Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 

Fotowoltaika Kielce

Jesteś zainteresowany inwestycją w fotowoltaikę? Kielce to świetne miejsce do produkcji własnego prądu ze słońca. Jeśli więc tylko dysponujesz kawałkiem przestrzeni na dachu lub na gruncie, z całą pewnością warto rozważyć montaż paneli fotowoltaicznych. Dowiedz się, jakie zapewnia korzyści i na co zwracać uwagę przy wyborze instalacji fotowoltaicznej.

Panele słoneczne – Kielce z idealnymi warunkami do fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne (słoneczne) do pracy potrzebują tylko jednego – słońca. Na ich efektywność wpływa więc przede wszystkim intensywność nasłonecznienia, zachmurzenie czy długość dnia. Wbrew pozorom wcale nie są potrzebne tropikalne warunki. Przy wysokiej temperaturze powietrza panele słoneczne się przegrzewają, co obniża ich wydajność. Dlatego w Polsce panują bardzo dobre warunki do montażu fotowoltaiki. Kielce nie są tu wyjątkiem. Średnie nasłonecznienie roczne wynosi tu 1100 kWh/m2. Jest to wynik nieco wyższy od krajowej średniej (1000 kWh/m2). Dlatego też instalacje fotowoltaiczne w Kielcach są bardzo opłacalne.

Należy przy tym pamiętać, że fotowoltaika produkuje prąd przez cały rok. Nie pracuje tylko nocą. W ciągu dnia jest w stanie wytwarzać energię elektryczną nawet przy zachmurzonym niebie, choć oczywiście im silniejsze nasłonecznienie, tym większa wydajność paneli fotowoltaicznych.

Instalacje fotowoltaiczne w Kielcach – czy to się opłaca?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy instalacje fotowoltaiczne w Kielcach są opłacalne. Zakup całego systemu jest niemałą inwestycją, dlatego nie dziwią obawy o to, czy i kiedy się ona zwróci. Co warto wiedzieć o opłacalności fotowoltaiki?

  • Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%. Dzięki temu zapewnia codzienne oszczędności wyraźnie odczuwalne w portfelu.
  • Jednocześnie dzięki temu pozwala się zabezpieczyć przed podwyżkami cen. Szacuje się, że energia elektryczna z tradycyjnych źródeł nadal będzie drożeć, ale nie wpłynie to znacząco na właścicieli instalacji fotowoltaicznych.
  • W związku z oszczędnościami, jakie zapewnia, inwestycja w fotowoltaikę zwraca się dość szybko. Tempo zwrotu nakładów zależy od indywidualnych czynników, jednak większość inwestorów wychodzi „na zero” po 510 latach. Dalsze użytkowanie fotowoltaiki to czysty zysk!
  • Warto również podkreślić, że instalacje fotowoltaiczne są długowieczne. Trwałość paneli określa się na co najmniej 35 lat! Dzięki temu taką inwestycję podejmuje się zazwyczaj raz na całe życie.
  • Dodatkowo panele fotowoltaiczne w Kielcach znacząco podwyższają wartość nieruchomości. Jeśli więc będziesz chciał w przyszłości sprzedać swój dom, otrzymasz za niego wyższą cenę.

Nie sposób więc nie zauważyć, jak opłacalne są instalacje fotowoltaiczne. Kielce są dodatkowo miastem, które zapewnia bardzo dobre warunki do ich działania, dlatego każdy właściciel paneli może liczyć na wysokie uzyski!

Mężczyzna w odblaskowej kamizelce i białym kasku sprawdza instalację fotowoltaiczną stojącą na gruncie.

Fotowoltaika w Kielcach – co jeszcze warto wiedzieć?

Co jeszcze warto wiedzieć o użytkowaniu fotowoltaiki? Opłacalność to z pewnością niejedyny jej atut. Warto wiedzieć również, że instalacje fotowoltaiczne są:

  • praktycznie bezobsługowe – pracują całkowicie automatycznie, wymagają jedynie regularnej konserwacji w postaci czyszczenia paneli z kurzu i brudu;
  • bezawaryjne – jakiekolwiek awarie urządzeń fotowoltaicznych zdarzają się bardzo rzadko, a jeśli już występują, najczęściej są związane z nieprawidłowym montażem;
  • ekologiczne – dzięki produkcji „zielonej” energii pomagają ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko i szkodliwe emisje;
  • szybkie w montażu – prace trwają zazwyczaj zaledwie jeden dzień.

