Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
Zdjęcie instalacji PV zamontowanej na dachu z wykorzystaniem wielu moduiłów

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej – czy jest to możliwe?

Anna Magiera / 2023-10-19 / Ze świata PV

Zakup Zakup fotowoltaiki to spora inwestycja na wiele lat. Potencjalnie mogą one ulec uszkodzeniu nie tylko wskutek destrukcyjnych zdarzeń naturalnych, ale też szkód wyrządzonych przez osoby trzecie czy akcji ratowniczych. Zdecydowanie więc warto rozważyć ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej, które jest możliwe. Sprawdźmy, co dokładnie obejmuje i jak z niego skorzystać.

Instalacja fotowoltaiczna dla ubezpieczyciela

W podstawowym zakresie polisy ubezpieczeniowe chronią mury, a także określone elementy stałe przed zamkniętą listą zdarzeń losowych (ubezpieczyciel zazwyczaj daje możliwość rozszerzenia tej listy, oczywiście za dodatkową opłatą).

Jak w tym kontekście postrzegana jest instalacja fotowoltaiczna? Te z elementów instalacji, które umieszczone są na budynku lub w jego środku traktuje się zazwyczaj jako elementy stałe. Dlatego już w podstawowym zakresie polisa będzie je chronić. Natomiast panele ulokowane na terenie posesji lub na garażu są kategoryzowane jako budowle. Wówczas – o ile pozwala na to dana firma ubezpieczeniowa – można włączyć je do dodatkowej ochrony wykupując rozszerzony pakiet.


Uwaga: zdarzają się pojedyncze firmy, w których w podstawowym pakiecie ochrony murów nie gwarantują ubezpieczenia fotowoltaiki i w takiej sytuacji trzeba dokupić je osobno.

Uszkodzenie paneli – kiedy nie otrzymamy odszkodowania?

Najczęściej ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej nie jest możliwe do wyegzekwowania w każdej sytuacji. Lista tNajczęściej ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej nie jest możliwe do wyegzekwowania w każdej sytuacji. Lista takich wyłączeń różni się w zależności od firmy, dlatego trzeba z odpowiednim wyprzedzeniem ją sprawdzić, jeszcze podczas podpisywania polisy. Zazwyczaj obejmuje ona jednak:

  • celowe uszkodzenie paneli przez domownika,
  • zniszczenia powstałe podczas prac remontowych,
  • wady fabryczne instalacji,
  • uszkodzenia powstałe wskutek aktu terroryzmu lub wojny,
  • uszkodzenia spowodowane nieprawidłową konserwacją,
  • szkody górnicze.

Co obejmuje ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej?

Ubezpieczenie będzie obejmować całość takiej instalacji, czyli same panele, instalację łączącą panele z falownikiem, falownik, a także przyłącz do sieci. W razie wątpliwości warto jednak dopytać agenta ubezpieczeń o szczegóły, zwłaszcza jeśli fotowoltaika ma jakiekolwiek dodatkowe, mniej typowe elementy.


Kolejną kwestią jest zakres, czyli rodzaje ryzyk, które będą objęte taką polisą. Najpopularniejsze to opady gradu, skutki wiatru, przepięcie, a także pożar. Są to najczęstsze przypadki, gdy instalacja ulega uszkodzeniu w naszym kraju oraz gdy tym samym można ubiegać się o zwrot pieniędzy z odszkodowania.

Ile kosztuje ubezpieczenie fotowoltaiki?

To oczywiście zależy od firmy, którą wybierzemy, a także zakresu ochrony. Generalnie jednak roczne ubezpieczenie to do 2 proc. wartości typowej instalacji indywidualnej. Zazwyczaj będzie to do kilkudziesięciu złotych w ujęciu rocznym. Oznacza to, że koszt nie jest wysoki, a może uratować nasz domowy budżet w skrajnych przypadkach. A takie mogą zdarzać się, przede wszystkim wskutek klimatu, który staje się coraz bardziej zmienny i dynamiczny, również w naszym kraju. Przykładem mogą być wichury prowadzące do zerwania dachu. Jeśli na takim znajdowały się instalacja fotowoltaiczne, to bez ubezpieczenia koszty naprawy będą ogromne.

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej to coś, o co koniecznie trzeba zadbać. Jak jednak widać wiele zależy po prostu od tego, gdzie została ona zamontowana, czyli czy na domu, czy obok niego. Zawsze należy też sprawdzić dokładnie warunki polisy i tego, przed jakimi zdarzeniami ona nie chroni. Będzie to różne w zależności od firmy. Z

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej to coś, o co koniecznie trzeba zadbać. Jak jednak widać wiele zależy po prostu od tego, gdzie została ona zamontowana, czyli czy na domu, czy obok niego. Zawsze należy też sprawdzić dokładnie warunki polisy i tego, przed jakimi zdarzeniami ona nie chroni. Będzie to różne w zależności od firmy.
Z naszego bloga dowiesz się również, jak powinno wyglądać prawidłowe czyszczenie instalacji fotowoltaicznej, aby dbać o jej stan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 12 397 82 00 [email protected]

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]




Adresy magazynów KRAKÓW
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00



ul. Komandosów 1/4 32-085 Modlniczka Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek, 6:00-12:00 i 16:00-19:00. Osoby kontaktowe: Maciej Grysak (Administrator Magazynu) tel. +48 784 962 375 Arkadiusz Jankowski (Administrator Magazynu) tel. +48 664 385 414 Daniel Jachimowicz (Administrator Magazynu) tel. +48 784 369 452 Krzysztof Staszkiewicz (Administrator Magazynu) tel. +48 538 379 512 [email protected]



GDAŃSK

ul. Józefa Dambka 10 80-601 Gdańsk Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek: 07:00-13:00 Godziny otwarcia magazynu:

poniedziałek - piątek: 06:00-14:00 Osoby kontaktowe: Wojciech Krupa (Kierownik Magazynu w Gdańsku) tel. +48 668 875 267 [email protected]