Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 

Fotowoltaika w Olsztynie

Doskonała lokalizacja geograficzna, równinne i delikatnie pagórkowate ukształtowanie terenu sprawiają, że instalacje PV w Olsztynie cieszą się tak dużą popularnością.

Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego, na terenie którego znajdują się liczne jeziora, rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe. To właśnie dzięki swej biologicznej różnorodności, dobrze zachowanemu środowisku naturalnemu i czystemu powietrzu Warmia i Mazury nazywane są Zielonymi Płucami Polski. Nic więc dziwnego, że panele słoneczne stanowią w Olsztynie i okolicach najpopularniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii.

Instalacje PV nie generują do atmosfery gazów cieplarnianych, są ciche i  przyczyniają się do znacznego obniżenia kosztów zasilania urządzeń elektrycznych. Beneficjentami fotowoltaiki w Olsztynie są zarówno przedsiębiorcy, jak i właściciele gospodarstw domowych. Jeśli szukasz doświadczonego dystrybutora, który dostarczy Ci sprzęt na instalację fotowoltaiczną w Olsztynie i okolicach, doskonale trafiłeś! W firmie BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o. zajmujemy się dystrybucją fotowoltaiki od wielu lat! Zapoznaj się z podstawowymi informacjami dotyczącymi systemów PV i przekonaj się, dlaczego jeszcze warto się zdecydować się na tę technologię przyszłości.

Fotowoltaika Olsztyn - moduły solarne

Szacuje się, że Ilość światła słonecznego, która pada na powierzchnię Ziemi w ciągu półtorej godziny, wystarczy, aby obsłużyć światowe zużycie energii przez cały rok. Technologie słoneczne przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną za pomocą paneli fotowoltaicznych (PV). Energia ta może być wykorzystana do wytwarzania energii elektrycznej lub być przechowywana w magazynach termicznych.

Standardowy panel słoneczny (znany również jako moduł słoneczny) składa się z warstwy ogniw krzemowych, metalowej ramy, szklanej obudowy i różnych przewodów umożliwiających przepływ prądu. Ogniwa fotowoltaiczne są umieszczone między warstwami materiałów półprzewodnikowych,. Każda warstwa ma inne właściwości elektroniczne, które energetyzują pod wpływem fotonów ze światła słonecznego, tworząc pole elektryczne. Jest to znane jako efekt fotoelektryczny – i to on wytwarza prąd potrzebny do wytworzenia energii elektrycznej.Panele słoneczne generują stały prąd elektryczny. Jest on następnie przepuszczany przez falownik, aby przekształcić go w prąd przemienny, który może być dostarczany do sieci krajowej lub używany przez dom lub firmę, do której podłączone są panele słoneczne.

Panele słoneczne wytwarzają więcej energii elektrycznej latem, co może sprawiać wrażenie, że potrzebują cieplejszej pogody do pracy, ale tak nie jest – po prostu mocniejsze światło słoneczne i cieplejsze temperatury często idą w parze. W rzeczywistości, jeśli temperatura staje się zbyt wysoka (lub zbyt niska), panele słoneczne stają się mniej wydajne. Ponieważ w Polsce przez cały rok mamy ponad 8 godzin światła słonecznego i rzadko doświadczamy ekstremalnych temperatur, fotowoltaika w Olsztynie zapewni dobrą wydajność.

Panele słoneczne w Olsztynie - wskazówki

Choć montaż paneli słonecznych w Olsztynie jest dobrym pomysłem z uwagi na ukształtowanie terenu, warto pamiętać o kilku rzeczach, które mogą wpłynąć na wydłużenie okresu zwrotu z inwestycji. Poznaj najważniejsze czynniki wpływające na wydajność systemu PV.

Na wybór optymalnej i opłacalnej instalacji wpływa dokładne oszacowanie wymaganej ilości energii i zużycia. Podczas szacunkowych obliczeń warto zwrócić uwagę również na:

  • nasłonecznienie terenu,
  • zacienianie paneli,
  • orientację (najlepsza dla instalacji PV jest orientacja południowa),
  • spadek dachu,
  • wydajność falownika,
  • zasady rozliczania się z odbiorcami energii.

Nie wiesz, jakie umiejscowienie paneli słonecznych będzie najbardziej odpowiednie w przypadku Twojego dachu? Skorzystaj z naszego autorskiego narzędzia do projektowania Solar-Planit, z pomocą którego szybko stworzysz wizualizację instalacji PV. Program pozwoli Ci również oszacować orientacyjny koszt inwestycji.

Fotowoltaika w Olsztynie - regulacje prawne

Nie ma regulacji prawnych co do tego, kto może wykonać instalację fotowoltaiczną na prywatnym budynku. Dotyczy to jednak tylko montażu modułów fotowoltaicznych i ich podkonstrukcji. Okablowanie i wszystkie połączenia elektryczne muszą być wykonane przez wykwalifikowanego elektryka. Z prawnego punktu widzenia do instalacji fotowoltaicznej w prywatnym domu nie jest więc potrzebny żaden ekspert. Jednak instalacja jest skomplikowana i może stać się dla Ciebie prawdziwym wyzwaniem. Zwłaszcza jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia w tej dziedzinie. Dlatego warto zlecić wykonanie instalacji fotowoltaicznej bezpośrednio specjaliście. W końcu musisz upewnić się, że wszystkie aspekty dotyczące bezpieczeństwa pracy i zagrożenia pożarowego są przestrzegane.

Techniczną wiedzę na temat profesjonalnej instalacji systemów PV zapewniają profesjonalne firmy instalatorskie oraz specjaliści BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o., którzy wyjaśnią wszystkie wymogi techniczne.

Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 888 332 750

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]

Adres magazynu
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00