Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
EOptymalizatory

Optymalizatory do instalacji fotowoltaicznych

W dobie pogłębiającego się kryzysu energetycznego stawianie na alternatywne źródła pozyskiwania energii jest jedynym rozsądnym posunięciem. Coraz droższe paliwa kopalne i generowane podczas ich przetwarzania zanieczyszczenia są istotnymi


Optymalizatory – opinie ekspertów i użytkowników

Podstawowymi elementami każdej instalacji przetwarzającej promieniowanie słoneczne na prąd są ogniwa fotowoltaiczne zamknięte w specjalnych modułach. Raczej rzadko słyszy się o dodatkowych akcesoriach, jakimi są optymalizatory. Opinie na ich temat są jednoznaczne i – co najważniejsze – pozytywne. Zarówno branżowi eksperci, jak i użytkownicy tego typu osprzętu podkreślają jego właściwości. Optymalizatory od renomowanych producentów dostępne w naszej ofercie są chwalone przez wielu ekspertów i nie tylko.

Dzięki swojemu działaniu powodują, że panele pracują równomiernie, gwarantując wyższe zyski energetyczne. Porównanie parametrów pracy instalacji sprzed zamontowania optymalizatora z parametrami po rozpoczęciu przez niego pracy uwydatniają różnicę. Optimizery pozwalają uzyskać wyższe parametry instalacji.


Wysokiej jakości optimizery i ich charakterystyka

Optymalizatory budową przypominają niewielkie skrzynki i są łączone z falownikiem. Wewnątrz obudowy ukryty jest mechanizm nadzorujący funkcjonowanie paneli PV. Maksymalizuje on produkcję energii, jednocześnie chroniąc ogniwa przed uszkodzeniem. Poszczególne optimizery zapewniają mozliwość stałego monitorowania pracy układu. Podczas awarii informują serwisanta o usterkach, upraszczając naprawę, co jest możliwe dzięki specjalnej aplikacji. Oprogramowanie jest kompatybilne z większością popularnych systemów operacyjnych tabletów i smartfonów. Wspomniane parametry to innowacje, które podnoszą jakość sprzętu. Bezdyskusyjnie poprawiają funkcjonalność urządzeń, jakimi są optymalizatory. Opinie fachowców potwierdzają ich przydatność.


Optymalizator mocy jako narzędzie do poprawiające efektywność pracy paneli

Montowany bezpośrednio przy panelu bądź w puszce połączeniowej ogniw optymalizator mocy bada pracę jej poszczególnych elementów. Lokalizuje punkt najwyższej produkcji energii i po jego odnalezieniu dostraja pozostałe źródła energii umieszczone w obudowie do równomiernego poziomu. Dzięki temu osiągana jest nie tylko maksymalna wydajność całego lustra, aloe zostaje też zapewniona całkowita autonomia pracy panelu. Oznacza to, że prowadzi on produkcję energii niezależną od pozostałych segmentów. To ważne ulepszenie i najczęściej jest niedostępne w podstawowym wyposażeniu. Dlatego warto wziąć pod uwagę możliwość montażu optymalizatora. Jego cena jest stosunkowo niewielka nawet przy kupnie bardziej zaawansowanego modelu, a wygenerowane oszczędności pozwolą na szybki zwrot z inwestycji.


Optymalizator w walce z zacienieniem i zabrudzeniami

Podczas analizowania danych technicznych warto także zwrócić uwagę na jeszcze jedną cechę, jaką wyróżniają się optymalizatory. Opinie wskazują, że ujednolicenie mocy wytwarzanej przez panel pozwala wyeliminować uciążliwości spowodowane zacienieniem lub zabrudzeniem części lustra. Tego typu utrudnienia zdarzają się bardzo często i to nawet przy dokładnym rozplanowaniu usytuowania stelaży. Zmieniające swoją pozycję w ciągu dnia słońce nierzadko z innymi obiektami znajdującymi się w sąsiedztwie tworzy cieniste zasłon. Trzeba pamiętać, że na wolnej przestrzeni obok cieni problemem są zabrudzenia. Ptasie odchody czy nagromadzenie się pyłów również potrafi skutecznie zakłócić produkcję energii. Optimizery dzięki badaniu całej powierzchni panelu optymalizują pracę ogniwa do równomiernego poziomu produkcji, więc nawet zasłonięte punkty wciąż pracują skutecznie.


Wydajna fotowoltaika = optymalizator

Chociaż stawianie na ekologiczne i nowoczesne rozwiązania jest ostatnio modne to koszty odgrywają najważniejszą rolę w zarządzaniu budżetem. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i właścicieli gospodarstw domowych. Przy szalejących cenach prądu znakomitym rozwiązaniem jest fotowoltaika. Optymalizator przyczyni się do podniesienia skuteczności produkcji energii nawet o 25% w stosunku do podstawowych wyników, a to z kolei zmniejszy rachunki od operatora sieci energetycznej. Nie bez przyczyny przytoczone równanie wiernie opisuje korzyści płynące z instalacji opisywanego akcesorium – wydajna fotowoltaika = optymalizator. Cena prądu naliczona po kupieniu optymalizatora będzie zaskoczeniem.


