Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
Instalacja fotowoltaiczna na dachu

Na czym polega uziemienie instalacji PV?

2023-10-03 / ABC montażu

Uziemienie jest nieodzownym elementem instalacji elektrycznych, w tym również tych fotowoltaicznych. Ten istotny element jest montowany w celu zapewnienia prawidłowej pracy całego systemu oraz poprawy bezpieczeństwa użytkowników fotowoltaiki. Czytaj dalej i dowiedz się jak dobrze uziemić panele fotowoltaiczne.

Uziemienie fotowoltaiki – czym jest?

Zacznijmy od początku i określmy najpierw, czym jest uziemienie instalacji PV. To elektryczne połączenie z ziemią, które ma na celu bezpieczne odprowadzanie prądu do gruntu o zerowym napięciu. Uziemienie pomaga więc w wyrównaniu potencjałów między poszczególnymi elementami instalacji, w tym np. jej metalową konstrukcją montażową. W momencie, gdy instalacja jest odpowiednio uziemiona, wszelkie nadmiarowe ładunki elektryczne zostaną bezpiecznie odprowadzone do ziemi, a system będzie chroniony przed wyładowaniami atmosferycznymi, przepięciami i innymi uszkodzeniami.

Dlaczego uziemienie jest tak istotne?

Zanim zapytasz, jak uziemić fotowoltaikę, warto najpierw dowiedzieć się, dlaczego to tak ważny element instalacji fotowoltaicznej. Uziemienie przede wszystkim poprawia bezpieczeństwo użytkowników systemu PV. Chociaż panele fotowoltaiczne same w sobie nie generują dużego ryzyka porażenia prądem, to nie możemy zapominać, że cała instalacja jest podłączona do sieci elektrycznej budynku. To niesie ze sobą ryzyko wystąpienia choćby przepięć elektrycznych, które mogą wystąpić w wyniku wyładowań atmosferycznych lub innych zakłóceń i – w skrajnych przypadkach – prowadzić nawet do wybuchu pożaru. Dlaczego?

W wyniku uderzenia piorunów, instalacja fotowoltaiczna otrzymuje dużą nadwyżkę energii, która może spowodować przeciążenie sieci i przegrzanie kabli, co stwarza realne zagrożenie. Obecność uziemienia pozwala przekierować nadmiar energii do ziemi, z dala od instalacji. Uziemienie odgrywa istotną rolę także w zabezpieczaniu urządzeń przed uszkodzeniem spowodowanym przepięciami czy innymi nieprawidłowościami elektrycznymi. Przepływ nadmiaru energii do ziemi pozwala na ochronę innych komponentów instalacji, w tym falowników, których wymiana jest dosyć kosztowna. Uziemienie jest więc ważną częścią zabezpieczeń przeciwpożarowych i odgromowych, które wspiera bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców.

Jak prawidłowo uziemić panele fotowoltaiczne?

Metoda uziemienia zależy od wielu innych czynników, takich jak obecność instalacji odgromowej, umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej oraz rodzaj użytych elementów konstrukcyjnych. Poprawnie zrealizowana instalacja musi obejmować jednak:

  • uziemienie wewnętrzne, które wyrównuje potencjały i eliminuje ryzyko powstawania przepięć,
  • uziemienie zewnętrzne, które stanowi odgromową ochronę, mającą na celu zabezpieczenie urządzeń przed skutkami przepięć generowanych przez wyładowania atmosferyczne.

Pamiętaj, że do uziemienia muszą zostać podłączone wszystkie metalowe elementy systemu fotowoltaicznego, w tym m.in. moduły solarne, falownik, optymalizatory, system montażowy, a także dodatkowe produkty, jakie posiadasz, takie jak magazyn energii. Przy montażu uziemienia dla instalacji PV istotne jest zapewnienie poprawności połączeń między poszczególnymi elementami systemu oraz właściwe doprowadzenie przewodów do gruntu. W tym celu należy zastosować odpowiednie kable uziemiające, listwy odgromowe oraz ograniczniki przepięć.

Kto powinien zainstalować uziemienie?

Zastanawiasz się, jak zrobić uziemienie fotowoltaiki? Nie musisz realizować tego zadania samodzielnie – nie jest to zalecane zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w tym zakresie. Większość firm instalatorskich oferuje wykonanie uziemienia fotowoltaiki w standardzie, natomiast niektóre zapewniają takie usługi odpłatnie. Powierzenie tych prac instalatorom daje Ci pewność, że uziemienie zostanie zamontowane prawidłowo, a w razie jakichkolwiek problemów z jego jakością, będziesz mógł powołać się na gwarancję lub rękojmię.

Pamiętaj jednak, aby przed wyborem odpowiedniego wykonawcy, dopytać o to, czy montaż uziemienia jest wliczony w cenę, czy musisz liczyć się z dodatkowym wydatkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 12 397 82 00 [email protected]

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]




Adresy magazynów KRAKÓW
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00



ul. Komandosów 1/4 32-085 Modlniczka Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek, 6:00-12:00 i 16:00-19:00. Osoby kontaktowe: Maciej Grysak (Administrator Magazynu) tel. +48 784 962 375 Arkadiusz Jankowski (Administrator Magazynu) tel. +48 664 385 414 Daniel Jachimowicz (Administrator Magazynu) tel. +48 784 369 452 Krzysztof Staszkiewicz (Administrator Magazynu) tel. +48 538 379 512 [email protected]



GDAŃSK

ul. Józefa Dambka 10 80-601 Gdańsk Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek: 07:00-13:00 Godziny otwarcia magazynu:

poniedziałek - piątek: 06:00-14:00 Osoby kontaktowe: Wojciech Krupa (Kierownik Magazynu w Gdańsku) tel. +48 668 875 267 [email protected]