Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
Duża farma fotowoltaiczna

Audyt fotowoltaiczny

Ola Tomaszek / 2022-12-27 / Ze świata PV

Fotowoltaika to znakomity sposób na oszczędności i zabezpieczenie przed podwyżkami cen energii. Skąd wiadomo, jakie parametry są optymalne? Takich informacji dostarcza audyt fotowoltaiczny.

Na czym polega audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny jest rodzajem analizy mającej na celu sprawdzenie możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej na konkretnym terenie lub obiekcie. To zbiór czynności, pomiarów i badań prowadzących również do oceny opłacalności inwestycji, a także doboru jej optymalnych parametrów. De facto można jednak wyróżnić dwa rodzaje audytów fotowoltaicznych:

  1. wykonywany przed inwestycją w celu sprawdzenia, czy w danym miejscu i warunkach można zainstalować fotowoltaikę oraz jaka moc instalacji będzie optymalna;
  2. wykonywany już po montażu fotowoltaiki – głównie w celu potwierdzenia, czy fotowoltaika działa poprawnie oraz weryfikacji jej parametrów.

Z całą pewnością audyt fotowoltaiczny przed inwestycją jest kluczowy dla jej przyszłej opłacalności. Pozwala sprawdzić nie tylko, czy montaż systemu PV jest możliwy i zasadny, ale także jak należy wykonać instalację, by zapewniała maksymalne korzyści.


Jak przebiega audyt fotowoltaiczny?

Każdy audyt fotowoltaiczny powinien być drobiazgowy i przeprowadzany przez specjalistę. Standardowo ta procedura składa się z kilku rodzajów czynności. Ich omówienie znajdziesz poniżej.

Wywiad z inwestorem

W pierwszej kolejności audytor fotowoltaiki powinien przeprowadzić dokładny wywiad z inwestorem. Dzięki temu może pozyskać informacje dotyczące przede wszystkim:

  • potrzeb związanych z inwestycją (ile energii elektrycznej ma dostarczać fotowoltaika),
  • budżetu (jakimi środkami dysponuje inwestor),
  • planów na przyszłość (np. dotyczących rozbudowy instalacji lub dodania współpracujących z nią urządzeń, takich jak np. magazyn energii).

Podczas wywiadu audytor może także udzielić inwestorowi najważniejszych informacji na temat tego, czy jego oczekiwania są realistyczne.

Mężczyźni pochylają się nad planem i analizują opłacalność inwestycji fotowoltaicznej

Analiza lokalizacji

Kolejnym etapem jest analiza lokalizacji. Polega ona na dokładnym zbadaniu miejsca, w którym ma być zainstalowana fotowoltaika. Audyt powinien docelowo doprowadzić do wyboru optymalnego miejsca i sposobu montażu na posesji inwestora. W tym procesie analizuje się wszelkie dostępne rozwiązania pod kątem potencjalnego uzysku energii elektrycznej, ale także innych czynników, jak np. koszty montażu czy wygoda eksploatacji. Na przykład panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu nie zajmują cennego miejsca na działce, ale ich czyszczenie jest znacznie trudniejsze. Montaż gruntowy zapewnia natomiast łatwy dostęp do paneli i możliwość ich optymalnego ustawienia względem słońca, ale jest droższy ze względu na konieczność wykonania specjalnej konstrukcji wsporczej. Jeśli inwestor zgłasza chęć montażu paneli fotowoltaicznych na dachu, konieczne jest również sprawdzenie jego nośności w celu porównania z ciężarem planowanej inwestycji.


Aspekty techniczne

Kolejny krok audytu fotowoltaicznego skupia się na sposobie montażu instalacji. W tym przypadku analizuje się dostępne metody przytwierdzenia paneli do wybranej powierzchni, prowadzenia przewodów i montażu pozostałych elementów instalacji (takich jak falownik). Bierze się również pod uwagę takie czynniki jak:

  • orientacja miejsca montażu paneli względem stron świata – optymalne i uniwersalne jest ustawienie na południe, choć zwykle bardzo dobrze sprawdzają się również instalacje ustawione na południowy zachód lub południowy wschód; czasami optymalne może być też ustawienie na osi wschód-zachód;
  • kąt nachylenia paneli – zwykle oblicza się precyzyjnie optymalny kąt nachylenia dla danej szerokości geograficznej z uwzględnieniem ich ustawienia względem stron świata;
  • zastosowany system montażowy – odpowiedni dobór elementów, które pozwolą na prawidłowe przytwierdzenie paneli w danej lokalizacji i do konkretnego podłoża.

