Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
Kobieta podpisuje umowę.

Umowa kompleksowa – co to jest

Ola Tomaszek / 2023-05-09 / Ze świata PV

W XXI wieku trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez dostępu do prądu. Choć coraz większą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii, często nie sposób obejść się bez prądu z sieci. Aby otrzymywać dostawy energii, trzeba podpisać umowę z przedsiębiorstwem energetycznym. Najczęściej jest to umowa kompleksowa. Co to oznacza? Co to jest umowa kompleksowa? Wyjaśniamy!

Kto dostarcza energię elektryczną?

Zrozumienie tego, co to jest umowa kompleksowa, wymaga poznania specyfiki procesu sprzedaży i dostawy energii elektrycznej. Otóż za dostawę energii w Polsce odpowiada kilka dużych firm. Około 70% rynku tworzą 4 przedsiębiorstwa:

  • Tauron,
  • PGE,
  • Enea,
  • Energa.

Użytkownik płaci osobno za dostawę, a osobno za sprzedaż energii, którą realizują inne podmioty, określane jako sprzedawcy. Innymi słowy, rachunek za prąd składa się z dwóch części: opłaty dla dostawcy i opłaty dla sprzedawcy.

Umowa kompleksowa – co to jest?

Aby użytkownik nie musiał opłacać dwóch oddzielnych rachunków za dostawę i zakup energii, podpisuje ze sprzedawcą umowę kompleksową. Jest to umowa podpisywana ze sprzedawcą energii elektrycznej, obejmująca również zapłatę za dostawę. Użytkownik płaci sprzedawcy, a ten następnie rozlicza się z dostawcą.

Kiedy umowa kompleksowa?

Podpisanie umowy kompleksowej jest możliwe w przypadku, gdy dostawca energii współpracuje ze sprzedawcą, z którego usług korzystamy. Jeśli jest to domyślny sprzedawca, rekomendowany przez dostawcę, niejako z automatu obowiązuje umowa kompleksowa. Natomiast w przypadku zmiany podmiotu odpowiedzialnego za sprzedaż prądu, użytkownik musi złożyć wniosek o podpisanie takiej umowy.

Co oznacza umowa kompleksowa w Tauron i u innych sprzedawców/dystrybutorów?

Tauron, Energa czy PGE to duże przedsiębiorstwa posiadające firmy zależne, w tym podmioty zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej. Dlatego też wielu użytkowników za dostawę i zakup prądu płaci de facto tej samej firmie. Korzystając z dostaw od tej samej firmy, która sprzedaje prąd, nie trzeba się niczym przejmować. Zwykle użytkownik nie wie nawet o rozróżnieniu na sprzedawców i dostawców. Jeśli natomiast dostawcą jest Energa, a na sprzedawcę chcemy wybrać Tauron, musimy skontaktować się z tym drugim podmiotem, złożyć wniosek i dołączyć do niego odpowiednie dokumenty.

Jeśli chodzi o wniosek o zawarcie umowy kompleksowej Tauron załącznik nr 1, to dokument potwierdzający prawo do zarządzania danym budynkiem. Warto w tym miejscu podkreślić, że proces wnioskowania jest prosty i w całości możliwy do przeprowadzenia w maksymalnie kilkadziesiąt minut online. Bez względu na to, czy to Tauron, czy umowa kompleksowa z Energa, wzór dokumentu jest dostępny na stronie internetowej przedsiębiorstwa.

Dlaczego umowa kompleksowa to dobry wybór?

Wyjaśniliśmy już, co to jest umowa kompleksowa. Jednak dlaczego właściwie warto poświęcać jej tak wiele uwagi? Przede wszystkim z tego względu, że jest to rozwiązanie niezwykle komfortowe. Jedyną alternatywą dla tego typu porozumienia są dwie oddzielne umowy sprzedaży. Brak wypełnienia wzoru umowy kompleksowej od Energa, Tauron czy dowolnego innego sprzedawcy nakłada na użytkownika obowiązek comiesięcznego opłacania niezależnych umów od dostawcy i sprzedawcy. Każda z nich zawiera wiele podpunktów i wyliczeń, przez co nie tylko opłacanie rachunków staje się bardziej czasochłonne, ale też kwestia faktycznego zużycia prądu i związanych z tym kosztów okazuje się mniej zrozumiała.

