Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 

Fotowoltaika w Toruniu

Dowiedz się, jak działają systemy PV i dlaczego warto zdecydować się na to ekologiczne rozwiązanie!

Odnawialne źródła energii to rozwiązanie przyszłości – nie ma co do tego wątpliwości. Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna sprawia, że do czerpania prądu nie potrzebujesz już sieci elektrycznej. Panele słoneczne zapewniają nawet 25 lat bezobsługowej pracy, wytwarzając każdego dnia darmowy prąd. Jeżeli poszukujesz systemu energii słonecznej w regionie województwa kujawsko-pomorskiego, zespół  BayWa r.e. PV Solar Systems pomoże Ci dobrać najlepsze rozwiązanie. Zajmujemy się dystrybucją i projektowaniem instalacji fotowoltaicznych w Toruniu i okolicznych miejscowościach, każdego dnia dokładając kolejną cegiełkę do ratowania naturalnych zasobów Ziemi. 

 

Fotowoltaika Toruń jak działają panele PV

Niezależnie od tego, czy myślisz o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej w Toruniu, czy na terenie okolicznej miejscowości, powinieneś znać choćby podstawy działania systemu PV. Poniżej znajdziesz szczegółowy opis najważniejszych elementów składających się na instalację fotowoltaiczną.

Panele słoneczne fotowoltaiczne (PV)

Panel fotowoltaiczny (PV), znany również jako moduł, to jednostka składająca się ze specjalnych ogniw generujących prąd elektryczny w świetle słonecznym, które są ze sobą połączone. Kiedy słońce je naświetla, powstaje pole elektryczne. Im silniejsze słońce, tym więcej wytwarza się energii elektrycznej. Niemniej jednak ogniwa nie potrzebują do pracy bezpośredniego światła słonecznego, a w pochmurny dzień mogą nadal wytwarzać energię elektryczną.

Grupa modułów połączonych szeregowo nazywana jest ciągiem. Ciąg określa napięcie robocze systemu. Komórka, moduły i struny (prostokątne paski oddzielające ogniwa) składają się na tzw. tablicę solarną.

Falownik

Falownik słoneczny jest jednym z najważniejszych elementów systemu fotowoltaicznego, swoistym mózgiem systemu. Zwykle znajduje się w przestrzeni strychu, zamienia prąd stały (DC) na prąd przemienny (AC) o odpowiedniej wartości, którego nadwyżka może zostać przekazana do sieci. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie energii wytworzonej przez panele do zasilania urządzeń elektrycznych w domach.

W przypadku dużego zapotrzebowania na energię elektryczną w domu, falownik upewnia się, że system fotowoltaiczny jest używany jako pierwszy (domyślny). Jeśli panele nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii słonecznej, jest ona pobierana z sieci publicznej.

Miernik parametrów elektrycznych

Miernik parametrów elektrycznych to urządzenie, dzięki któremu możesz monitorować parametry systemu PV. To dobry sposób na szczegółową weryfikację poprawności działania instalacji fotowoltaicznej. Miernik generuje migające czerwone światło, gdy system pracuje prawidłowo. Im jaśniejszy dzień, tym szybsze i częstsze będą migotania.

Ograniczniki eksportu (domyślnie)

W przypadku nie zużycia wytworzonej energii elektrycznej, jest ona zwykle eksportowana z powrotem do publicznej sieci. Jednak w niektórych przypadkach ten transfer może nie zostać zaakceptowany przez operatora sieci. W takich przypadkach należy zainstalować ogranicznik eksportu. Jak sama nazwa wskazuje, ogranicza on lub całkowicie zatrzymuje transport nadwyżki elektrycznej. Montuje się go najczęściej obok falownika.

Na zielonej łące stoją rzędy niebieskich modułów fotowoltaicznych, w tle widoczne żółte i zielone pola rolne

Montaż paneli fotowoltaicznych w Toruniu

Jeśli myślisz o zainstalowaniu fotowoltaiki w Toruniu, powinieneś wziąć pod uwagę kilka czynników, które przekładają się bezpośrednio na ogólną wydajność systemu PV.

Klimat

Ekstremalne warunki pogodowe mogą znacząco wpłynąć na wydajność paneli słonecznych. Ogniwa słoneczne działają optymalnie w określonych temperaturach. Istnieje błędne przekonanie, że wysokie temperatury zwiększają wydajność paneli słonecznych. Wręcz przeciwnie, może to uszkodzić, a nawet zmniejszyć wydajność twojego systemu. Na szczęście w Polsce temperatura jest optymalna, a dodatkowo jesienią i zimą wieje tu często chłodzący instalację wiatr, co poprawia jej wydajność.

