Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
Instalacja PV na dachu

Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną?

Anna Magiera / 2023-09-27 / ABC montażu

Instalacje fotowoltaiczne mają niską awaryjność i mogą sprawnie funkcjonować przez kilka dekad. By było to możliwe, warto zadbać o ich bezpieczeństwo już na etapie montażu. Jakie zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej są konieczne, aby system działał bez awarii i zapewniał komfort swoim użytkownikom? Przekonajmy się!

Zabezpieczenia przed przepięciami

Przepięcia to nagłe wzrosty napięcia w sieci elektrycznej, które mogą spowodować uszkodzenia urządzeń elektronicznych. Przyczyną przepięć może być zarówno awaria w sieci energetycznej, jak i wyładowanie atmosferyczne, czyli uderzenie pioruna. Aby chronić instalację fotowoltaiczną przed tymi zagrożeniami, warto zainstalować ograniczniki przepięć. To urządzenia, które odprowadzają nadmiar energii do uziemienia, chroniąc tym samym przed przeciążeniami całą instalację fotowoltaiczną oraz domowe urządzenia podłączone do prądu.

Zabezpieczenia odgromowe

Zabezpieczenia instalacji PV powinny uwzględniać również system odgromowy, którego celem jest ochrona budynku przed skutkami wyładowań atmosferycznych podczas burz. Zwody są projektowane tak, aby przyciągnąć do siebie ewentualne pioruny i skierować powstały ładunek elektryczny do gruntu. Ochrona odgromowa minimalizuje więc ryzyko uszkodzeń wywołanych przez uderzenia piorunów, które mogą prowadzić do uszkodzeń urządzeń elektrycznych i potencjalnie pożaru.

Zabezpieczenia AC i DC

Jakie zabezpieczenia do fotowoltaiki są jeszcze warte uwagi? M.in. ograniczniki przepięć dla prądu zmiennego (AC) i prądu stałego (DC). Zabezpieczenia AC mają na celu ochronę zarówno wewnętrznej sieci budynku przed przepięciami i zwarciami, jak i samego falownika, który jest sercem każdej instalacji fotowoltaicznej. Z kolei zabezpieczenia DC są wykorzystywane do ochrony prądu stałego.

Zabezpieczenia przed łukiem elektrycznym

Kolejnym zabezpieczeniem instalacji PV, o jakie powinieneś zadbać, jest to przed łukiem elektrycznym. Łuk elektryczny to zjawisko, w trakcie którego odbywa się przepływ prądu przez powietrze pomiędzy dwoma przewodami elektrycznymi. Jest to o tyle istotne zagrożenie, ponieważ z powodu wystąpienia bardzo wysokich temperatur, może doprowadzić do wystąpienia pożaru instalacji fotowoltaicznej. Oprócz tego niesie ze sobą bezpośrednie zagrożenie dla domowników.

Urządzeniem, które jest odpowiedzialne za wczesne wykrywanie łuku elektrycznego, jest falownik. Jeśli posiada funkcję AFCI, jest w stanie zwrócić uwagę na zmiany zachodzące w charakterystyce napięcia i prądu. Rejestruje te informacje i przy użyciu specjalnego przetwornika, porównuje je z próbkami zebranymi zarówno w czasie normalnej pracy inwertera, jak i w momentach występowania łuku elektrycznego. Na podstawie analizy danych falownik rozpoznaje obecność łuku elektrycznego i podejmuje natychmiastowe działania w celu przerwania go. Reakcja inwertera jest bardzo szybka i trwa zaledwie ułamki sekund, co minimalizuje szanse na większe uszkodzenia spowodowane przez wystąpienie łuku.

Zabezpieczenia przed wysokim natężeniem prądu

W instalacji fotowoltaicznej może nastąpić przekroczenie określonej wartości natężenia prądu. W celu ochrony komponentów systemu PV przed potencjalnym uszkodzeniem, konieczne jest przerwanie obiegu prądu elektrycznego. Warto więc wyposażyć swoją fotowoltaikę w wyłączniki nadprądowe, które automatycznie reagują na nadmierne natężenie prądu i działają jako zabezpieczenie, przerywając przepływ prądu w celu zachowania integralności i bezpieczeństwa systemu.

Pamiętaj, że zabezpieczenia fotowoltaiczne, w jakie należy wyposażyć Twoją instalację, powinny być dopasowane do warunków panujących na miejscu montażu. O to powinni zadbać specjaliści z firmy instalatorskiej, jaką zatrudniasz. Wszystkie środki bezpieczeństwa, jakie zastosujesz, będą kluczowe dla utrzymania niezakłóconej pracy Twojej instalacji przez wiele lat i zapewnienia jej bezpieczeństwa wobec różnych rodzajów zagrożeń, w tym przepięć, wyładowań atmosferycznych czy innych zdarzeń mogących zakłócić pracę systemu PV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 12 397 82 00 [email protected]

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]




Adresy magazynów KRAKÓW
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00



ul. Komandosów 1/4 32-085 Modlniczka Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek, 6:00-12:00 i 16:00-19:00. Osoby kontaktowe: Maciej Grysak (Administrator Magazynu) tel. +48 784 962 375 Arkadiusz Jankowski (Administrator Magazynu) tel. +48 664 385 414 Daniel Jachimowicz (Administrator Magazynu) tel. +48 784 369 452 Krzysztof Staszkiewicz (Administrator Magazynu) tel. +48 538 379 512 [email protected]



GDAŃSK

ul. Józefa Dambka 10 80-601 Gdańsk Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek: 07:00-13:00 Godziny otwarcia magazynu:

poniedziałek - piątek: 06:00-14:00 Osoby kontaktowe: Wojciech Krupa (Kierownik Magazynu w Gdańsku) tel. +48 668 875 267 [email protected]