Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
Samochód elektryczny przy stacji ładowania

Oddziaływanie samochodów elektrycznych na środowisko – czy są ekologiczne?

Anna Magiera / 2023-09-22 / Ze świata PV

W miarę jak dążenie do redukcji emisji gazów cieplarnianych staje się coraz pilniejszym problemem, samochody elektryczne zdobywają na swojej popularności i są postrzegane jako bardziej przyjazna środowisku alternatywa w porównaniu do tradycyjnych pojazdów spalinowych. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, czy samochody elektryczne są w rzeczywistości ekologiczne. Postarajmy się na nie odpowiedzieć.

Jakie zalety mają pojazdy elektryczne?

Pierwszym i najpopularniejszym argumentem, który przemawia za ekologicznością samochodów elektrycznych, jest fakt, że podczas jazdy nie generują one żadnych spalin. W przeciwieństwie do tradycyjnych samochodów, elektryki nie spalają paliw kopalnych, takich jak benzyna, ropa czy gaz. Tym samym nie przyczyniają się do emisji szkodliwych substancji, czyli m.in. dwutlenku węgla, tlenków azotu, węglowodorów, aldehydów, tlenków siarki oraz cząstek stałych i pyłów zawieszonych.

Brak emisji spalin jest szczególnie istotny na obszarach o dużym zaludnieniu, czyli np. w dużych miastach, ponieważ pomaga ograniczyć skutki zanieczyszczenia powietrza negatywnie wpływającego na zdrowie mieszkańców. Warto także podkreślić, że samochody elektryczne są znacznie cichsze w porównaniu do tradycyjnych pojazdów spalinowych, co może przyczynić się do redukcji hałasu w miastach i poprawy jakości życia obywateli.

Czy ładowanie elektrycznych aut jest dobre dla planety?

To, czy auta elektryczne są ekologiczne, zależy również od tego, w jaki sposób są zasilane. Jeśli energia elektryczna pochodzi z odnawialnych źródeł, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa, to samochody elektryczne mogą być napędzane praktycznie bez emisji gazów cieplarnianych. Jednakże, w regionach, gdzie duża część energii pochodzi nadal z paliw kopalnych (np. węgla, gazu i ropy), korzyści z redukcji wytworzonych zanieczyszczeń będą ograniczone. Właśnie dlatego tak ważne jest dążenie do rozwoju sektora OZE i inwestowanie w stacje ładowania zasilane choćby energią solarną. Na szczęście takich rozwiązań cały czas przybywa, a decydują się na nie nie tylko podmioty publiczne i firmy, ale także prywatni konsumenci, którzy mogą ładować swoje elektryki za pomocą domowych stacji ładowania zasilanych mikroinstalacjami fotowoltaicznymi.

Samochody ekologiczne a ekologia

Mimo tych zalet ekologiczność samochodów elektrycznych nie jest pozbawiona kontrowersji. Jedną z nich jest produkcja baterii litowo-jonowych, które są niezbędne do zasilania tych pojazdów. Proces ich powstawania wiąże się ze sporym zużyciem surowców i energii, a wydobycie i przetwarzanie takich jak materiałów lit czy kobalt może prowadzić do zanieczyszczenia środowiska.

Proces produkcji baterii emituje również pewne ilości dwutlenku węgla, co oznacza, że samochody elektryczne nie są całkowicie pozbawione wpływu na emisję gazów cieplarnianych. Jednakże, zalety w postaci braku emisji podczas jazdy nadal pozostają istotne w kontekście redukcji zanieczyszczenia powietrza w obszarach miejskich.

Czy auta elektryczne są ekologiczne?

Mimo tych wyzwań, samochody elektryczne nadal charakteryzują się istotnie niższymi emisjami gazów cieplarnianych w całym cyklu życia w porównaniu do modeli spalinowych. Analiza życiowego cyklu elektryków przeprowadzona w ramach raportu dla Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego wykazała, że przeciętny samochód elektryczny emituje o około 60% mniej CO2 niż takie same pojazdy z konwencjonalnymi napędami, uwzględniając średnie warunki w krajach Unii Europejskiej.

W dłuższej perspektywie, na zwiększenie ekologiczności samochodów wpłynie przede wszystkim rozwój innowacji w produkcji i recyklingu stosowanych baterii litowo-jonowych. Duże znaczenie będzie mieć także wzrost popularności różnych źródeł energii odnawialnej, które posłużą do zasilania elektryków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 12 397 82 00 [email protected]

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]




Adresy magazynów KRAKÓW
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00



ul. Komandosów 1/4 32-085 Modlniczka Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek, 6:00-12:00 i 16:00-19:00. Osoby kontaktowe: Maciej Grysak (Administrator Magazynu) tel. +48 784 962 375 Arkadiusz Jankowski (Administrator Magazynu) tel. +48 664 385 414 Daniel Jachimowicz (Administrator Magazynu) tel. +48 784 369 452 Krzysztof Staszkiewicz (Administrator Magazynu) tel. +48 538 379 512 [email protected]



GDAŃSK

ul. Józefa Dambka 10 80-601 Gdańsk Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek: 07:00-13:00 Godziny otwarcia magazynu:

poniedziałek - piątek: 06:00-14:00 Osoby kontaktowe: Wojciech Krupa (Kierownik Magazynu w Gdańsku) tel. +48 668 875 267 [email protected]