Blog icon
|
Suggest
Ulubione są puste
Menu
 
Instalator pracujący na magazynie energii

Trendy i innowacje w magazynowaniu energii

Anna Magiera / 2024-03-19 / Ze świata PV

Jakie obecnie panują trendy i innowacje w magazynowaniu energii? Przede wszystkim, widać tendencję do coraz większych inwestycji w magazyny energii – zarówno w sektorze prywatnym, jak i państwowym. Widoczny jest też rozwój technologiczny samych ogniw, połączony z innowacyjnymi sposobami ich recyklingu. Chcesz dowiedzieć się więcej? W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury!

Spis treści

Najważniejsze trendy w magazynowaniu energii

Jakie trendy i innowacje możemy aktualnie zaobserwować w magazynowaniu energii? Oto lista najważniejszych z nich!

Rosnąca rola i liczba magazynów

Zacznijmy od samych magazynów energii. Te wciąż zyskują na popularności, zarówno wśród operatorów ogólnopaństwowych, jak i wśród właścicieli prywatnych instalacji PV. Skąd to wynika?

Sektor prywatny

W tym przypadku sprawa jest prosta – wraz z wejściem w życie przepisów zmieniających formę rozliczania się z nadwyżek energii wyprodukowanych przydomową instalacją PV, magazynowanie stało się po prostu opłacalne. Stąd coraz więcej właścicieli takich rozwiązań inwestuje w domowe magazyny.

Operatorzy ogólnopaństwowi

W przypadku największych graczy na rynku energii głównym czynnikiem powodujących rosnącą popularność magazynowania energii jest fakt, że coraz większy procent energii jest produkowany ze źródeł odnawialnych. Te zaś są zależne od pogody. Magazyny pozwalają zredukować efekty tej zależności – energia wyprodukowana w optymalnych warunkach jest składowana i wprowadzana do sieci, gdy zapotrzebowanie przewyższa produkcję z OZE.

Rozwój technologiczny ogniw

Rosnącym popyt na magazyny energii stymuluje rozwój technologiczny samych magazynów. W tym wypadku wszystko dąży do komercyjnej produkcji i wykorzystania baterii ze stałym elektrolitem, które mają być tańszą, bezpieczniejszą i skuteczniejszą alternatywą dla obecnych baterii litowych – nie tylko w magazynach energii, ale również, na przykład, w samochodach elektrycznych.

Przeczytaj: Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Same baterie litowe również będą dalej rozwijane – już teraz widać w branży trend do modyfikowania tego ważnego elementu magazynowania energii poprzez użycie nowych, bezpieczniejszych pochodnych litu do budowy elektrod.

Recykling baterii litowych

Choć recykling baterii litowych może nie wydawać się przełomową innowacją w magazynowaniu energii, to fakt, że coraz więcej firm się na niego decyduje, zasługuje na miano prawdziwej rewolucji.

Warto tutaj w szczególności zwrócić uwagę na singapurską firmę Green Li-ion, która swoją innowacyjną metodą współstrącania hydrometarulgicznego uzyskuje ze zużytych baterii materiały do budowy katod nowych akumulatorów.

Długotrwałe magazynowanie energii

Kolejnym trendem widocznym w magazynowaniu energii jest tendencja do szukania rozwiązań długoterminowych. Podobnie, jak rosnąca popularność samych magazynów energii, wynika to z opłacalności takiego rozwiązania, zarówno dla operatorów sieci energetycznych, jak i prywatnych właścicieli instalacji PV.

Rozwój magazynów energii nie tylko dla energii słonecznej

Co ważne, wraz z magazynami energii dla instalacji PV rozwijane są też technologie do przechowywania energii cieplnej oraz przechowywania wodoru (który sam w sobie służy do uzyskiwania ciepła). W efekcie powstają nowe, duże, często podziemne magazyny.

Magazynowanie energii jako usługa

Ciekawym trendem jest pojawienie się usługi magazynowania energii. Wynika to z kosztów inwestycji związanych z budową własnego magazynu.

Usługi magazynowania energii pozwalają firmom czerpać korzyści płynące z tego procesu bez ponoszenia ryzyka i kosztów inwestycji we własny magazyn. Co ciekawe, przedsiębiorstwa oferujące takie usługi często łączą je z platformami zarządzającymi zużyciem energii na bazie sztucznej inteligencji, dzięki czemu wnoszą optymalizację zarządzania energią na jeszcze wyższy poziom.

Trendy pokazują: magazynowanie energii to przyszłość energetyki

Trendy i innowacje w magazynowaniu energii to nie przypadek. Dzięki rosnącej wadze OZE, magazyny energii już są opłacalne, a w przyszłości będą konieczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Dlatego już teraz inwestycja w magazyny energii będzie świetnym pomysłem – w końcu, wraz z rosnącym popytem ich ceny również mogą pójść w górę.

Przeczytaj również: Jak działa magazyn energii do fotowoltaiki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udało się! Komentarz został przesłany do moderacji. Błąd
Y
Kontakt bezpośredni

BayWa r.e. Solar Systems Sp. z o. o.

Adres biura
ul. Krakowska 390,
32-080 Zabierzów (k. Krakowa)
NIP 513 026 87 90

+48 12 397 82 00 [email protected]

Godziny otwarcia
8:00 - 16:00


Składanie i obsługa zamówień
[email protected]

Zapytania ofertowe i doradztwo techniczne
[email protected]

Faktury i płatności
[email protected]

Logistyka i Transport
[email protected]

Marketing
[email protected]

Zakupy
[email protected]




Adresy magazynów KRAKÓW
ul. Komandosów 1/2
32-085 Modlniczka, (k.Krakowa)

+48 518 997 343
+48 603 172 808
[email protected]

Godziny otwarcia
6:00 - 22:00

Godziny odbiorów osobistych
6:00 - 12:00 i 16:00-21:00



ul. Komandosów 1/4 32-085 Modlniczka Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek, 6:00-12:00 i 16:00-19:00. Osoby kontaktowe: Maciej Grysak (Administrator Magazynu) tel. +48 784 962 375 Arkadiusz Jankowski (Administrator Magazynu) tel. +48 664 385 414 Daniel Jachimowicz (Administrator Magazynu) tel. +48 784 369 452 Krzysztof Staszkiewicz (Administrator Magazynu) tel. +48 538 379 512 [email protected]



GDAŃSK

ul. Józefa Dambka 10 80-601 Gdańsk Godziny odbioru osobistego:

poniedziałek - piątek: 07:00-13:00 Godziny otwarcia magazynu:

poniedziałek - piątek: 06:00-14:00 Osoby kontaktowe: Wojciech Krupa (Kierownik Magazynu w Gdańsku) tel. +48 668 875 267 [email protected]