Na tym etapie bierze się też pod uwagę takie aspekty jak konstrukcja stelaża pod fotowoltaikę. Jest to bowiem niezwykle ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa instalacji.

Nasłonecznienie

Nasłonecznienie to kluczowy czynnik decydujący o efektywności systemu fotowoltaicznego. Panele produkują bowiem energię elektryczną tylko wtedy, gdy na ich powierzchnię padają promienie słoneczne. Konieczna jest dokładna analiza zacienienia miejsca wybranego do montażu. Cień padający nawet tylko częściowo na panele może bowiem znacząco obniżać ich wydajność. Jeśli nie ma możliwości zmiany miejsca montażu na lepsze, należy uwzględnić w przyszłym projekcie optymalizatory mocy lub inne rozwiązania, które pozwolą zniwelować negatywny wpływ zacienienia na pracę paneli.

Na tym etapie audytu fotowoltaicznego bierze się pod uwagę wędrówkę słońca po niebie, aby upewnić się, że panele będą oświetlone przez maksymalnie długi czas. Analizuje się także obiekty w pobliżu, które mogą rzucać cień na panele (np. budynki, kominy, drzewa itp.).

Moc instalacji fotowoltaicznej

Po dokładnej analizie wykonanej w ramach poprzednich etapów audytor fotowoltaiczny przechodzi do obliczania optymalnej mocy instalacji. Bierze w tym przypadku pod uwagę:

  • bieżące zapotrzebowanie na energię elektryczną,
  • możliwość zwiększenia poboru w przyszłości,
  • uwarunkowania danej lokalizacji,
  • indywidualne uwarunkowania związane z miejscem montażu paneli PV,
  • innych czynników wpływających na wydajność instalacji.

Obliczenia dotyczą zarówno rekomendowanej mocy całej instalacji, jak i pojedynczych paneli. W ten sposób powstaje wstępny projekt całego systemu stworzony zgodnie z potrzebami inwestora i warunkami panującymi na jego działce.

Mężczyzna analizuje opłacalność instalacji fotowoltaicznej spoglądając na zaawansowane wykresy na swoim laptopie

Na czym polega audyt fotowoltaiczny pomontażowy?

Powyższe punkty dotyczą audytu fotowoltaicznego wykonywanego przed inwestycją. Audyt pomontażowy jest jednak równie ważny. W ten sposób instalator weryfikuje pracę swojej ekipy i upewnia się, że klient jest zadowolony z systemu oraz poziomu usług. Może też odpowiedzieć na jego pytania. Audyt instalacji fotowoltaicznej już po jej zamontowaniu i uruchomieniu powinien być dość drobiazgowy i obejmować przede wszystkim:

  • sprawdzenie sposobu montażu paneli fotowoltaicznych oraz zgodności z projektem,
  • sprawdzenie prawidłowości wykonanych połączeń,
  • przeprowadzenie pomiarów parametrów technicznych instalacji,
  • ocenę oraz pomiar wartości uziemienia,
  • ocenę estetyki wykonania instalacji fotowoltaicznej,

Bardzo przydatna jest także rozmowa z klientem w zakresie pracy monterów i ich oceny. Pozwoli to zweryfikować pracę ekipy i ewentualnie poprawić standard w przyszłości.


Jak powinien wyglądać profesjonalny audyt fotowoltaiczny?

Podsumowując, audyt fotowoltaiczny, niezależnie od tego, w jakim celu i okolicznościach jest przeprowadzany, powinien być przede wszystkim drobiazgowy. Tylko dokładne analizy sprawią, że należycie spełni swoją funkcję. Ważne, aby podczas audytu brać pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby, ale również przyszłość. Instalację fotowoltaiczną montuje się przecież raz na kilkadziesiąt lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 12 397 82 00 [email protected]

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]




Adresy magazynów KRAKÓW
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00



ul. Komandosów 1/4 32-085 Modlniczka Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek, 6:00-12:00 i 16:00-19:00. Osoby kontaktowe: Maciej Grysak (Administrator Magazynu) tel. +48 784 962 375 Arkadiusz Jankowski (Administrator Magazynu) tel. +48 664 385 414 Daniel Jachimowicz (Administrator Magazynu) tel. +48 784 369 452 Krzysztof Staszkiewicz (Administrator Magazynu) tel. +48 538 379 512 [email protected]



GDAŃSK

ul. Józefa Dambka 10 80-601 Gdańsk Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek: 07:00-13:00 Godziny otwarcia magazynu:

poniedziałek - piątek: 06:00-14:00 Osoby kontaktowe: Wojciech Krupa (Kierownik Magazynu w Gdańsku) tel. +48 668 875 267 [email protected]