie sposobu rozliczenia. Cena czy okres rozliczeniowy pozostają kwestią ustaleń pomiędzy stronami. Przykładowo, w przypadku fotowoltaiki rozliczenie kwartalne może być dla firmy korzystniejsze niż roczne, ze względu na możliwość rozłożenia kosztów.
  • Rozliczenie energii z fotowoltaiki według ceny dnia następnego na Towarowej Giełdzie Energii – to rozwiązanie jest bardzo proste. Otóż firma sprzedaje i kupuje energię po aktualnej cenie na TGE. Działa to podobnie jak przy rozliczeniu według systemu net-metering, jednak jest nieco bardziej opłacalne, ponieważ cena sprzedaży energii przez użytkownika jest ustalana na podstawie cen na TGE, a nie według stawek narzucanych przez dostawcę, jak ma to miejsce przy net-meteringu.

Fotowoltaika dla przedsiębiorstw – czy nadwyżki są potrzebne?

W przypadku gospodarstw domowych potrzeba podłączenia do sieci jest dość znaczna. Wynika to z faktu, że energia jest potrzebna w różnych godzinach, często też w nocy. Natomiast większość firm pracuje tylko w dzień, zatem jej zapotrzebowanie na energię ma miejsce niemal wyłącznie w czasie, w którym możliwa jest produkcja prądu z energii słonecznej. W takiej sytuacji instalacja fotowoltaiczna dla firmy może nie wymagać podłączenia do sieci. Niemniej  trzeba pamiętać, że również w ciągu dnia, zwłaszcza zimą czy jesienią, pojawiają się dni pochmurne, w których nasłonecznienie uniemożliwia produkcję dostatecznej ilości energii. Zachowanie pewnych nadwyżek na takie okoliczności jest konieczne. Mowa tu jednak o stosunkowo niewielkich ilościach, dla których zupełnie wystarczający będzie magazyn energii.

Mężczyzna i kobieta w żółtych kaskach uśmiechają się podczas na hali przemysłowej.

Instalacja fotowoltaiczna dla firmy, czyli odliczenie od VAT i podatku dochodowego

Od lat fotowoltaika dla firm jest intensywnie promowana w Europie i wielu innych częściach świata. Efektem tego są rozmaite przywileje dla przedsiębiorstw, decydujących się inwestować w tego typu instalacje. Dla firm przewidziano między innymi ulgi podatkowe wynikające z zakupu i montażu instalacji.Możliwe jest odliczenie całego podatku VAT zapłaconego w związku z zakupem wszelkich elementów tworzących instalację, a także wliczenie wydatków w koszty uzyskania przychodu, czyli odliczenie od podatku dochodowego. Sprzęt, którego zakup i montaż oznaczają możliwość obniżenia płaconych podatków, to między innymi:


Fotowoltaika dla przedsiębiorców, czyli wsparcie z dofinansowań

Wcześniej wspomnieliśmy o wsparciu, jakie można otrzymać od państwa, korzystając z fotowoltaiki dla firmy w formie możliwości odliczenia kosztów od podatków. Jednak to nie wszystko. Fotowoltaika dla przedsiębiorców jest wspierana również przez liczne programy dofinansowań w formie dotacji, a także preferencyjnych kredytów lub pomocy w ich spłacie. Przykładowe rozwiązania dostępne dla przedsiębiorców, to:

  • Program Energia Plus,
  • Premia termomodernizacyjna,
  • Uzyskanie Białego Certyfikatu,
  • Przemysł energochłonny – OZE,
  • Gwarancja Biznesmax.
Instalator montuje panele fotowoltaiczne na dachu w piękne słoneczne popołudnie.

Fotowoltaika dla firmy w optymalnym wydaniu

Jeśli chodzi o takie inwestycje, jak fotowoltaika, zasady rozliczenia mają duże znaczenie dla ich opłacalności. Niemniej równie istotne są jakość wykonania sprzętu oraz montażu. Fotowoltaika dla przedsiębiorców zapewnia wiele korzyści, jeśli do stworzenia instalacji zostaną wykorzystane moduły PV najlepszych marek, takich jak Huawei, JA Solar, Longi Solar, czy Meyer Burger. Propozycje od wszystkich tych producentów są rzecz jasna dostępne w naszym asortymencie. Posiadamy też niezawodne inwertery, między innymi od Kostal, SMA i SolarEdge. W sprzedaży znajdują się też wszystkie pozostałe urządzenia i akcesoria niezbędne do stworzenia maksymalnie wydajnej i wytrzymałej instalacji fotowoltaicznej dla firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 12 397 82 00 [email protected]

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]




Adresy magazynów KRAKÓW
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00



ul. Komandosów 1/4 32-085 Modlniczka Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek, 6:00-12:00 i 16:00-19:00. Osoby kontaktowe: Maciej Grysak (Administrator Magazynu) tel. +48 784 962 375 Arkadiusz Jankowski (Administrator Magazynu) tel. +48 664 385 414 Daniel Jachimowicz (Administrator Magazynu) tel. +48 784 369 452 Krzysztof Staszkiewicz (Administrator Magazynu) tel. +48 538 379 512 [email protected]



GDAŃSK

ul. Józefa Dambka 10 80-601 Gdańsk Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek: 07:00-13:00 Godziny otwarcia magazynu:

poniedziałek - piątek: 06:00-14:00 Osoby kontaktowe: Wojciech Krupa (Kierownik Magazynu w Gdańsku) tel. +48 668 875 267 [email protected]