Suggest
Ulubione są puste
Menu
 

Fotowoltaika w Poznaniu

Czy fotowoltaika w Poznaniu się opłaca? Jak dołączyć do grona osób, które dzięki energii słonecznej wytwarzają prąd na własne potrzeby?

Czym jest fotowoltaika i jak działa?

O fotowoltaice mówi się coraz szerzej i coraz głośniej, podkreślając jej walory proekologiczne i ekonomiczne. Tak naprawdę jednak nie każdy wie, jak działają tego typu systemy. Ich zadaniem jest przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że bardzo intensywne promieniowanie i wysokie temperatury nie są konieczne do ich prawidłowego działania. Wręcz przeciwnie – w upałach panele mają nieco niższą wydajność. Stosowane obecnie nowoczesne systemy fotowoltaiczne produkują za to prąd nawet przy zachmurzonym niebie. Dlatego świetnie sprawdzają się w umiarkowanym i kapryśnym polskim klimacie.

Jak dokładnie działa fotowoltaika? Charakterystyczne panele zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych z materiału półprzewodnikowego (najczęściej krzemu). Gdy fotony (jednostki światła) emitowane przez słońce docierają do ogniwa, znajdujące się w nim elektrony zaczynają się poruszać. W ten sposób powstaje różnica potencjałów, czyli prąd. Jest to jednak prąd stały, dlatego częścią każdej instalacji fotowoltaicznej musi być też falownik. Odpowiada on za przekształcanie prądu stałego w taki sposób, by stał się prądem zmiennym o parametrach tożsamych z tymi, jakie ma prąd pobierany z sieci. Z falownika prąd może być przekazany bezpośrednio do domowej czy firmowej instalacji. Nadwyżki mogą być natomiast „oddane” do sieci lub zmagazynowane w akumulatorze w celu ich późniejszego wykorzystania.

Fotowoltaika w Poznaniu – czy to się opłaca? 

Mimo ogromnej popularności fotowoltaiki w Polsce niektórzy wciąż są przekonani, że tego typu systemy nie mogą być efektywne w naszym klimacie. Nic bardziej mylnego! Odpowiednie warunki do wytwarzania energii elektrycznej ze słońca panują w całym kraju. Średnie roczne nasłonecznienie w Polsce wynosi 1000 kWh/m2, co stanowi zupełnie wystarczający wynik dla opłacalności fotowoltaiki. W Poznaniu nasłonecznienie jest zbliżone do średniej krajowej, co sprawia, że panują tu optymalne warunki do montażu paneli słonecznych. Latem w tym mieście średnie nasłonecznienie to 5436.92 Wh/m2/doba, co w większości przypadków pozwala wyprodukować spore nadwyżki energii do wykorzystania zimą.

Warunki dla montażu paneli fotowoltaicznych w Poznaniu można jednak sprawdzić z dokładnością nawet do jednego budynku. Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ we współpracy z Miejskim Energetykiem i Politechniką Poznańską stworzył bowiem mapę solarną Poznania. Wskazuje ona na ilość energii słonecznej, która pada na każdy z dachów w ciągu roku!

Mężczyzna przykręca wkrętarką klemę do modułu fotowoltaicznego

Instalacje fotowoltaiczne w Poznaniu

Dlaczego warto inwestować w instalacje fotowoltaiczne w Poznaniu? Przekonało się o tym wiele osób, które już zdecydowały się na montaż paneli solarnych. Korzyści jest mnóstwo. Poznaj te najważniejsze.

  • Fotowoltaika to przede wszystkim oczywiście oszczędności na codziennych rachunkach. Odpowiednio dobrana instalacja pozwala je obniżyć nawet o 90%. Ma to szczególne znaczenie w dobie wszechobecnych podwyżek cen, które nie omijają też energetyki.
  • Dzięki tak wysokim oszczędnościom zakup instalacji fotowoltaicznej bardzo szybko się zwraca. W zależności od indywidualnych parametrów po okresie 5-10 lat inwestycja wychodzi „na zero”. Kolejne lata użytkowania to już czysty zysk!
  • Warto przy tym wspomnieć, że panele fotowoltaiczne są długowieczne. Ich trwałość ocenia się na co najmniej 35 lat. Dlatego zyski, jakie przyniesie Ci instalacja, zdecydowanie przewyższają jej koszty.
  • Instalacje fotowoltaiczne są też bezobsługowe i praktycznie bezawaryjne. Wystarczy od czasu do czasu umyć powierzchnię paneli z nagromadzonych zanieczyszczeń, by mogły pracować z maksymalną wydajnością.
  • Montaż fotowoltaiki w Poznaniu to także sposób na przyczynienie się do poprawy jakości powietrza i stanu środowiska, szczególnie w połączeniu z innymi ekologicznymi systemami (np. pompą ciepła). Jest to bowiem technologia całkowicie bezemisyjna, pozwalająca na produkcję ekologicznej energii ze źródeł odnawialnych.
  • Warto również wiedzieć, że wartość domu z panelami słonecznymi w Poznaniu wzrasta – mniej więcej o wartość instalacji. Dlatego przy chęci odsprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym nic nie tracisz. Wręcz przeciwnie – możesz zyskać!

