Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
Panele fotowoltaiczne na tle nowoczesnego miasta

Przyszłość fotowoltaiki w Polsce

Ola Tomaszek / 2023-01-16 / Ze świata PV

Jaka przyszłość czeka fotowoltaikę w Polsce? Czego możemy się spodziewać w najbliższych latach? Jakie są prognozy?

Ostatnie kilkanaście lat to dynamiczny rozwój fotowoltaiki na świecie. Również w Polsce panele słoneczne zaczęły się pojawiać coraz częściej, zarówno w użytku prywatnym, jak i korporacyjnym. Wiele wskazuje na to, że przed nami kolejne lata wzrostu udziału fotowoltaiki w bilansie energetycznym kraju. Jednak istnieją też czynniki stanowiące zagrożenie dla przyszłości fotowoltaiki w Polsce. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda przyszłość fotowoltaiki w naszym kraju.


Przyszłość fotowoltaiki w Polsce a dotychczasowy rozwój

Badania przeprowadzone przez Instytut Energetyki Odnawialnej dowodzą niezwykłego wręcz rozwoju fotowoltaiki w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat. W 2011 roku całkowita moc instalacji słonecznych w kraju wynosiła 1 MW. Na koniec 2021 roku było to już 7,7 GW, w kwietniu 2022 wartość dobiła do 9,4 GW, a na koniec tego roku ma sięgnąć nawet 12 GW. Przez ostatnią dekadę wzrost mocy fotowoltaiki w Polsce z roku na rok rósł nieraz dwu– a nawet trzykrotnie. Czy oznacza to, że przyszłość fotowoltaiki w Polsce rysuje się w jasnych barwach? Wiele wskazuje, że tak, ponieważ czynniki mające wpływ na rosnący udział energii słonecznej w energetyce krajowej wciąż oddziałują na naszą rzeczywistość. Mowa tutaj między innymi o takich kwestiach, jak:

  • kryzys ekologiczny,
  • rosnące ceny prądu,
  • coraz niższy koszt montażu instalacji fotowoltaicznej,
  • liczne programy dofinansowań do fotowoltaiki.

Powyższe czynniki to główne katalizatory rozwoju fotowoltaiki. W dalszej części tekstu szczegółowo im się przyglądamy.


Przyszłość fotowoltaiki to przyszłość planety

W XXI wieku ludzkość zdała sobie sprawę, że nadmierne wykorzystywanie źródeł nieodnawialnych doprowadzi nas do katastrofy. Realnym i bliskim problemem stało się globalne ocieplenie, za które w dużej mierze odpowiada produkcja energii z paliw kopalnych. Ponadto powietrze w dużych miastach, w tym również w Polsce, w okresie grzewczym zostaje zatrute smogiem, który utrudnia oddychanie i przyczynia się do wielu chorób. Trzeba też pamiętać o wyczerpywaniu się złóż czy to węgla czy gazu. Powyższe kwestie zdają się wystarczająco przekonywać do konieczności zastąpienia paliw kopalnych odnawialnymi źródłami energii.

Na kobiecej, wyciągniętej dłoni znajduje się roślina. W tle zielona mapa, na której widnieją wiatraki, fotowoltaika, dom i ikony symbolizujące energię.

Wymienione czynniki wpływają na nasze decyzje nie tylko na poziomie jednostkowym. Rządy państwowe oraz organizacje międzynarodowe, takie jak choćby Unia Europejska, podejmują starania mające na celu zastąpienie starych, szkodliwych źródeł energii nowymi, neutralnymi dla środowiska. Jednym z nich jest fotowoltaika. Przyszłość naszej planety, warunków życia, jakie nam oferuje, a w dłuższej perspektywie nawet jej istnienia, w dużej mierze zależy od rozwoju odnawialnych źródeł energii. To silny argument za tym, aby przyszłość fotowoltaiki widzieć bardzo pozytywnie.


