Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
y
20.12.2023 to ostatni dzień realizacji wysyłek z magazynu. Wysyłki będą wznowione 4 stycznia 2024 roku. Zaplanuj swoje zakupy z wyprzedzeniem!

Fotowoltaika w Bydgoszczy

Fotowoltaika jest bardzo popularna również w Bydgoszczy i okolicach. Jest to jeden z obszarów o największym średnim rocznym nasłonecznieniu!

Czym jest fotowoltaika?

Człowiek od zawsze starał się wykorzystywać słońce do spełniania swoich potrzeb. Zawsze zapewniało ono przede wszystkim światło i ciepło. Po długich badaniach i wielu próbach wymyślono również technologię, która pozwala zamieniać energię słoneczną na energię elektryczną – to właśnie fotowoltaika. Z początku nie była ona bardzo efektywna, ale przez lata została udoskonalona. Dziś jest bardzo wydajna, dzięki czemu może być z powodzeniem wykorzystywana w niemal każdej szerokości geograficznej – również w Polsce. Nie bez powodu panele fotowoltaiczne stały się bardzo popularne w kraju nad Wisłą. Dzięki ich zastosowaniu można zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 90%. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w czasach drastycznych podwyżek cen energii pobieranej z sieci.

Fotowoltaika w Bydgoszczy – opłacalność

Obecnie trudno znaleźć w Polsce miasto, miasteczko czy wieś, w których nie byłaby obecna fotowoltaika. Bydgoszcz jest natomiast jedną z miejscowości, w których warunki do jej montażu są najlepsze. Średnie roczne nasłonecznienie wynosi tutaj bowiem ok. 1237 kWh/m2. Jest to znacznie więcej niż krajowa średnia, którą określa się na 1000 kWh/m2. Oznacza to, że instalacje fotowoltaiczne w Bydgoszczy wytwarzają średnio więcej prądu niż instalacje o takich samych parametrach umieszczone w słabiej nasłonecznionych obszarach kraju! W związku z tym inwestycja w panele słoneczne w Bydgoszczy zdecydowanie się opłaca!

Instalacje fotowoltaiczne w Bydgoszczy 

Jak działają instalacje fotowoltaiczne? Jest to w zasadzie dość proste. Ich najbardziej charakterystycznymi elementami są panele, które składają się z ogniw fotowoltaicznych. Każde ogniwo jest stworzone z materiału półprzewodnikowego (najczęściej krzemu) i zbudowane tak, że pod wpływem działania promieni słonecznych (a konkretnie jednostek światła, czyli fotonów) powstaje w nich różnica potencjałów, czyli prąd stały. Słońce wprawia bowiem w ruch elektrony znajdujące się w półprzewodniku. Wytworzony w ten sposób prąd stały jest następnie przekazywany kablami solarnymi do falownika, który przekształca go w prąd przemienny o dokładnie takich samych parametrach, jak prąd pobierany z sieci. Z tak wytworzonej energii można korzystać od razu, a powstające nadwyżki oddać do sieci lub zmagazynować, korzystając ze specjalnych akumulatorów.

Mężczyzna ubrany w kask i kamizelkę pochyla się nad sadzonką drzewa.

Panele słoneczne w Bydgoszczy – korzyści

Wybór paneli słonecznych w Bydgoszczy to prawdziwa inwestycja, która niesie za sobą wiele korzyści. Jakich?

  • Najważniejsza korzyść z punktu widzenia inwestora to ogromne oszczędności na rachunkach za prąd. Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna to możliwość ich zredukowania nawet o 90%!
  • Montaż fotowoltaiki to również sposób na zabezpieczenie się przed podwyżkami cen prądu. Jako prosument z odpowiednio dobraną instalacją będziesz pobierać niewielkie ilości energii z sieci, więc nawet znaczący wzrost cen nie wpłynie na Twój budżet domowy.
  • Fotowoltaika wykorzystuje ekologiczne, odnawialne źródła. Montując panele, przyczyniasz się więc do zmniejszenia zapotrzebowania na prąd produkowany w „tradycyjny” sposób (np. z paliw kopalnych) i pomagasz dbać o czystszą planetę dla przyszłych pokoleń. Łącząc fotowoltaikę np. z pompą ciepła, ograniczasz też własne emisje, dbając o czystość powietrza w okolicy.
  • Nowoczesne panele fotowoltaiczne w Bydgoszczy produkują prąd przez cały rok. Latem, podczas słonecznej pogody ich wydajność jest największa, ale pracują także zimą i przy zachmurzonym niebie. Umiarkowany klimat tych rejonów znakomicie sprzyja efektywnej pracy paneli słonecznych, ponieważ zbyt wysokie temperatury nie są dla nich korzystne.
  • Trwałość paneli fotowoltaicznych jest bardzo duża – co najmniej 35 lat. Ich zakup zwraca się natomiast po kilku latach. Przez kolejne będziesz się więc cieszyć darmowym prądem!
  • Instalacje fotowoltaiczne są całkowicie bezobsługowe, a ich konserwacja jest bardzo prosta. Wystarczy od czasu do czasu usunąć z nich kurz i zanieczyszczenia, aby mogły pracować z maksymalną wydajnością.
  • Wartość domów z instalacjami fotowoltaicznymi w Bydgoszczy jest znacznie wyższa na rynku wtórnym od wartości domów bez tego rodzaju systemów. Oznacza to, że jeżeli w przyszłości zechcesz sprzedać nieruchomość, zakup fotowoltaiki Ci się zwróci.

