Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
Instalacja fotowoltaiczna w Polsce

Eksploatacja i konserwacja pomp ciepła

Anna Magiera / 2024-04-02 / Produkty

Poprawna eksploatacja pomp ciepła wymaga wiedzy i świadomości – w przeciwnym razie, Twój system ogrzewania nie będzie w pełni wydajny. Wyłączanie grzałki, złe ustawienie krzywej grzewczej, samodzielne modyfikacje parametrów, czy niedbanie oraz nie dokonywanie regularnych przeglądów mogą doprowadzić do mniejszej efektywności i szybszego zużycia twojego urządzenia. Dlatego w tym artykule podpowiemy Ci, jak powinna wyglądać właściwa eksploatacja i konserwacja pomp ciepła – zapraszamy do lektury!

Spis treści

Eksploatacja pomp ciepła – podstawą dobry montaż!

Najważniejszy czynnik wpływający na eksploatację pomp ciepła występuje tak naprawdę, zanim w ogóle zaczniesz korzystać z urządzenia. Montaż, bo właśnie o nim mowa, ma olbrzymi wpływ na wydajność i poprawne działanie pompy.

Dlatego na montażu nie warto nadto oszczędzać. Skorzystanie z usług droższych, acz doświadczonych i sprawdzonych monterów to tak naprawdę inwestycja w skuteczniejszy i mniej awaryjny system, która spłaci się w krótkim czasie.

Poprawna eksploatacja pomp ciepła, a najczęstsze błędy

Montaż to dopiero początek – aby w pełni wykorzystać wszystkie zalety pomp ciepła, musisz dodatkowo zadbać o ich poprawną eksploatację już po zamontowaniu. W tym przypadku poruszymy temat nieco od tyłu i podpowiemy ci, czego nie robić, aby pompa była efektywna i nie ulegała awariom:

  • Wyłączenie grzałki – często grzałka jest uznawana za głównego winowajcę wysokich rachunków za prąd, jednak w niektórych systemach (np. pompach pobierających ciepło z powietrza zewnętrznego) działająca grzałka jest niezbędna do utrzymania temperatury w domu w najchłodniejsze dni.
  • Złe ustawienie krzywej grzewczej – ustawienie zbyt wysokiej krzywej grzewczej może doprowadzić do tego, że pompa będzie pracować na wyższych temperaturach; w tym przypadku warto ustawić krzywą najniżej, jak to możliwe, a następnie korygować ustawienia.
  • Samodzielna zmiana parametrów pompy ciepła – w przypadku parametrów zdecydowanie najlepiej zdać się na montera lub serwisanta; jeżeli nie znasz zasad pracy pomp ciepła, to w większości wypadków zmienisz ustawienia na takie negatywnie wpływające na eksploatacje czy efektywność systemu.
  • Nie stosowanie się do wymogów jakości wody – to może spowodować wyższą awaryjność Twojej pompy lub całego systemu grzewczego.
  • Nieodśnieżanie jednostki zewnętrznej – zaniedbanie jednostki zewnętrznej; śnieg, liście i inne zanieczyszczenia lub osłony (zabudowa) jednostki zewnętrznej mogą doprowadzić do jej uszkodzenia.

Brak przeglądów – zalecamy zamówić pełen serwis przynajmniej raz do roku; dzięki temu wyeliminujesz usterki, które mogłyby narastać i generować znacznie wyższe koszty wraz z dłuższą eksploatacją twojej pompy ciepła.

Konserwacja pomp ciepła kluczem do dłuższej eksploatacji

Jak już wspomnieliśmy wyżej, regularna konserwacja pomp ciepła to podstawa. Dlatego omówmy pokrótce, jak ona wygląda.

Przede wszystkim przeglądu pompy ciepła może dokonać jedynie technik z odpowiednimi uprawnieniami. Co więcej, jeżeli posiadasz gwarancję na swoją pompę, to musisz wybrać odpowiedni serwis, który pozwoli Ci ją zachować.
W ramach takiej konserwacji serwisant sprawdzi przepływ, wyczyści lub wymieni filtry oraz zadba o oczyszczenie samej jednostki. Co więcej, bardzo często taki serwis wiąże się z ponowną optymalizacją systemu. W efekcie nie tylko znajdujesz i eliminujesz potencjalne usterki, ale również zwiększasz wydajność swojego ogrzewania.

DYI konserwacja pomp ciepła – o niektóre rzeczy zadaj na własną rękę!

Chociaż nie zalecamy zajmowania się bardziej skomplikowanymi zadaniami, to jest kilka sposobów, dzięki którym możesz zadbać o swoją pompę ciepła nawet poza serwisem. Do sposobów konserwacji pomp ciepła w domu należą, między innymi, sprzątanie pyłu i kurzu wokół jednostki czy obserwacja działania systemu i zgłaszanie niepokojących zmian (np. niepokojący dźwięk). Wykonuj te czynności regularnie a twoja pompa posłuży ci na lata!

Czy ten artykuł był pomocny? W takim razie polecamy: Jak działają pompy ciepła?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 12 397 82 00 [email protected]

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]




Adresy magazynów KRAKÓW
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00



ul. Komandosów 1/4 32-085 Modlniczka Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek, 6:00-12:00 i 16:00-19:00. Osoby kontaktowe: Maciej Grysak (Administrator Magazynu) tel. +48 784 962 375 Arkadiusz Jankowski (Administrator Magazynu) tel. +48 664 385 414 Daniel Jachimowicz (Administrator Magazynu) tel. +48 784 369 452 Krzysztof Staszkiewicz (Administrator Magazynu) tel. +48 538 379 512 [email protected]



GDAŃSK

ul. Józefa Dambka 10 80-601 Gdańsk Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek: 07:00-13:00 Godziny otwarcia magazynu:

poniedziałek - piątek: 06:00-14:00 Osoby kontaktowe: Wojciech Krupa (Kierownik Magazynu w Gdańsku) tel. +48 668 875 267 [email protected]