Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
y
20.12.2023 to ostatni dzień realizacji wysyłek z magazynu. Wysyłki będą wznowione 4 stycznia 2024 roku. Zaplanuj swoje zakupy z wyprzedzeniem!

Fotowoltaika w Gdańsku

Ukształtowanie terenu obfitujące w liczne wyniosłości morenowe sprawia, że Gdańsk to miasto, które ma optymalne warunki do zamontowania PV.

Jeśli mieszkasz w Gdańsku i myślisz o zamontowaniu fotowoltaiki, a jeszcze nie wybrałeś odpowiedniego dostawcy porządnych paneli fotowoltaicznych - zapoznaj się z naszą ofertą. W firmie BayWa r.e. Solar Systems oferujemy usługi z zakresu dystrubucji oraz projektowania instalacji fotowoltaicznych. Taka rzeźba terenu sprzyja zwiększonej wydajności systemów. Fotowoltaika w Gdańsku to inwestycja, która szybko się zwróci.

Poznaj najważniejsze informacje dotyczące działania paneli słonecznych i dowiedz się, jakie są korzyści związane z ich montażem.

Panele słoneczne Gdańsk działanie

Pierwszy moduł fotowoltaiczny został zbudowany przez Bell Laboratories w 1954 roku. Był nazywany baterią słoneczną i w ówczesnych czasach stanowił jedynie ciekawostkę, ponieważ był zbyt drogi, aby mógł być powszechnie stosowany. W latach 60. przemysł kosmiczny zaczął po raz pierwszy poważnie wykorzystywać tę technologię do zasilania statków kosmicznych. Dzięki programom kosmicznym technologia rozwinęła się, ustanowiono jej niezawodność, a koszty zaczęły spadać. Podczas kryzysu energetycznego w latach 70. technologia fotowoltaiczna zyskała uznanie jako źródło zasilania do zastosowań poza kosmosem.

Dzisiejsze urządzenia fotowoltaiczne do wytwarzania pola elektrycznego w półprzewodniku wykorzystują panele fotowoltaiczne. Panel słoneczny składa się z sześciu różnych elementów, ale najważniejszym z nich jest ogniwo fotowoltaiczne. Konwersja światła słonecznego, składającego się z cząstek zwanych fotonami, w energię elektryczną przez ogniwo słoneczne, nazywana jest „efektem fotowoltaicznym” – dlatego ogniwa słoneczne powszechnie nazywane są fotowoltaiką lub w skrócie PV.

Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, pochłaniając światło słoneczne i wykorzystując tę ​​energię świetlną do wytworzenia prądu elektrycznego. W jednym panelu słonecznym znajduje się wiele ogniw fotowoltaicznych, a prąd wytwarzany przez wszystkie ogniwa razem zapewnia wystarczającą ilość energii elektrycznej, aby zasilić dom. Standardowa instalacja montowana na dachach ma od kilkunastu do kilkudziesięciu połączonych ze sobą ogniw. Komercyjne instalacje fotowoltaiczne często wykorzystują panele z jeszcze większą ilością ogniw.

Do produkcji paneli fotowoltaicznych wykorzystuje się krzem. Ogniwa krzemowe stanowią ponad 95% rynku ogniw słonecznych. W zastosowaniach komercyjnych ich wydajność waha się od 16,5% do 22%, w zależności od zastosowanej technologii. Obecnie ogniwa są łatwe w produkcji i mają wydajność laboratoryjną przekraczającą 22%. Ich cena spadła w ostatnich latach, przez co ogniwa fotowoltaiczne są bardzo konkurencyjne w stosunku do innych źródeł energii elektrycznej.

Naukowcy z całego świata pracują nad połączeniem różnych technologii fotowoltaicznych w celu stworzenia ogniw wielozłączowych. Wykorzystanie różnych materiałów pozwala ogniwom osiągnąć znacznie wyższą wydajność niż maksymalna teoretyczna granica (33,5%), przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów produkcji w ryzach. Badania koncentrują się głównie na cienkowarstwowych krzemowych ogniwach tandemowych, które zapewniają teoretyczną wydajność 43%. Maksymalna teoretyczna sprawność ogniw wielozłączowych jest większa niż 50%.

Biały dom jednorodzinny. Na dachu widoczne moduły fotowoltaiczne, a w tle intensywnie niebieskie niebo.

Fotowoltaika w Gdańsku wydajność

Osoby decydujące się na instalacje fotowoltaiczne w Gdańsku, często zastanawiają się nad tym, jak obliczyć docelową moc systemu. Wydajność to stosunek energii elektrycznej wytwarzanej przez ogniwo do ilości otrzymywanego światła słonecznego. Aby zmierzyć ten parametr, ogniwa są łączone w moduły, które z kolei są składane w macierze. Powstałe panele są następnie umieszczane przed symulatorem słonecznym, który naśladuje idealne warunki słoneczne: 1000 watów (W) światła na metr sześcienny w temperaturze otoczenia 25°C.

Dobrym sposobem na oszacowanie rocznego zapotrzebowania na energię, jest analiza rachunków za prąd z ostatniego roku. Szacuje się, że w optymalnych warunkach fotowoltaika o mocy 1 kW wytwarza 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Przykład: jeśli analiza rachunków za prąd wykazała, że w okresie ostatnich 12 miesięcy Twoje średnie zużycie energii wyniosło 5000 kWh, instalacja o łącznej mocy 5 kW powinna w pełni zaspokoić Twoje potrzeby w zakresie zapotrzebowania energetycznego.