Fotowoltaika – przyszłość kształtowana przez ceny prądu

Prosumenci korzystający z fotowoltaiki mają różne motywacje. Niemniej jedną z najczęstszych jest oszczędność. Dzisiaj montaż efektywnej instalacji zapewnia zwrot z inwestycji w okresie do 10 lat. W obliczu nieustannie rosnących cen prądu to wyjątkowo opłacalne. Ostatni rok przyniósł szczególnie intensywny wzrost cen prądu, spowodowany głównie wzrostem wartości surowców. Ich niedobór, będący efektem między innymi wojny w Ukrainie, to problem niemożliwy do rozwiązania w krótkim czasie. Dlatego uzasadnione jest przewidywanie wzrostu cen energii elektrycznej w kolejnych latach. Ten fakt również pozwala wyciągać wnioski, że w przypadku takich rozwiązań, jak fotowoltaika przyszłość to dalszy rozwój.


Przyszłość fotowoltaiki uzależniona od jej ceny

Jak wskazują dane Instytutu Energetyki Odnawialnej, w ostatnich latach ceny fotowoltaiki konsekwentnie spadały. Wyjątkiem był rok 2021. Z powodu pandemii przerwane zostały łańcuchy dostaw, przez co brakowało komponentów. Miały też miejsce podwyżki cen surowców. Wydaje się jednak, że to tylko przejściowe problemy i przyszłość fotowoltaiki to dalsze spadki cen. Trend ten jest widoczny od 2 dekad, ponieważ technologia w zakresie fotowoltaiki stale się rozwija, a podaż rośnie.


Fotowoltaika – przyszłość to kontynuacja programów wsparcia

Największy wzrost mocy instalacji fotowoltaicznych w Polsce ma miejsce od 2018 roku. To czas, w którym przeznaczono znaczne środki na programy dofinansowań do fotowoltaiki (choć programy takie istniały już wcześniej). W kolejnych latach planowana jest kontynuacja programów priorytetowych Mój Prąd i Czyste Powietrze, a także wielu innych projektów gwarantujących dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej.


Zagrożenia dla przyszłości fotowoltaiki w Polsce

Zastanawiając się nad tym, jak wygląda przyszłość fotowoltaiki w Polsce, nie możemy pominąć potencjalnych zagrożeń. Jednym z często wskazywanych problemów jest przeciążenie sieci przesyłowej. Innymi słowy sieci energetyczne nie radzą sobie z nadwyżkami odprowadzanymi przez prosumentów. Nie wydaje się jednak, aby mogło to realnie zagrozić rozwojowi fotowoltaiki. Rozwiązanie problemu jest bowiem bardzo proste – to magazyny energii, gwarantujące brak konieczności odprowadzania nadwyżek do sieci energetycznej.

Nikt nie może z całą pewnością przewidzieć tego, co wydarzy się w kolejnych latach. Niemniej z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że w przyszłość fotowoltaiki, a tym bardziej w przyszłość fotowoltaiki w Polsce, można spoglądać z optymizmem. Zagrożeń dla jej rozwoju jest niewiele, a z każdym z nich można sobie poradzić w ten czy w inny sposób. Natomiast liczba czynników, intensywnie pobudzających rozwój tego obszaru jest bardzo duża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 12 397 82 00 [email protected]

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]




Adresy magazynów KRAKÓW
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00



ul. Komandosów 1/4 32-085 Modlniczka Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek, 6:00-12:00 i 16:00-19:00. Osoby kontaktowe: Maciej Grysak (Administrator Magazynu) tel. +48 784 962 375 Arkadiusz Jankowski (Administrator Magazynu) tel. +48 664 385 414 Daniel Jachimowicz (Administrator Magazynu) tel. +48 784 369 452 Krzysztof Staszkiewicz (Administrator Magazynu) tel. +48 538 379 512 [email protected]



GDAŃSK

ul. Józefa Dambka 10 80-601 Gdańsk Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek: 07:00-13:00 Godziny otwarcia magazynu:

poniedziałek - piątek: 06:00-14:00 Osoby kontaktowe: Wojciech Krupa (Kierownik Magazynu w Gdańsku) tel. +48 668 875 267 [email protected]