Jednocześnie decydując się na podpisanie umowy kompleksowej, użytkownik nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Stawka za energię elektryczną pozostaje taka sama, a sam fakt złożenia wniosku o zawarcie umowy kompleksowej Tauron z załącznikiem nr 1 i wszystkimi pozostałymi nic nie kosztuje. Podobnie jest w przypadku pozostałych sprzedawców.

Umowa kompleksowa a fotowoltaika

Użytkownicy fotowoltaiki w przeważającej większości, przynajmniej na razie, również są klientami przedsiębiorstw energetycznych. Korzystają oni z ich usług poprzez odprowadzanie do sieci nadwyżek energii, a następnie pobierania ich z powrotem w sytuacji, gdy moduły PV nie produkują dostatecznie dużo energii, czyli na przykład w zimie. Energia z sieci jest niezbędna także w nocy. Zasadniczo prosumenci fotowoltaiczni współpracują z przedsiębiorstwami energetycznymi na bardzo podobnych zasadach jak wszyscy inni klienci. Również w tym przypadku można podpisać umowę kompleksową. Różnica polega tylko na tym, że od kosztów użytkowania energii z sieci odlicza się należność za eksport energii do sieci w tym samym okresie. O tym, jakie to kwoty, decyduje sposób rozliczenia.

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana na gruncie.

Kiedy warto zmienić sprzedawcę energii?

Użytkownicy, którzy nie planują zmieniać sprzedawcy energii elektrycznej, nie muszą się w ogóle zastanawiać nad tym, co to jest umowa kompleksowa. Niemniej czasami zmiana taka jest bardzo pożądana. Zalecamy rozważyć to rozwiązanie w przypadkach, gdy:

Linie wysokiego napięcia po zmroku, z oddali widać jasne, rozproszone swiatło.
  • aktualny sprzedawca oferuje wysokie ceny za 1 kWh energii,
  • oferta aktualnego sprzedawcy nie jest dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika (np. użytkownik korzysta z prądu głównie w nocy, natomiast taryfa nocna w przypadku danego sprzedawcy jest tylko nieznacznie niższa od taryfy dziennej),
  • występują częste przerwy w dostawie prądu zawinione przez sprzedawcę,
  • poziom obsługi klienta u aktualnego sprzedawcy stoi na niskim poziomie (np. brakuje narzędzi online do kontroli rozliczeń),
  • warunki umowy są niedotrzymywane.

Brak umowy z dostawcą energii – czy to możliwe i zalecane?

Objaśnienie tematu umowy kompleksowej – co to jest, jak ją podpisać i czy warto, ma sens w przypadku użytkowników korzystających z podłączenia fotowoltaiki do sieci energetycznej. Warto jednak przyjrzeć się kwestii tego, czy podłączenie takie jest w ogóle niezbędne? Okazuje się, że niekoniecznie. Warunkiem jest inwestycja w magazyn energii i odprowadzanie nadwyżek do własnego akumulatora, zamiast do sieci. Pozwala to zyskać całkowitą niezależność energetyczną i uniknąć jakichkolwiek rachunków za prąd. Warto przy tym pamiętać, że do instalacji z magazynami niezbędne są odpowiednie inwertery fotowoltaiczne obsługujące takie rozwiązanie.

Umowa kompleksowa to rozwiązanie wygodne i opłacalne dla każdego, kto  korzysta z energii sieciowej. Dotyczy to także posiadaczy instalacji fotowoltaicznych. Jednocześnie trzeba pamiętać o możliwości podłączenia się do sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 12 397 82 00 [email protected]

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]




Adresy magazynów KRAKÓW
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00



ul. Komandosów 1/4 32-085 Modlniczka Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek, 6:00-12:00 i 16:00-19:00. Osoby kontaktowe: Maciej Grysak (Administrator Magazynu) tel. +48 784 962 375 Arkadiusz Jankowski (Administrator Magazynu) tel. +48 664 385 414 Daniel Jachimowicz (Administrator Magazynu) tel. +48 784 369 452 Krzysztof Staszkiewicz (Administrator Magazynu) tel. +48 538 379 512 [email protected]



GDAŃSK

ul. Józefa Dambka 10 80-601 Gdańsk Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek: 07:00-13:00 Godziny otwarcia magazynu:

poniedziałek - piątek: 06:00-14:00 Osoby kontaktowe: Wojciech Krupa (Kierownik Magazynu w Gdańsku) tel. +48 668 875 267 [email protected]