Optymalizatory – cena urządzenia

Pozostańmy przy finansach. Chociaż coraz większa popularność odnawialnych źródeł energii przekłada się na zwiększenie ich sprzedaży, cena za poszczególne warianty i elementy instalacji nie spada znacząco. Wynika to z zaawansowanych technologii używanych w produkcji, a co za tym idzie z drogich materiałów, z których komponenty są wytwarzane. Niestety do grona dość kosztownych rozwiązań wciąż zalicza się fotowoltaika. Optymalizator (cena takiego modułu) to zazwyczaj kilkaset złotych. Oczywiście finalna wartość jest zależna od modelu. Podstawowe warianty od sprawdzonych producentów można kupić w cenie poniżej 200 zł, natomiast te z większą liczbą funkcji mogą osiągnąć cenę ponad 300 zł. Istotnym czynnikiem jest także moc układu, z jakim będą współpracować optymalizatory. Cena osprzętu wzrasta proporcjonalnie do liczby dodatkowych czujników.


Rozwój instalacji przez optimizer – fotowoltaika przyszłości dostępna już dziś

Czy można uznać, że poszukiwanym przez wielu użytkowników urządzeniem przyszłości jest właśnie optimizer? Fotowoltaika sama w sobie jest ogromnym skokiem technologicznym, jednak to nie oznacza, że jej możliwości zostały wyczerpane. Najlepszym przykładem potwierdzającym tę tezę jest – jakżeby inaczej – optymalizator. To on potrafi wydobyć drzemiący w panelach potencjał. Niewielki i niepozorny, ale mający spore znaczenie. Jest doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy oczekują najwyższej wydajności. Wszelkie straty energii zostaną zneutralizowane przez optimizer. Fotowoltaika zamontowana na dachu bądź stelażu w pobliżu nieruchomości zapewni niedostępne do tej pory osiągi. Ponadto pozwoli znacznie obniżyć koszty eksploatacyjne.

Warto wziąć pod uwagę także inne cechy wyróżniające optimizer. Fotowoltaika wymaga fachowego montażu, ale można go uprościć, wybierając m.in. optymalizatory. Wystarczy zaledwie jedna śruba, by przytwierdzić osprzęt do ramy. Jeżeli już na początku inwestor decyduje się kupić optymalizatory wraz z pozostałymi elementami, może zmniejszyć wydatki dzięki mniejszej liczbie potrzebnych bezpieczników, przewodów i skrzynek przyłączeniowych. Nie wolno również zapominać, że te niewielkie elementy instalacji zmniejszają napięcie w sytuacji nagłego zagrożenia, np. pożarem. Ten sam mechanizm asekuracyjny jest aktywowany podczas zabiegów konserwacyjnych i napraw instalacji. Wskutek wdrożonych rozwiązań zajmujący się pracami jest chroniony przed porażeniem.


Czy opłaca się kupować optymalizator mocy?

Oczywiście, że tak. Optymalizator mocy to jeden z podstawowych elementów, jaki powinien znaleźć się przy każdym panelu przetwarzającym promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Wystarczy wziąć pod uwagę najważniejsze korzyści, jakie wynikają z jego montażu. Przypomnijmy je.


1. Podnoszą wydajność układu przez optymalizowanie pracy wszystkich ogniw.

2. Chronią ogniwa przed uszkodzeniem.

3. Zwiększają żywotność całej instalacji.

4. Eliminują problemy wynikające z zacienienia i zabrudzenia obudowy.

5. Dzięki stałemu monitoringowi szybko wychwytują usterki.

6. Zapewniają autonomię pracy modułów.

7. Przyczyniają się do obniżenia rachunków.

8. Szybki zwrot kosztów optymalizatorów. Cena tych akcesoriów przy wyższej wydajności układu zwróci się w krótkim czasie.


Niezawodne optymalizatory i inny osprzęt fotowoltaiczny

Na naszej stronie znajdziesz nie tylko wysokiej jakości optymalizator mocy. W naszej ofercie pojawiły się też inne elementy i akcesoria fotowoltaiczne. Zachęcamy do zapoznania się z parametrami poszczególnych modułów PV. Oferujemy także rozwiązania z zakresu pomp ciepła. W naszych zasobach dostępne są również magazyny energii i inne narzędzia umożliwiające pobór i przechowywanie prądu uzyskiwanego z ekologicznych i odnawialnych źródeł energii.

Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 12 397 82 00 [email protected]

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]
Adresy magazynów KRAKÓW
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00ul. Komandosów 1/4 32-085 Modlniczka Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek, 6:00-12:00 i 16:00-19:00. Osoby kontaktowe: Maciej Grysak (Administrator Magazynu) tel. +48 784 962 375 Arkadiusz Jankowski (Administrator Magazynu) tel. +48 664 385 414 Daniel Jachimowicz (Administrator Magazynu) tel. +48 784 369 452 Krzysztof Staszkiewicz (Administrator Magazynu) tel. +48 538 379 512 [email protected]GDAŃSK

ul. Józefa Dambka 10 80-601 Gdańsk Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek: 07:00-13:00 Godziny otwarcia magazynu:

poniedziałek - piątek: 06:00-14:00 Osoby kontaktowe: Wojciech Krupa (Kierownik Magazynu w Gdańsku) tel. +48 668 875 267 [email protected]