Login Zaloguj
Suggest
Zapomniałeś hasła?
y Nie używaj tej funkcji podczas logowania się na komputerze publicznym.
Rejestracja
Basket
Suggest
Koszyk jest pusty
Suggest
Dodano
Menu Menu Close

Fotowoltaika w Katowicach

Katowice to miasto, w którym tematy takie jak efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii pojawiają się coraz częściej w wielu różnych kontekstach.

Nie ulega wątpliwości, że to poprzemysłowe centrum, będące jeszcze wczoraj polską stolicą węgla, jutro może kojarzyć się z przemysłem, który bazuje na czystej, odnawialnej energii z paneli słonecznych. W firmie Baywa r.e. Solar Systems rozszerzyliśmy obszar działalność o stolicę Śląska, aby zaoferować wszystkim mieszkańcom i przedsiębiorcom z terenu Katowic, wydajne i ekologiczne instalacje fotowoltaiczne. 

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi paneli słonecznych oraz listą korzyści związanych z ich instalacją. 

Instalacje fotowoltaiczne Katowice jak działają panele słoneczne?

Pojedynczy panel fotowoltaiczny składa się z wielu ogniw wykonanych z warstw materiału półprzewodnikowego, najczęściej krzemu. Kiedy światło pada na ten materiał, powstaje przepływ elektryczności. Komórki nie potrzebują bezpośredniego światła słonecznego do pracy i mogą pracować nawet w pochmurne dni, jednak im silniejsze nasłonecznienie, tym więcej energii elektrycznej jest wytwarzanej.

Systemy fotowoltaiczne składają się z kilku paneli lub kilkunastu paneli, przy czym każdy z nich generuje około 355 W energii w silnym świetle słonecznym. Typowe systemy zawierają około 15 paneli i generują prąd stały (DC). Ponieważ energia elektryczna wykorzystywana do urządzeń gospodarstwa domowego jest prądem przemiennym (AC), wraz z systemem instalowany jest falownik do konwersji prądu stałego na prąd przemienny. Ta energia elektryczna może być używana w całym domu lub eksportowana do sieci.

Dowiedz się jak wygląda montaż naszych systemów na dachach krytych dachówką

Jak obliczyć wydajność systemu PV?

Rachunek za energię elektryczną zazwyczaj zawiera informacje o całkowitym miesięcznym zużyciu energii klienta prywatnego lub komercyjnego. Na podstawie tej wartości można w przybliżeniu określić wymagany rozmiar systemu fotowoltaicznego, który będzie odpowiadał całkowitemu zapotrzebowaniu energetycznemu.

Aby obliczyć liczbę potrzebnych paneli, podziel godzinowe zużycie energii w domu przez moc paneli słonecznych. To, czego można oczekiwać od systemu fotowoltaicznego, to produkcja od 9 do 11 kWh na metr kwadratowy każdego roku. Oznacza to, że jeśli masz system o mocy 1 kW i powierzchni 8 metrów kwadratowych, będziesz mógł zużywać około 850 kWh energii elektrycznej rocznie. System o mocy 4 kW, który zajmuje około 28 metrów kwadratowych powierzchni, pozwoli na zużycie 3400 kWh energii elektrycznej rocznie.

Dom zbudowany z cegły, na jego dachu zamontowane są moduły fotowoltaiczne

Montaż paneli fotowoltaicznych w Katowicach

Na co zwrócić uwagę, decydując się na panele fotowoltaiczne? Katowice to miasto, którego rzeźba terenu jest dosyć mocno zróżnicowana. Przeważają w niej tereny zielone, a zabudowa jest rzadka i typowo jednorodzinna. To właśnie przestrzeń jest kluczową kwestią, która ma znaczenie w kontekście efektywności paneli słonecznych. Wszelkie pobliskie budynki, drzewa lub kominy mogą zaciemniać dach i mieć negatywny wpływ na wydajność systemu.