Dodatkowe zalety fotowoltaiki tylko potwierdzają, że jest to technologia godna uwagi. Ważne jednak, by projekt instalacji i użyte do jej budowy komponenty były dostosowane do indywidualnej sytuacji inwestora.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne – Kielce

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne? Tak naprawdę nie ma tu żadnej filozofii. Wystarczą dach lub kawałek gruntu. Czym różnią się te opcje montażu i która z nich jest lepsza?

Fotowoltaika – montaż na dachu

Montaż na dachu to najczęściej wybierane rozwiązanie – przede wszystkim ze względu na wygodę. Panele słoneczne w Kielcach zazwyczaj montowane są właśnie w ten sposób. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

  • Fotowoltaika na dachu nie zajmuje cennej przestrzeni na działce i nie szpeci otoczenia.
  • Ten rodzaj montażu pozwala wykorzystać powierzchnię dachu.
  • Należy pamiętać, że optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych to ok. 20–30 stopni. Ważne jest również ich ustawienie względem stron świata (najwięcej prądu produkują panele zwrócone na południe). Dlatego, jeśli dach nie zapewnia takich warunków montażu, efektywność instalacji fotowoltaicznej będzie niższa.
  • Problemem czasami mogą być również skomplikowana geometria dachu lub zbyt duża ilość okien połaciowych. Wówczas zdarza się, że montaż na dachu jest niemożliwy,
  • Zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu utrudnia do nich dostęp. Oznacza to, że procedury takie jak czyszczenie będą musiały być wykonywane przez specjalne ekipy zajmujące się pracą na wysokości.
  • Montaż na dachu o odpowiednim nachyleniu jest nieco tańszy niż montaż na gruncie (lub dachu płaskim) ze względu na brak konieczności stosowania specjalnych konstrukcji wsporczych dla paneli.

Fotowoltaika – montaż na gruncie

Montaż na gruncie jest wybierany rzadziej, ale ma wiele ciekawych zalet. Co warto o nim wiedzieć?

  • Montaż na gruncie wymaga odpowiedniej ilości miejsca – panele muszą być ustawione tak, aby nie rzucały na siebie wzajemnie cienia.
  • Panele fotowoltaiczne umieszcza się na specjalnych metalowych konstrukcjach wsporczych. Konieczność ich wykonania i zamontowania sprawia, że montaż jest w tym przypadku nieco droższy.
  • Bardzo ważnym atutem jest możliwość ustawienia ich w dowolnym kierunku i pod dowolnym kątem. Dzięki temu można się upewnić, że instalacja fotowoltaiczna będzie pracować z maksymalną wydajnością.
  • Montaż na gruncie zapewnia łatwy dostęp do paneli – np. w celu ich wyczyszczenia.
  • Tak jak w przypadku każdego innego miejsca, montując panele słoneczne na gruncie, należy unikać zacienienia, a więc brać pod uwagę wszystkie obiekty w pobliżu, które mogłyby rzucać cień na panele.

Który wariant wybrać? Wiele zależy od indywidualnej sytuacji. Najlepiej poradzić się w tej kwestii fachowców.

Mężczyzna w koszuli stoi obok instalacji fotowoltaicznej. W dłoniach trzyma laptop.

Jak upewnić się, że fotowoltaika będzie skuteczna?

Jak zadbać o skuteczność fotowoltaiki? Istnieje kilka czynników, na których należy skupiać szczególną uwagę. Prawidłowy dobór paneli fotowoltaicznych, falownika, ale także innych komponentów (np. optymalizatorów, kabli solarnych) jest niezwykle ważny. Warto też stawiać na produkty renomowanych marek. Niezwykle istotny jest też projekt i jego wykonanie, dlatego warto stawiać wyłącznie na doświadczonych wykonawców. Bardzo ważne jest też wspomniane już umiejscowienie paneli – skierowane na południe i nachylone pod odpowiednim kątem będą najskuteczniejsze.

Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 888 332 750

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]

Adres magazynu
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00