Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
Mężczyzna w kasku stojący obok instalacji PV

Prosument – kto to jest?

Anna Magiera / 2023-11-10 / Ze świata PV

Prosument to słowo, które powstało z połączenia słów „konsument” oraz „producent”. To kluczowe pojęcie pojawiające się w kontekście instalacji fotowoltaicznych, dlatego zdecydowanie warto je znać, czyli zagłębić się w jego definicję. Kim dokładnie jest prosument oraz dlaczego warto nim być? Zachęcamy do pozostania z nami i poznania szczegółowych informacji na ten temat.

Kto to jest prosument?

Jak wspomnieliśmy, prosument jest taką osobą, która jednocześnie konsumuje oraz produkuje. Może być to oczywiście osoba, ale także firma oraz rolnik. Określenie to po raz pierwszy pojawiło się w latach 70. ubiegłego wieku oraz dotyczyło wówczas właśnie rolników. Dziś odnosi się głównie do posiadaczy instalacji fotowoltaicznych, w przypadku których produkuje się energię, ale i ją zużywa. Oznacza to jednocześnie, że taka osoba w dużym stopniu uniezależnia się od dostawców energetycznych, co pozwala obniżyć bieżące koszty rachunków.

Wyróżniamy też kilka rodzajów prosumentów, takich jak:

  • prosument indywidualny – to osoba fizyczna lub przedsiębiorca posiadający OZE z mocą nieprzekraczającą 50 kWp,
  • prosument zbiorowy – produkuje, a także zużywa energię z instalacji OZE, która należy do budynku wielolokalowego,
  • prosument wirtualny – to osoba posiadająca instalację poza miejscem swojego zamieszkania, przykładowo na działce poza miastem, w którym nie mieszka.

W jaki sposób zostać prosumentem?

Wiemy już, kim jest prosument. Jak jednak można nim zostać? W tym celu należy zamontować instalację OZE mającą moc nie większą aniżeli 50 kW. Wyróżniamy kilka rodzajów takich instalacji. To m.in.:

Pierwsza zasada, czyli posiadanie instalacji jest spełniona. Kolejna to nabywanie energii na podstawie konkretnej umowy, a także bycie tzw. odbiorcą końcowym. Oznacza to, że wyprodukowana energia nie może być wykorzystywana choćby na potrzeby jej dalszego dystrybuowania. 

Po zamontowaniu instalacji należy zgłosić się do swojego operatora oraz wyrazić chęć przyłączenia naszej mikroinstalacji do sieci. Co ważne, takiego zgłoszenia trzeba dokonać w okresie do 30 dni od planowanego przyłącza. W tym celu wypełnia się specjalny formularz, do którego należy dołączyć schemat instalacji. Następny krok to instalacja tzw. licznika dwukierunkowego oraz podpisanie umowy.


W razie wątpliwości o szczegóły można dopytać swojego instalatora lub skonsultować się z naszą firmą.

Czy zostanie prosumentem jest opłacalne?

Choć inwestycja w panele fotowoltaiczne nie należy do najtańszych, to zdecydowanie się opłaca (w praktyce koszt może zwrócić się nawet w ciągu 6-7 lat!). Dzięki uniezależnieniu się od dostawcy prądu możemy zmniejszyć comiesięczne rachunki za prąd. Oczywiście należy pamiętać, że oszczędności są długoterminowe i właśnie tak należy je postrzegać.

Zostanie prosumentem i montaż paneli zwiększa też wartość naszej nieruchomości. Jeśli więc zdecydujemy się np. na sprzedaż domu, to będzie on wart więcej, aniżeli bez instalacji.
Prosument jest też znacznie bardziej niezależny energetycznie. Jest to bardzo korzystne, zwłaszcza gdy ma miejsce znaczący wzrost cen za prąd tak, jak miało to miejsce w ostatnich latach. Dzięki własnej fotowoltaice jesteśmy na te wzrosty mniej podatni i możemy lepiej kontrolować swoje comiesięczne wydatki.

Kim jest prosument? Podsumowanie

Chcesz zostać prosumentem? Jeśli tak, to w naszym sklepie znajdziesz wszystkie elementy, które pozwolą zamontować instalację fotowoltaiczną, w tym moduły PV, falowniki, magazyny energii oraz wiele innych.

Sprawdź także, jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed przepięciami i piorunami oraz dlaczego jest to tak ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 12 397 82 00 [email protected]

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]




Adresy magazynów KRAKÓW
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00



ul. Komandosów 1/4 32-085 Modlniczka Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek, 6:00-12:00 i 16:00-19:00. Osoby kontaktowe: Maciej Grysak (Administrator Magazynu) tel. +48 784 962 375 Arkadiusz Jankowski (Administrator Magazynu) tel. +48 664 385 414 Daniel Jachimowicz (Administrator Magazynu) tel. +48 784 369 452 Krzysztof Staszkiewicz (Administrator Magazynu) tel. +48 538 379 512 [email protected]



GDAŃSK

ul. Józefa Dambka 10 80-601 Gdańsk Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek: 07:00-13:00 Godziny otwarcia magazynu:

poniedziałek - piątek: 06:00-14:00 Osoby kontaktowe: Wojciech Krupa (Kierownik Magazynu w Gdańsku) tel. +48 668 875 267 [email protected]