Dowiedz się więcej o naszych innowacyjnych systemach montażowych.

Co wpływa na efektywność paneli słonecznych

Czy panele słoneczne w Gdańsku to dobry pomysł? Biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu, szerokość geograficzną i średnie, roczne temperatury, odpowiedź jest oczywista: - tak! Warto jednak zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą bezpośrednio przekładać się na spadek ich wydajności. 

Zacienienie

Panele fotowoltaiczne są bardzo wrażliwe na zacienienie słoneczne - zarówno całkowite, jak i częściowe. Ma ono znaczący wpływ na zdolność dostarczania energii i może skutkować niższą mocą wyjściową. Ogniwa w panelu słonecznym są zwykle łączone szeregowo, aby uzyskać wyższe napięcie, a tym samym odpowiednią produkcję energii elektrycznej. Gdy pojedyncze ogniwo słoneczne jest zacienione, ma to wpływ na pozostałe ogniwa, które w konsekwencji wytwarzają mniej prądu.

Aby zapobiec utracie energii, współcześnie w instalacjach PV montuje się tzw. diody obejściowe, które są połączone równolegle z ogniwami słonecznymi. Gdy ogniwo słoneczne jest zacienione, dioda obejściowa zapewnia ścieżkę prądu, która umożliwia ciągowi połączonych ogniw słonecznych generowanie energii przy obniżonym napięciu.

Orientacja, nachylenie, szerokość geograficzna

Aby w pełni wykorzystać potencjał promieniowania słonecznego, instalacja modułów fotowoltaicznych musi uwzględniać kilka czynników, takich jak:

  • orientacja,
  • nachylenie,
  • szerokość geograficzna miejsca,
  • warunki klimatyczne.

Właściwe uwzględnienie tych parametrów gwarantuje, że instalacja PV będzie wystawiona na bezpośrednie działanie światła słonecznego przez możliwie jak najdłuższy okres w ciągu dnia. Dzięki temu w pełni wykorzystasz potencjał instalacji.

Dobre zaprojektowana fotowoltaika w Gdańsku zapewni Ci odpowiedni zapas energii przez cały rok. Skorzystaj z naszego autorskiego narzędzia do projektowania Solar-Planit, aby określić najbardziej optymalne ustawienie paneli dla Twojej lokalizacji.

Łąką z różowymi kwiatami polnymi. Na jednym z kwiatów siedzi ciemny motyl.

Montaż fotowoltaiki w Gdańsku - pozwolenie

Poważnie zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej w Gdańsku, ale przerastają Cię formalności? Budowa instalacji fotowoltaicznych, których moc całkowita nie przekracza 50 kW, nie wymaga w naszym kraju uzyskania pozwolenia. Wybierając współpracę z BayWa r.e. Solar Systems., możesz być spokojny! Jako doświadczeni dostawcy systemów PV zapewniamy naszym klientom niezbędną dokumentację taką jak certyfikaty, instrukcje montażu, karty katalogowe czy gwarancje. 

Jakie są korzyści związane z instalacją fotowoltaiki w Gdańsku?

Instalacje fotowoltaiczne montowane na całym świecie, także w Gdańsku, mają niewątpliwie wiele zalet. Poznaj najważniejsze z nich!  

Panele słoneczne są ekologiczne i zeroemisyjne 

Panele fotowoltaiczne zapewniają czystą, zieloną energię. Podczas wytwarzania energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych nie ma emisji szkodliwych gazów cieplarnianych, dzięki czemu fotowoltaika jest przyjazna dla środowiska. Co więcej, energia słoneczna to energia dostarczana przez naturę – jest więc darmowa! Jest też dostępna niemal wszędzie tam, gdzie dociera światło słoneczne. 

Fotowoltaika jest opłacalna 

Koszty paneli fotowoltaicznych są obecnie na ścieżce szybkiego zmniejszania i oczekuje się, że będą się zmniejszać w nadchodzących latach – w konsekwencji panele fotowoltaiczne mają rzeczywiście bardzo obiecującą przyszłość zarówno pod względem opłacalności ekonomicznej, jak i zrównoważenia środowiskowego. Koszty eksploatacji i konserwacji paneli fotowoltaicznych są uważane za niskie, prawie znikome w porównaniu z kosztami innych systemów energii odnawialnej.  

Co więcej, panele fotowoltaiczne są jednym z głównych systemów energii odnawialnej, które są promowane poprzez rządowe dotacje i ulgi podatkowe. Dzięki wsparciu finansowemu, które pokrywa dużą część inwestycji ​​panele słoneczne są atrakcyjną opcją dla osób, które myślą o termomodernizacji.  

Instalacje fotowoltaiczne rzadko ulegają awarii 

Panele fotowoltaiczne są niemal całkowicie pozbawione mechanicznych części ruchomych, dlatego rzadko ulegają awariom i wymagają znacznie mniej konserwacji niż inne systemy energii odnawialnej (np. turbiny wiatrowe). 

Potrzebujesz więcej informacji na temat montażu instalacji fotowoltaicznej na terenie Gdańska? Skontaktuj się już dziś z naszymi przedstawicielami. 

Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 888 332 750

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]

Adres magazynu
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00