Najlepiej jest więc znaleźć miejsce, które jest nasłonecznione przez całą dobę. Niektóre systemy fotowoltaiczne mogą zminimalizować wpływ zacienienia za pomocą specjalnych optymalizatorów. W innym przypadku ich użycie nie jest konieczne ani korzystne – poza zwiększonymi możliwościami monitorowania, które oferują, nie zagwarantują wygenerowania większej ilości energii.

Średnia wielkość systemu wynosi około 4,2 kWp i zajmuje średnio 28 m2 powierzchni dachu. Niezacieniony dach skierowany na południe jest idealny żeby uzyskać  maksymalną moc elektryczną. Nadal można brać pod uwagę dachy skierowane na wschód lub zachód, ale dachy skierowane na północ nie są zalecane. System skierowany na wschód lub zachód da około 15-20% mniej energii niż system skierowany bezpośrednio na południe.

Ogólnie rzecz biorąc, szczytowe nasłonecznienie przypada codziennie na okres między godz. 9 a 15, chociaż może się to różnić w zależności od lokalizacji. Niektóre obszary będą bardziej nasłonecznione od innych, nawet latem. Jeśli mieszkasz w zacienionym obszarze, oznacza to, że możesz potrzebować więcej paneli, aby w pełni wykorzystać potencjał energetyczny systemu fotowoltaicznego.

Skorzystaj z naszego autorskiego narzędzia do projektowania i przekonaj się, jak może wyglądać Twoja przydomowa instalacja fotowoltaiczna.

Moduły fotowoltaiczne leżą na płaskim dachu budynku, w tle niebo

Fotowoltaika w Katowicach - pozwolenia

Panele fotowoltaiczne są powszechnie uważane za „dozwolone inwestycje” i często nie wymagają pozwolenia na budowę (o ile ich moc nie przekracza 50 KW). Jednak obowiązują pewne wyjątki, dlatego najlepiej skonsultować się z lokalnym biurem planowania w celu uzyskania wskazówek. Jeśli mieszkasz w zabytkowym budynku, obszarze chronionym lub parku narodowym, mogą obowiązywać Cię dodatkowe ograniczenia.

Jeśli planujesz zainstalować panele słonecznew Katowicach, wymagane będzie jedynie zgłoszenie powykonawcze. Dokumenty zazwyczaj przygotowuje wykonawca, któremu powierzasz wykonanie instalacji. Dzięki temu formalności są ograniczone do minimum, a całość inwestycji można wykonać w dwa tygodnie - jest to czas liczony od momentu podpisania umowy do oddania instalacji.

Instalacja paneli PV w Katowicach - korzyści

Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że korzyści związanych z instalacją paneli słonecznych w Katowicach jest bardzo wiele. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

Ekologiczność

Ceny paneli słonecznych ulegają regularnej obniżkom i przewiduje się, że w ciągu najbliższych kilku lat systemy fotowoltaiczne stanieją jeszcze bardziej, dzięki czemu technologia stanie się jeszcze bardziej dostępna.

Niższe rachunki za prąd

Światło słoneczne jest bezpłatne, więc po zapłaceniu za początkową instalację, koszty energii elektrycznej zostaną zmniejszone. Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić, kontaktując się z naszymi przedstawicielami.

Fotowoltaika zaliczana jest do niskoemisyjnej energii odnawialnej. Typowa instalacja fotowoltaiczna pomoże Ci zaoszczędzić około jednej tony węgla rocznie, w zależności od tego, gdzie dokładnie mieszkasz w Katowicach. Panele słoneczne to najlepszy wybór, jeśli chodzi o termomodernizację domów jednorodzinnych.

Opłacalność

Ceny paneli słonecznych ulegają regularnej obniżkom i przewiduje się, że w ciągu najbliższych kilku lat systemy fotowoltaiczne stanieją jeszcze bardziej, dzięki czemu technologia stanie się jeszcze bardziej dostępna.

Brak hałasu

Panele fotowoltaiczne są ciche, nie wytwarzają żadnego hałasu. Stanowią zatem idealną opcję do zastosowań na terenach miejskich i podmiejskich.

Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 888 332 750

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]

Adres magazynu
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00