Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
Monterzy PV w trakcie instalacji systemu fotowoltaicznego

Instalowanie fotowoltaiki – wymogi formalne

Anna Magiera / 2024-02-13 / Produkty

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Jest to uniwersalne i praktycznie bezobsługowe źródło energii odnawialnej. Zanim jednak przystąpisz do montażu, musisz przejść przez formalności. Nie da się ich niestety uniknąć. Jakie dokumenty są niezbędne? Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga pozwolenia na budowę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Miłej lektury!

Spis treści

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga pozwolenia na budowę?

Kwestia dokumentacji instalacji fotowoltaicznej w świetle prawa budowlanego jest dość prosta. Kluczowa jest jej moc. Nie ma więc żadnego znaczenia, czy instalacja znajdzie się na gruncie, czy na dachu. W świetle polskiego prawa mikroinstalacje o mocy do 50 kW nie muszą mieć pozwolenia na budowę – nie musisz ich również zgłaszać do urzędu. Zazwyczaj w gospodarstwach domowych moc nie przekracza 10 kW, więc mieszczą się z naprawdę sporym zapasem. W związku z tym ich montaż nie będzie się wiązać z wizytą w urzędzie. 

Oczywiście, jak w każdym przypadku w naturze, występują pewne wyjątki. W tej sytuacji chodzi o instalacje, które powstają na obszarze lub obiekcie wpisanym do rejestru zabytków. W takiej sytuacji konieczne jest dokonanie zgłoszenia oraz otrzymanie zgody konserwatora zabytków. Jeżeli instalacja będzie wpływać na konstrukcję dachu, potrzebne jest także odpowiednie pozwolenie. 
Instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie domowym nie musi mieć pozwolenia na budowę, jednak nadal wymagane jest poinformowanie Państwowej Straży Pożarnej. Każda nowopowstała instalacja o mocy powyżej 6,5 kW musi zostać zgłoszona w tym organie. Na etapie projektu konieczne jest uzgodnienie instalacji z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Jakie formalności trzeba dopełnić u dostawcy energii po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych?

Po zrealizowaniu mikroinstalacji istnieje konieczność załatwienia formalności z firmą dostarczającą energię elektryczną. Pod żadnym pozorem wcześniej nie uruchamiaj fotowoltaiki. Istnieją dwie różne drogi.

Moc paneli fotowoltaicznych nie przekracza mocy przyłączeniowej określonej w umowie o dystrybucji energii elektrycznej

W takiej sytuacji wystarczy zgłosić przyłączenie mikroinstalacji do sieci o właściwego operatora sieci dystrybucyjnej. Musisz to zrobić co najmniej 30 dni przed planowanym uruchomieniem.

Moc paneli fotowoltaicznych przekracza wartość mocy przyłączeniowej określonej w umowie o dystrybucji energii elektrycznej

W tym przypadku niezbędne jest złożenie wniosku o ponowne określenie warunków przyłączenia do sieci i podpisanie nowej umowy. W zgłoszeniu należy podać informacje dotyczące mikroinstalacji, takie jak rodzaj odnawialnego źródła energii, liczba, moc oraz typ poszczególnych modułów wytwarzania energii elektrycznej. 

Wówczas do umowy dołączony zostaje również schemat instalacji wykonany przez uprawnionego instalatora. Niezbędne są również dokumenty określające charakterystykę ruchową i eksploatacyjną urządzeń oraz certyfikaty sprzętu. Jeśli planowany jest także magazyn energii elektrycznej, to jego dane obowiązkowo muszą znaleźć się w umowie w formie załącznika. 

Na podstawie zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji przygotowywany jest aneks do umowy kompleksowej. Następnie na koszt operatora sieci dystrybucyjnej (OSD) instalowany jest licznik dwukierunkowy. Mierzy on prąd pobrany z sieci oraz oddany do niej. Po zamontowaniu licznika możliwe jest rozpoczęcie korzystania z wytworzonej energii. Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci jest darmowe. 

Przygotuj się do instalacji!

W dobie rosnących cen prądu rośnie również liczba domostw, które stawiają na innowacyjne rozwiązanie, jakim jest instalacja fotowoltaiczna. Chociaż zalet jej posiadania jest wiele, to zanim będziesz mógł się cieszyć czystą energią, musisz przejść przez proces dokumentacji i formalności. Po lekturze naszego artykułu wiesz już, z czym to się wiąże i nie będzie to dla Ciebie żadnym wyzwaniem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 12 397 82 00 [email protected]

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]




Adresy magazynów KRAKÓW
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00



ul. Komandosów 1/4 32-085 Modlniczka Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek, 6:00-12:00 i 16:00-19:00. Osoby kontaktowe: Maciej Grysak (Administrator Magazynu) tel. +48 784 962 375 Arkadiusz Jankowski (Administrator Magazynu) tel. +48 664 385 414 Daniel Jachimowicz (Administrator Magazynu) tel. +48 784 369 452 Krzysztof Staszkiewicz (Administrator Magazynu) tel. +48 538 379 512 [email protected]



GDAŃSK

ul. Józefa Dambka 10 80-601 Gdańsk Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek: 07:00-13:00 Godziny otwarcia magazynu:

poniedziałek - piątek: 06:00-14:00 Osoby kontaktowe: Wojciech Krupa (Kierownik Magazynu w Gdańsku) tel. +48 668 875 267 [email protected]