Zacienienie

Choć ukształtowanie terenu Torunia jest na ogół równomierne z niewielkimi wzniesieniami, a występująca w nim zabudowa niska, może się okazać, że nie w każdym miejscu w mieście wydajność systemu PV będzie taka sama. Wynika to z różnego stopnia zacienienia. Warto, abyś zwrócił uwagę na to, czy drzewa w ogrodzie Twoimi lub sąsiada nie rzucają cienia na panele słoneczne. Zacienienie może zmniejszyć wydajność instalacji o ponad połowę.

Jeśli cień blokuje światło słoneczne przez cały rok, może to znacznie wydłużyć czas zwrotu z inwestycji. Powinieneś ściąć wszelkie gałęzie lub usunąć przedmioty rzucające cień na dach Twojego domu. Profesjonalni instalatorzy instalacji fotowoltaicznych współpracujący z BayWa r.e. Solar Systems określą najlepsze rozmieszczenie dla paneli słonecznych.

Dowiedz się więcej na temat wykorzystywanych przez nas dachowych systemów montażowych.

Orientacja i kąt

Aby uzyskać maksymalną wydajność fotowoltaiki w Toruniu, dach powinien być skierowany na południe. W przypadku, gdy nie ma możliwości zamontowania paneli od strony południowej, pomożemy określić najdogodniejszą pozycję, która zapewni możliwie jak najwydajniejsze działanie instalacji PV. Idealne nachylenie panelu słonecznego to 30-40 stopni. W przypadku dachów płaskich instaluje się wsporniki, które pozwolą uzyskać określony kąt. W rzadkich przypadkach konieczna może okazać się przebudowa dachu lub instalacja paneli bezpośrednio na gruncie.

Jeśli chcesz dowiedzieć, się czy Twoja lokalizacja pozwoli wykorzystać w pełni potencjał paneli słonecznych, skorzystaj z naszego autorskiego narzędzia do projektowania Solar-Planit, z pomocą którego szybko stworzysz wizualizację instalacji PV. Narzędzie pozwoli Ci także oszacować przybliżony koszt inwestycji.

Duży budynek przemysłowy widoczny z góry, na jego płaskim dachu w rzędach leżą moduły fotowoltaiczne.

Panele słoneczne w Toruniu opłacalność

Na terenie Torunia panele fotowoltaiczne można zaobserwować niemal na każdym kroku. Chcesz wiedzieć, z czego wynika tak duża popularność tej technologii? Jeśli tak, zapoznaj się z najważniejszymi zaletami współczesnych systemów PV.

  • Ekologiczność

    Ekologiczność

    Największą zaletą ogniw fotowoltaicznych jest czysta i zielona energia, jaką dostarczają. Technologia ta jest bezemisyjna, nie musisz się obawiać, że panele wydzielają do powietrza szkodliwe gazy cieplarniane, takie jak dwutlenek węgla.

  • Nieograniczone zasoby

    Nieograniczone zasoby

    Drugą zaletą jest to, że nie musisz płacić za surowce! Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystują do produkcji prądu energię słoneczną, która jest niewyczerpalna i dostępna pod każdą szerokością geograficzną.

  • Wpływ na inteligentne sieci energetyczne

    Wpływ na inteligentne sieci energetyczne

    Fotowoltaika odgrywa integralną rolę w inteligentnych sieciach energetycznych wykorzystywanych w energetyce rozproszonej (DPG). DPG są wyjątkowo przyjazne dla środowiska, ponieważ pomagają zmniejszyć produkcję energii elektrycznej w scentralizowanych elektrowniach. DPG pomaga również zmniejszyć wszelkie możliwe straty energii podczas przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym.

  • Opłacalność

    Opłacalność

    Technologia PV z roku na rok się upowszechnia, co ma związek z mniejszymi kosztami produkcji ogniw. Fotowoltaika jest systemem energii odnawialnej podlegającej pod rządowe dotacje. Oferowane zachęty finansowe sprawiają, że systemy PV są atrakcyjną alternatywą inwestycyjną w porównaniu do innych systemów energii odnawialnej.

  • Ciche działanie

    Ciche działanie

    Fotowoltaika jest idealna do obszarów miejskich i zastosowań mieszkaniowych, ponieważ podczas działania nie wytwarza żadnego hałasu, który mógłby być uciążliwy dla sąsiadów.

Panele słoneczne Toruń formalności

Chcesz zainstalować fotowoltaikę jednak nie wiesz, jak to wygląda od strony prawnej? Montaż paneli słonecznych w Toruniu jest całkowicie legalny i nie wymaga pozwolenia na budowę. Dotyczy to tzw. mikroinstalacji o maksymalnej mocy 50 kW (większe instalacje wymagają uzyskania pozwolenia). W każdym przypadku należy jednak pamiętać o zgłoszeniu inwestycji do swojego dostawcy energii elektrycznej. Jest to ważne z uwagi na konieczność wymiany licznika na dwukierunkowy.

Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 888 332 750

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]

Adres magazynu
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00