Fotowoltaika w Poznaniu nie bez powodu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów indywidualnych, a także firm. Korzystne warunki do wykorzystania technologii solarnych w połączeniu z ich wyjątkową funkcjonalnością i opłacalnością sprawiają, że jest to bardzo korzystne rozwiązanie.

Panele słoneczne w Poznaniu – nadwyżki 

Długie i słoneczne dni sprawiają, że właściciele paneli fotowoltaicznych w Poznaniu latem mają do zagospodarowania znaczne ilości energii. Zazwyczaj zużycie wszystkiego na bieżąco jest niemożliwe, a więc powstają nadwyżki. Aby nie przepadły, można skorzystać z jednej z dwóch opcji – oddać je do sieci lub zmagazynować na własną rękę za pomocą specjalnych akumulatorów (magazynów energii). Co wybrać i czym cechują się te metody?

Fotowoltaika Poznań – zmiany w rozliczeniu prosumenckim

Do niedawna dla większości osób wybór był dość oczywisty – montowano głównie instalacje on-grid i podpisywano z dostawcą energii umowę kompleksową. Nadwyżki były oddawane do sieci i odbierane w ciągu roku w formie opustu w wysokości 80% lub 70% (w zależności od wielkości instalacji). Tym samym można było wykorzystać większość wyprodukowanej przez fotowoltaikę energii nawet przy niewielkiej autokonsumpcji.

Od 1 kwietnia 2022 roku system opustów już jednak nie funkcjonuje (choć „starzy” prosumenci będą mogli z niego korzystać jeszcze przez 15 lat). Obecnie energia oddawana do sieci jest przeliczana na wartość pieniężną zgodnie z ceną rynkową. Natomiast prosument chcący pobrać energię z sieci płaci za nią według standardowej stawki operatora. Jest to niestety rozwiązanie nieco mniej korzystne. Rynkowa cena energii (według której wyliczana będzie wartość oddanej do sieci energii) stanowi bowiem jedynie ok. 50% stawki operatora. Dlatego nadwyżki energii w praktyce można odzyskać mniej więcej w połowie. Sprawia to, że metoda rozliczenia prosumenckiego staje się nieco mniej atrakcyjna, a właściciele paneli słonecznych w Poznaniu i całym kraju szukają alternatywy.

Magazyn energii i panele słoneczne – Poznań

Alternatywą jest zakup magazynu energii, czyli specjalnego akumulatora. Może on być ładowany energią pozyskaną z fotowoltaiki, a w razie potrzeby wykorzystany jako źródło energii. W ten sposób można uniknąć pobierania jej z sieci. Podczas przechowywania energii w akumulatorze nie sposób uniknąć jej strat, ale są one raczej niewielkie. Nowoczesne baterie pozwalają na odzyskanie nawet 90% prądu. Te starszej generacji radzą sobie z tym nieco gorzej, ale za to są dostępne w wyraźnie niższych cenach.

Zakup magazynów energii wciąż stanowi dość dużą inwestycję, ale akumulatory powoli stają się powszechniejsze i tańsze. Ich dodatkowym atutem jest możliwość całkowitego uniezależnienia się od dostaw prądu z sieci, a więc również podwyżek cen energii. Ponadto magazyn energii stanowi źródło zasilania awaryjnego w przypadku przerwy w dostawach z sieci.

Moduły PV w Poznaniu – gdzie kupić?

Aby instalacja fotowoltaiczna była funkcjonalna, maksymalnie skuteczna i trwała, musi się składać z odpowiednio dobranych komponentów. Wykonanie projektu takiego systemu zawsze należy zlecić fachowcom, podobnie jak wybór urządzeń. Warto korzystać z usług firm instalatorskich, które zaopatrują się w BayWa r.e. Solar Systems – jest to gwarancja wysokiej jakości komponentów, a więc bezproblemowego, długotrwałego działania instalacji fotowoltaicznej.

Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 888 332 750

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]

Adres magazynu
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00