Brzmi imponująco, a są to tylko najważniejsze argumenty za montażem paneli słonecznych w Bydgoszczy. Nie bez powodu fotowoltaika jest obecnie tak popularna!

Panele fotowoltaiczne Bydgoszcz – koszty

Wiele osób zwleka z inwestycjami w panele fotowoltaiczne w Bydgoszczy w obawie o wysokie koszty. Tego typu inwestycja faktycznie nie jest tania. Najmniejsze instalacje kosztują kilka tysięcy złotych, największe – kilkadziesiąt. Przeciętna instalacja fotowoltaiczna w Bydgoszczy montowana przy domu jednorodzinnym to koszt kilkunastu tysięcy złotych. W obecnej sytuacji ekonomicznej zebranie potrzebnych funduszy może być trudne. Warto jednak pamiętać, że fotowoltaika, jako technologia ekologiczna i bezemisyjna, jest wspierana przez różnorodne programy rządowe i samorządowe. Oznacza to, że możesz z łatwością uzyskać dofinansowanie, które pomoże Ci znacznie obniżyć koszt zakupu i montażu.

Fotowoltaika w Bydgoszczy – dofinansowanie

Z jakiego wsparcia możesz skorzystać? Dostępne są programy dofinansowania zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i dla rolników oraz firm. Jeśli chcesz zamontować przydomową instalację fotowoltaiczną w Bydgoszczy, warto zainteresować się przede wszystkim programami:

  • Mój Prąd – 14 kwietnia 2022 roku uruchomiono nabór do czwartej edycji dla prosumentów, korzystających z rozliczenia net-billing i zamontują instalację od mocy od 2 kW do 10 kW; można uzyskać z niego 4 tys. zł bezzwrotnej dotacji na samą instalację PV lub 5 tys. zł, jeśli jednocześnie zamontowano magazyn ciepła, magazyn energii elektrycznej lub system  zarządzania energią HEMS/EMS; na te instalacje można otrzymać dodatkowe dofinansowanie w wysokości kolejno 5 tys. zł, 7,5 tys. zł i 3 tys. zł;
  • Czyste Powietrze – to program dotujący przedsięwzięcia mające pomóc w ograniczeniu szkodliwych emisji; można z niego otrzymać dotację na pompę ciepła, ale też instalację fotowoltaiczną, wentylację z rekuperacją i inne systemy; łączna maksymalna kwota dofinansowania przy montażu fotowoltaiki to 30 tys. zł.

Dokładne informacje na temat każdego z programów można znaleźć na poświęconych im rządowych stronach internetowych.

Osoby fizyczne mogą też skorzystać z ulgi podatkowej z tytułu montażu instalacji fotowoltaicznej. Możliwe jest odliczenie od podstawy opodatkowania całości wydatków poniesionych na cele termomodernizacyjne, aż do kwoty 53 tys. zł. Jeśli wysokość ulgi przekracza podstawę opodatkowania, resztę można odliczyć w kolejnym roku i tak nawet przez 6 lat. Zapewnia to dodatkowe oszczędności – jeśli podatnik płaci podatek według stawki 17%, jest to aż 9000 zł. Zastosowanie ulgi jest możliwe przy rozliczeniu na zasadach ogólnych, a także w formie liniowej lub ryczałtu.

Zbliżenie na moduł fotowoltaiczny, w tle bezchmurne niebo i zielona łąka

Fotowoltaika Bydgoszcz – budowa instalacji

Jak wygląda budowa instalacji fotowoltaicznej w Bydgoszczy? Procedura jest bardzo prosta i wymaga minimum formalności. Najważniejszy jest dobry wykonawca, który pomoże odpowiednio zaprojektować instalację i dobrać jej komponenty. Warto wybrać firmę, która współpracuje z BayWa r.e. Solar Systems – daje to gwarancję doboru wysokiej jakości paneli fotowoltaicznych i osprzętu.

Po dokonaniu wstępnej wyceny przeprowadzane są oględziny miejsca montażu, a następnie tworzony jest projekt. Bardzo ważne jest przy tym uwzględnienie sposobu wykorzystania energii elektrycznej przez inwestorów. Kolejno dobierane są wszystkie elementy instalacji.

Ostatni krok to montaż przeprowadzany przez profesjonalną ekipę. W większości przypadków prace trwają jeden dzień. Wykonawcy często pomagają też w zgłoszeniu instalacji do firmy energetycznej i podpisaniu umowy kompleksowej. Po podłączeniu licznika dwukierunkowego i uruchomieniu fotowoltaiki można się już cieszyć darmowym prądem!

Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 888 332 750

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]

Adres magazynu
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00